Logo
Logo

Pieris japoński 'Cupido'

Wczesną wiosną zwraca na siebie uwagę obfitym kwitnieniem, a przez pozostałą część roku dekoracyjnymi, skórzastymi liśćmi. Pieris japoński, bo o nim mowa, to pochodzący z dalekiej Azji zimozielony krzew, wykorzystywany w europejskich ogrodach jako roślina ozdobna. A jego kwitnąca na biało odmiana 'Cupido' warta jest uwagi m.in. ze względu na powolny wzrost.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Pieris jest przedstawicielem rodziny wrzosowatych, doskonale sprawdza się więc sadzony na wrzosowiskach, w kompozycjach z niskimi azaliami, różanecznikami i kalmiami. Wśród licznych kultywarów pierisów wartą polecenia, sprawdzoną w uprawie w Polsce, jest odmiana ‘Cupido’, uzyskana pod koniec XX wieku w Holandii. Roślina ta jest łatwo dostępna w krajowych szkółkach i centrach ogrodniczych.

Pieris japoński (Pieris japonica) ‘Cupido’ to wolno rosnący, karłowy krzew o szerokim, zwartym pokroju. Po wielu latach uprawy osiąga około 1 m wysokości i 2 m średnicy. Jego młode pędy są zielone i nagie. Roślina ta ma liście lancetowate, skórzaste, ciemnozielone, matowe, skupione głównie w wierzchołkowej części pędów.

Ciesielska czy rozłupująca? Wybierz siekierę dopasowaną do swoich potrzeb i każdego zadania
Przeczytaj także
Ciesielska czy rozłupująca? Wybierz siekierę dopasowaną do swoich potrzeb i każdego zadania

Pąki kwiatowe pierisa 'Cupido' zawiązują się pod koniec lata na wierzchołkach gałązek; są zebrane w wiechy i w tej postaci zimują.

Dzwoneczkowate kwiaty w kolorze czystej bieli otwierają się od końca marca do końca kwietnia, w zależności o temperatury, i mogą kwitnąć do połowy maja.

Kwiaty są drobne, ich korona ma do 8-10 cm długości, kielich przybiera odcień od żółtobiałego po różowopomarańczowy, co sprawia wrażenie, że kwiatostany są kremowe.

W przeciwieństwie do większości innych odmian pierisa japońskiego, wiechy pierisa 'Cupido' są wzniesione, stojące, mogą mieć do 12 cm długości.

W trakcie kwitnienia, przy słonecznej i ciepłej pogodzie, nad krzewami unosi się przyjemny harmider uwijających się pszczół i trzmieli.

pieris japoński Pieris japonica Cupido Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Pieris japoński ‘Cupido’ najlepiej rośnie sadzony na glebach kwaśnych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach osłoniętych i zacisznych, półcienistych lub o wystawie wschodniej albo zachodniej.

W cieplejszych, zachodnich rejonach Polski zimuje bez zastrzeżeń, na pozostałym obszarze naszego kraju krzewy warto okrywać na zimę stroiszem lub agrowłókniną, a glebę wokół roślin ściółkować przekompostowaną korą sosnową.

Zabieg ten zabezpiecza płytki system korzeniowy przed przemarzaniem oraz dodatkowo sprzyja utrzymaniu kwaśnego odczynu podłoża. Pielęgnacja w trakcie okresu wegetacyjnego ogranicza się do podlewania i ewentualnego nawożenia nawozami do roślin kwasolubnych. Krzew są zdrowe, ozdobne przez cały rok.

Gdzie posadzić?

Pieris 'Cupido' dobrze prezentuje się sadzony w towarzystwie innych krzewów z rodziny wrzosowatych oraz wśród drzew i krzewów iglastych.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Pieris japoński 'Cupido'
Pieris japoński 'Cupido'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny