Logo
Logo

Pieris japoński 'Carnaval'

Pieris japoński 'Carnaval' przez cały rok zdobi ogród kolorowymi liśćmi – wiosną w barwach czerwieni – przez pozostałą część roku soczystą zielenią z jasnym, kremowym obrzeżeniem – przyciągają one uwagę nawet bardziej niż kwiaty! Krzew pięknie prezentuje się sadzony na wrzosowiskach oraz wśród niewielkich krzewów iglastych. Może być też uprawiany w pojemnikach wykorzystywanych do dekoracji balkonów i tarasów.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Pieris japoński (Pieris japonica) ‘Carnaval’ to niewielki krzew o wzniesionym, zwartym pokroju i umiarkowanym tempie wzrostu. Po kilkunastu latach uprawy roślina osiąga niewiele ponad 1 m wysokości i szerokości.

Młode, rozwijające się liście pierisa 'Carnaval' są intensywnie czerwone, potem czerwonobrunatne, z odcieniami różu i miedzi. W pełni dojrzałe blaszki liściowe są lancetowate, skórzaste, soczyście zielone i błyszczące, na brzegach z charakterystyczną, ozdobną, białokremową obwódką.

Liście tych krzewów są zebrane w środkowej i wierzchołkowej części pędów, są dosyć gęsto i równomiernie rozmieszczone.

Pierisy to krzewy także o ozdobnych kwiatach. Pąki kwiatowe zawiązują się pod koniec lata na wierzchołkach pędów. Białe, dzwoneczkowate kwiaty, w zależności od temperatury, otwierają się od kwietnia do maja, są zebrane w częściowo wyprostowane, częściowo zwisające wiechy.

Kwitnienie odmiany ‘Carnaval’ nie jest tak obfite, jak u innych odmian pierisów, jednak rozwijające się młode pędy o kolorowych liściach sprawiają, że odmianę tę łatwo się zapamiętuje. W trakcie kwitnienia, przy słonecznej i ciepłej pogodzie, krzewy są oblatywane przez pszczoły i trzmiele.

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Do prawidłowego wzrostu pieris japoński 'Carnaval' wymaga gleb kwaśnych, próchnicznych i stale umiarkowanie wilgotnych, stanowisk osłoniętych i zacisznych, półcienistych, najlepiej o wystawie wschodniej lub zachodnie, gdzie słońce operuje z rana lub wieczorem, a w południe rośliny są ocienione.

Ponieważ krzew nie jest w pełni odporny na mróz w najchłodniejszych, północno-wschodnich rejonach kraju wymaga dobrego zabezpieczania na zimę – okrywania stroiszem lub agrowłókniną. Glebę wokół krzewów warto ściółkować przekompostowaną korą sosnową. Zabieg ten zabezpiecza płytki system korzeniowy przed przemarzaniem oraz dodatkowo sprzyja utrzymaniu kwaśnego odczynu podłoża.

Pielęgnacja pierisa w trakcie okresu wegetacyjnego ogranicza się do podlewania i ewentualnego nawożenia specjalnymi nawozami do roślin kwasolubnych, w dawkach stosowanych zgodnie z zaleceniami producentów.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Gdzie posadzić?

Podobnie jak większość roślin wrzosowatych, pieris japoński najlepiej rośnie w kilkunastoletnich lub starszych ogrodach, gdzie wytworzył się mikroklimat sprzyjający roślinom zimozielonym – są miejsca zacisze, panuje wyższa wilgotność powietrza, a w podłożu znajduje się materia organiczna.

Pieris 'Carnaval' dobrze prezentuje się w towarzystwie różaneczników, kiścieni, kalmii, wśród drzew i krzewów iglastych oraz innych gatunków roślin zawsze zielonych.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Pieris japoński 'Carnaval'
Pieris japoński 'Carnaval'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny