Logo
Logo

Pieris japoński 'Flaming Silver'

Pieris japoński 'Flaming Silver' to odmiana, która nieustannie zdobi ogród kolorowymi liśćmi – wiosną w barwach czerwono-różowych, a przez pozostałą część roku świeżą zielenią z wyraźnym, białym akcentem. Ten niewielki krzew przepięknie prezentuje się sadzony w ogrodach wrzosowych oraz wśród niewielkich krzewów iglastych. Może być uprawiany w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Dowiedz się, jakie ma wymagania i na jakim podłożu sadzić tę ciekawą odmianę pierisa.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Pieris japoński (Pieris japonica) ‘Flaming Silver’ to niewielki krzew o wzniesionym, zwartym pokroju i umiarkowanym tempie wzrostu. Po 10 latach uprawy roślina osiąga niewiele ponad 0,5 m wysokości i szerokości.

Młode, rozwijające się wiosną liście są karminowe i różowe, potem ceglaste, z odcieniami różu i miedzi. W pełni dojrzałe blaszki liściowe są lancetowate, skórzaste, soczyście zielone i błyszczące, na brzegach z charakterystyczną, ozdobną, białą obwódką.

Liście pierisa 'Flaming Silver' nie rozwijają się równomiernie, dlatego na jednym krzewie widać ich różne kolory, są zebrane w środkowej i wierzchołkowej części pędów.

Pąki kwiatowe zawiązują się pod koniec lata na wierzchołkach pędów, rozwijają się w kwietniu. Białokremowe, dzwoneczkowate kwiaty są zebrane w zwisające, wiechowate kwiatostany, chętnie odwiedzane przez pszczoły i trzmiele. Kwitnienie nie jest tak spektakularne, jak innych odmian pierisów, jednak kolorowe, młode liście sprawiają, że nie da się przejść obojętnie obok tych roślin.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
pieris japoński Pieris japonica Flaming Silver Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Roślina do prawidłowego wzrostu wymaga gleb kwaśnych, próchnicznych i stale umiarkowanie wilgotnych, stanowisk osłoniętych i zacisznych, półcienistych, najlepiej o wystawie wschodniej lub zachodnie, gdzie słońce operuje z rana lub wieczorem, a w południe rośliny są ocienione.

Ponieważ pieris 'Flaming Silver' nie jest w pełni odporny na mróz w najchłodniejszych, północno-wschodnich rejonach kraju wymaga dobrego zabezpieczania na zimę – okrywania stroiszem lub agrowłókniną. Glebę wokół krzewów warto ściółkować przekompostowaną korą sosnową. Zabieg ten zabezpiecza płytki system korzeniowy przed przemarzaniem oraz dodatkowo sprzyja utrzymaniu kwaśnego odczynu podłoża.

Pielęgnacja w trakcie okresu wegetacyjnego ogranicza się do podlewania i ewentualnego nawożenia specjalnymi nawozami do roślin kwasolubnych, w dawkach stosowanych zgodnie z zaleceniami producentów.

Gdzie posadzić?

Pieris japoński 'Flaming Silver' nadaje się do sadzenia w małych ogrodach i na działkach, na rabatach z roślinami wrzosowatymi oraz iglastymi. Jest świetnym uzupełnieniem rabat wrzosowiskowych.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Pieris japoński 'Flaming Silver'
Pieris japoński 'Flaming Silver'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny