Logo
Logo

Pieris japoński ‘Valley Valentine’

Wśród roślin wrzosowatych uprawianych w Polsce pieris japoński jest jednym z mniej znanych gatunków. Ta pochodząca z Azji roślina, sprowadzona do Europy już w XIX wieku, zawdzięcza swoją urodę atrakcyjnym kwiatom oraz ładnym, zimotrwałym liściom. Pięknie prezentuje się na wrzosowiskach i wśród niewielkich roślin iglastych. Może być taż uprawiana z pojemnikach wykorzystywanych do dekoracji balkonów i tarasów.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Pieris japoński (Pieris japonica) 'Valley Valentine' to niewielki krzew o rozłożystym pokroju i powolnym tempie wzrostu. Uwagę przyciąga obfitym kwitnieniem w rzadko spotykanym u pierisów, czerwonym kolorze kwiatów, które są atrakcyjnie wyeksponowane na tle zielonych liści. Po 10 latach uprawy krzew dorasta do około 80 cm wysokości i 1,3 m szerokości.

Liście rośliny są lancetowate, skórzaste, ciemnozielone i błyszczące, na brzegu delikatnie karbowane. Są charakterystycznie skupione na szczytach pędów w formie rozety, natomiast podstawy i środkowe część pędów pozostają nagie. Skórka pokrywająca młode pędy rośliny jest gładka, jasnozielona do różowej.

Pąki kwiatowe zawiązują się na wierzchołkach pędów pod koniec lata, ale rozwijają się dopiero wiosną, w kwietniu lub maju. Czerwone, dzwoneczkowate kwiaty, lekko zabarwione na biało w dolnej części korony, są zebrane w długie, zwisające kwiatostany. W trakcie kwitnienia, przy słonecznej i ciepłej pogodzie, znad krzewów unosi się szmer pszczół i trzmieli zbierających pracowicie nektar. Po kwitnieniu, z pąków u podstawy kwiatostanów, rozwijają się jasnozielone, młode pędy. Krzewy przyrastają tylko jeden raz w roku.

pieis japoński Valley-Valentine Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych pierisów

Uprawa i wymagania

Pieris japoński 'Valley Valentine' najlepiej rośnie na glebach kwaśnych, próchnicznych i stale umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach osłoniętych i zacisznych, półcienistych lub cienistych. Ponieważ krzew nie jest w pełni odporny na mróz w najchłodniejszych rejonach kraju wymaga zabezpieczania na zimę – okrywania stroiszem lub agrowłókniną. Glebę wokół roślin warto ściółkować przekompostowaną korą sosnową. Zabieg ten zabezpiecza płytki system korzeniowy przed przemarzaniem oraz dodatkowo sprzyja utrzymaniu kwaśnego odczynu podłoża. Pielęgnacja w trakcie okresu wegetacyjnego ogranicza się do podlewania i ewentualnego nawożenia specjalnymi nawozami do roślin kwasolubnych, w dawkach stosowanych zgodnie z zaleceniami producentów.

Gdzie posadzić?

Podobnie jak większość roślin wrzosowatych pieris japoński najlepiej rośnie w starszym, kilku lub kilkunastoletnim ogrodzie z ustalonym mikroklimatem. Dobrze prezentuje się w towarzystwie różaneczników, kalmii, kiścieni, krzewów iglastych oraz innych gatunków roślin zawsze zielonych. Na wiosnę niezwykle interesująco wyglądają kompozycje pierisów z kwitnącymi w tym samym okresie wrzoścami.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 

Autor
Pieris japoński ‘Valley Valentine’
Pieris japoński ‘Valley Valentine’
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny