Dlaczego warto posadzić kiścień na balkonie?
Kiścień (Leucothoe) to zwarty zimozielony krzew, który robi wrażenie dzięki liściom o pięknych barwach. W maju pojawiają się na roślinie małe, białe kwiaty, ale to nie one są jej największym atutem. Wczesną wiosną młode liście są soczyście zielone, purpurowe lub jasnoczerwone, wraz z sezonem zmieniają kolor z brązowego w hipnotyzującą czerwień.
Kiścień zachwyca w pojedynkę lub w zestawieniu z innymi roślinami, takimi jak skimmia, wrzos zwyczajny lub golteria rozesłana.
Istnieje wiele odmian kiścienia: od wielokolorowych krzewów z ozdobnym listowiem, po odmiany z czerwonymi lub zawiniętymi liśćmi. |
Pielęgnacja kiścienia
Zastosuj kilka prostych wskazówek, aby twój kiścień był zdrowy i atrakcyjny.
Miejsce
Stanowisko w cieniu lub półcieniu jest bardzo ważne – ta roślina ogrodowa nie przepada za słońcem.
Ziemia
Lubi kwaśną, wilgotną i bogatą w próchnicę ziemię i nie toleruje suszy, więc podlewaj go regularnie i upewnij się, że gleba nigdy nie jest sucha.
Nawożenie
Wiosną możesz wspomóc roślinę nawozem, aby pozostała zdrowa i silna oraz by gleba pozostała wystarczająco kwaśna.
Ściółkowanie
Warstwa kory dookoła rośliny również pomoże zachować tę kwasowość i uchroni ją przed wysychaniem.
Zimowanie
Kiścień jest umiarkowanie odporny, więc może potrzebować odrobiny ochrony zimą, szczególnie przed wschodnimi wiatrami oraz regularnymi mrozami lub odwilżami.
Przycinanie
Kiścień nie osiąga zbyt dużych rozmiarów – maksymalnie 1 x 1 metr – dlatego przycinanie konieczne jest tylko w przypadku odświeżenia rośliny lub usunięcia części, które wyglądają nieestetycznie. Najlepiej zrobić to po kwitnieniu późną wiosną. Zbyt wczesne przycięcie zimą może spowodować uszkodzenie gałęzi przez mróz.
Tekst i zdjęcia: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk