Pieris japoński (Pieris japonica) ‘Flaming Silver’ to niewielki krzew o wzniesionym, zwartym pokroju i umiarkowanym tempie wzrostu. Po 10 latach uprawy roślina osiąga niewiele ponad 0,5 m wysokości i szerokości.
Młode, rozwijające się wiosną liście są karminowe i różowe, potem ceglaste, z odcieniami różu i miedzi. W pełni dojrzałe blaszki liściowe są lancetowate, skórzaste, soczyście zielone i błyszczące, na brzegach z charakterystyczną, ozdobną, białą obwódką.
Pąki kwiatowe zawiązują się pod koniec lata na wierzchołkach pędów, rozwijają się w kwietniu. Białokremowe, dzwoneczkowate kwiaty są zebrane w zwisające, wiechowate kwiatostany, chętnie odwiedzane przez pszczoły i trzmiele. Kwitnienie nie jest tak spektakularne, jak innych odmian pierisów, jednak kolorowe, młode liście sprawiają, że nie da się przejść obojętnie obok tych roślin.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Uprawa i wymagania
Roślina do prawidłowego wzrostu wymaga gleb kwaśnych, próchnicznych i stale umiarkowanie wilgotnych, stanowisk osłoniętych i zacisznych, półcienistych, najlepiej o wystawie wschodniej lub zachodnie, gdzie słońce operuje z rana lub wieczorem, a w południe rośliny są ocienione.
Ponieważ pieris 'Flaming Silver' nie jest w pełni odporny na mróz w najchłodniejszych, północno-wschodnich rejonach kraju wymaga dobrego zabezpieczania na zimę – okrywania stroiszem lub agrowłókniną. Glebę wokół krzewów warto ściółkować przekompostowaną korą sosnową. Zabieg ten zabezpiecza płytki system korzeniowy przed przemarzaniem oraz dodatkowo sprzyja utrzymaniu kwaśnego odczynu podłoża.
Pielęgnacja w trakcie okresu wegetacyjnego ogranicza się do podlewania i ewentualnego nawożenia specjalnymi nawozami do roślin kwasolubnych, w dawkach stosowanych zgodnie z zaleceniami producentów.
Gdzie posadzić?
Pieris japoński 'Flaming Silver' nadaje się do sadzenia w małych ogrodach i na działkach, na rabatach z roślinami wrzosowatymi oraz iglastymi. Jest świetnym uzupełnieniem rabat wrzosowiskowych.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl |