Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Pieris japoński (Pieris japonica) to duży krzew liściasty należący do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Pochodzi z Japonii, gdzie może dorastać do 4 m wysokości. 

W Polsce osiąga wysokość do 2 m. Jest to roślina wolno rosnąca – po 5 latach osiąga przeciętnie wysokość i szerokość 70 cm.

Liście są zimozielone, skórzaste, skupione na szczycie pędu, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące. Młode liście zazwyczaj wczesną wiosną są szkarłatne, w miarę upływu czasu zielenieją.

Kwiaty wytwarzane są wczesną jesienią, ale otwierają się dopiero następnej wiosny, w marcu i kwietniu. Kwiaty mogą być w kolorach: białym, kremowym, różowym, szkarłatnym. Są drobne, zebrane w zwisające, okazałe wiechy, które znajdują się na szczycie pędu. Kwiaty delikatnie pachną i kwitną przez wiele tygodni. Owocem jest wielonasienna torebka.

Wymagania i uprawa

Pierisy nie są najprostszymi roślinami w uprawie. Należy poświęcić im więcej uwagi przynajmniej w ciągu dwóch pierwszych sezonów po posadzeniu.

Dobrze rozwijają się na stanowiskach pół cienistych, osłoniętych od wiatru. Powinny być sadzone na glebach próchnicznych, o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. W miejscach, w których gleba jest zbyt piaszczysta lub zbyt gliniasta należy dodać torfu.

Rośliny te należy dokarmiać nawozami przeznaczonymi dla roślin wrzosowatych.

Rośliny są bardzo wrażliwe na suszę. Skutki suszy mogą być dla nich odczuwalne nie tylko w czasie sezonu wegetacyjnego, ale także w zimie. Pierisy, nie zapadają zimą w stan spoczynku, a jedynie zwalniają tempo metabolizmu, czyli ograniczają wzrost. Jeśli roślina jesienią doświadczy suszy, a zima jest ostra to może po prostu z braku wody uschnąć.

Aby zapobiec zbyt szybkiemu parowaniu wody z podłoża wokół rośliny można rozłożyć ściółkę z kory lub torfu.

Zastosowanie

Najlepiej prezentują się w grupach jednogatunkowych lub w kompozycjach z innymi roślinami zimozielonymi. Liczne odmiany pierisów, szczególnie o barwnych przyrostach i ciemnoróżowych kwiatach są idealnym towarzystwem dla wrzosów (Calluna), wrzośców (Erica), kalmii (Kalmia), różaneczników (Rhododendron), azalii japońskich (Rhododendron).

Pierisy są często uprawiane w pojemnikach na tarasach czy przy wejściach do domu.

Wybrane odmiany


Zdjęcia: Aline Dassel/Pixabay, iVerde