Pieris japoński Pieris japonica

Pieris japoński, fot. Aline Dassel - Pixabay
Pieris japoński (Pieris japonica) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
183
Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
Gleba: próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, białe, kremowe
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: dzwonkowate
Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
Owoce: torebka
Pokrój: kulisty, krzaczkowaty
Zapach: kwiaty
Wysokość: do 2 m
Okres kwitnienia: III, IV
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: ogrody wrzosowiskowe, miejsca eksponowane, ogrody przydomowe, pojemniki, tarasy
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Pieris japoński (Pieris japonica) to duży krzew liściasty należący do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Pochodzi z Japonii, gdzie może dorastać do 4 m wysokości. 

W Polsce osiąga wysokość do 2 m. Jest to roślina wolno rosnąca – po 5 latach osiąga przeciętnie wysokość i szerokość 70 cm.

Liście są zimozielone, skórzaste, skupione na szczycie pędu, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące. Młode liście zazwyczaj wczesną wiosną są szkarłatne, w miarę upływu czasu zielenieją.

Kwiaty wytwarzane są wczesną jesienią, ale otwierają się dopiero następnej wiosny, w marcu i kwietniu. Kwiaty mogą być w kolorach: białym, kremowym, różowym, szkarłatnym. Są drobne, zebrane w zwisające, okazałe wiechy, które znajdują się na szczycie pędu. Kwiaty delikatnie pachną i kwitną przez wiele tygodni. Owocem jest wielonasienna torebka.

Wymagania i uprawa

Pierisy nie są najprostszymi roślinami w uprawie. Należy poświęcić im więcej uwagi przynajmniej w ciągu dwóch pierwszych sezonów po posadzeniu.

Dobrze rozwijają się na stanowiskach pół cienistych, osłoniętych od wiatru. Powinny być sadzone na glebach próchnicznych, o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. W miejscach, w których gleba jest zbyt piaszczysta lub zbyt gliniasta należy dodać torfu.

Rośliny te należy dokarmiać nawozami przeznaczonymi dla roślin wrzosowatych.

Rośliny są bardzo wrażliwe na suszę. Skutki suszy mogą być dla nich odczuwalne nie tylko w czasie sezonu wegetacyjnego, ale także w zimie. Pierisy, nie zapadają zimą w stan spoczynku, a jedynie zwalniają tempo metabolizmu, czyli ograniczają wzrost. Jeśli roślina jesienią doświadczy suszy, a zima jest ostra to może po prostu z braku wody uschnąć.

Aby zapobiec zbyt szybkiemu parowaniu wody z podłoża wokół rośliny można rozłożyć ściółkę z kory lub torfu.

Zastosowanie

Najlepiej prezentują się w grupach jednogatunkowych lub w kompozycjach z innymi roślinami zimozielonymi. Liczne odmiany pierisów, szczególnie o barwnych przyrostach i ciemnoróżowych kwiatach są idealnym towarzystwem dla wrzosów (Calluna), wrzośców (Erica), kalmii (Kalmia), różaneczników (Rhododendron), azalii japońskich (Rhododendron).

Pierisy są często uprawiane w pojemnikach na tarasach czy przy wejściach do domu.

Wybrane odmiany


Zdjęcia: Aline Dassel / Pixabay, iVerde

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

KlaudiaRose
30-07-2024 13:35
 Przede wszystkim wybierz miejsce w półcieniu lub lekkim cieniu, gdzie roślina będzie chroniona przed bezpośrednim słońcem. Gleba powinna być kwaśna (pH 4.5-6), dobrze przepuszczalna, bogata w próchnicę i wilgotna, ale nie mokra. Zobacz sobie też tutaj w artykule jak wygląda ...
Zdaniem Czytelnika
11-08-2023 18:55
Komentarz dodany przez Gość Ewa: jak i kiedy przesadzać pierisy
Gość Juja
19-05-2023 00:20
Czy pierisy można przycinać? Jeśli tak to jak i kiedy?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści