Kalmia wąskolistna (Kalmia angustifolia) to niewysoki, wolno rosnący, zimozielony krzew z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, ale jest też uprawiany w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna.
Kalmia może dorastać do ok. 30-90/100 cm wys. Tworzy wzniesione, sztywne, słabo rozgałęzione, obłe pędy, gęsto pokryte szeroko lancetowatymi, skórzastymi, ciemnozielonymi z wierzchu i jaśniejszymi od spodu liśćmi, które na pędzie układają się w okółkach po trzy.
Roślina zakwita późną wiosną (VI), wydając dość duże, dzwonkowate, ciemnoróżowe, zrosłopłatkowe kwiaty, osadzone na krótkich szypułkach i zebrane w gęste, groniaste kwiatostany. Kwiaty tworzą pręciki zrośnięte z koroną, a każdy z płatków posiada na szczycie charakterystyczną wypustkę. Kwiatostany nie rozwijają się na szczycie pędu, ale poniżej jego wierzchołka. Po przekwitnieniu przekształcają się w owocostany (torebki), wypełnione drobnymi nasionami.
Roślina może tworzyć odrosty korzeniowe. Jest też trująca dla ludzi i zwierząt.
Wymagania i uprawa
Kalmia wąskolistna w naturze zasiedla wilgotne, świetliste lasy, dlatego w uprawie będzie oczekiwała zacisznego, półcienistego stanowiska i próchniczej, przepuszczalnej, żyznej, lekko wilgotnej gleby, koniecznie o kwaśnym odczynie pH (podobnie jak większość wrzosowatych). Roślina nie znosi suszy ani zasadowego odczynu podłoża.
Kalmia wąskolistna jest umiarkowanie mrozoodporna (ok. -23/-26°C), dlatego poleca się uprawiać ją w cieplejszych rejonach kraju, na ciepłych, osłoniętych od wiatru stanowiskach. Młode egzemplarze warto też osłaniać na zimę włókniną.
Nie wymaga systematycznego ciecia, jeśli jednak nadmiernie się rozrośnie i potrzebuje korekty, zabieg należy wykonać zaraz po kwitnieniu, gdyż roślina kwitnie na pędach ubiegłorocznych.
Kalmię najlepiej rozmnażać przez odrosty korzeniowe, odkłady lub sadzonki pędowe. Gatunek można też rozmnażać przez wysiew nasion, jednak w warunkach amatorskich jest to trudne. Trzeba też liczyć się z tym, że potomstwo może nie powtórzyć cech egzemplarza matecznego. Rośliny uzyskane z siewu mogą zakwitnąć dopiero po kilku latach.
Zastosowanie
Kalmia wąskolistna w ogrodzie znakomicie sprawdza się na wrzosowiskach w towarzystwie innych roślin kwasolubnych jak azalie, wrzosy, pierisy, wrzośce i kiścienie. Może też tworzyć ciekawe zestawienia z innymi roślinami zimozielonymi.
Odmiany
- 'Rubra' – odm. o różowoczerwonych kwiatach
- 'Hammonasset' – odm. o różowo-fioletowych kwiatach
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde