Pieris japoński 'Cupido'

pieris japoński Pieris japonica Cupido Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Wczesną wiosną zwraca na siebie uwagę obfitym kwitnieniem, a przez pozostałą część roku dekoracyjnymi, skórzastymi liśćmi. Pieris japoński, bo o nim mowa, to pochodzący z dalekiej Azji zimozielony krzew, wykorzystywany w europejskich ogrodach jako roślina ozdobna. A jego kwitnąca na biało odmiana 'Cupido' warta jest uwagi m.in. ze względu na powolny wzrost.

Posłuchaj
00:00
28
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Pieris jest przedstawicielem rodziny wrzosowatych, doskonale sprawdza się więc sadzony na wrzosowiskach, w kompozycjach z niskimi azaliami, różanecznikami i kalmiami. Wśród licznych kultywarów pierisów wartą polecenia, sprawdzoną w uprawie w Polsce, jest odmiana ‘Cupido’, uzyskana pod koniec XX wieku w Holandii. Roślina ta jest łatwo dostępna w krajowych szkółkach i centrach ogrodniczych.

Pieris japoński (Pieris japonica) ‘Cupido’ to wolno rosnący, karłowy krzew o szerokim, zwartym pokroju. Po wielu latach uprawy osiąga około 1 m wysokości i 2 m średnicy. Jego młode pędy są zielone i nagie. Roślina ta ma liście lancetowate, skórzaste, ciemnozielone, matowe, skupione głównie w wierzchołkowej części pędów.

Ogrodnicza lista zakupów: 12 produktów "must have" na kwiecień – co warto kupić na start sezonu 2025?

Pąki kwiatowe pierisa 'Cupido' zawiązują się pod koniec lata na wierzchołkach gałązek; są zebrane w wiechy i w tej postaci zimują.

Dzwoneczkowate kwiaty w kolorze czystej bieli otwierają się od końca marca do końca kwietnia, w zależności o temperatury, i mogą kwitnąć do połowy maja.

Kwiaty są drobne, ich korona ma do 8-10 cm długości, kielich przybiera odcień od żółtobiałego po różowopomarańczowy, co sprawia wrażenie, że kwiatostany są kremowe.

W przeciwieństwie do większości innych odmian pierisa japońskiego, wiechy pierisa 'Cupido' są wzniesione, stojące, mogą mieć do 12 cm długości.

W trakcie kwitnienia, przy słonecznej i ciepłej pogodzie, nad krzewami unosi się przyjemny harmider uwijających się pszczół i trzmieli.

pieris japoński Pieris japonica Cupido Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zaprojektuj ogród w 5 minut: Sprawdź nasz darmowy program online

Uprawa i wymagania

Pieris japoński ‘Cupido’ najlepiej rośnie sadzony na glebach kwaśnych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach osłoniętych i zacisznych, półcienistych lub o wystawie wschodniej albo zachodniej.

W cieplejszych, zachodnich rejonach Polski zimuje bez zastrzeżeń, na pozostałym obszarze naszego kraju krzewy warto okrywać na zimę stroiszem lub agrowłókniną, a glebę wokół roślin ściółkować przekompostowaną korą sosnową.

Zabieg ten zabezpiecza płytki system korzeniowy przed przemarzaniem oraz dodatkowo sprzyja utrzymaniu kwaśnego odczynu podłoża. Pielęgnacja w trakcie okresu wegetacyjnego ogranicza się do podlewania i ewentualnego nawożenia nawozami do roślin kwasolubnych. Krzew są zdrowe, ozdobne przez cały rok.

Gdzie posadzić?

Pieris 'Cupido' dobrze prezentuje się sadzony w towarzystwie innych krzewów z rodziny wrzosowatych oraz wśród drzew i krzewów iglastych.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Pieris japoński Pieris japonica

Nowa seria naturalnych nawozów – odkryj moc zeolitu. Czy to będzie hit sezonu 2025?
To Cię zainteresuje
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści