Jak pielęgnować iglaki zimujące na tarasie?
Odpowiedź eksperta:
Wymienione przez Panią zabiegi pielęgnacyjne rozpoczyna się zależnie od utrzymującej się na zewnątrz temperatury.
Podlewanie
Jeśli w ostatnich dniach panowała dodatnia temperatura, zdecydowanie zaleca się podlać rośliny. Podłoże iglaków powinno być zawsze lekko wilgotne, gdyż ich zimozielone igły transpirują również zimą. Musimy jednak uważać z nadmiernym podlewaniem ponieważ można doprowadzić do żółknięcia igieł i ich opadania. Dlatego pojemniki, w których rosną krzewy, powinny być bezwzględnie zaopatrzone w otwory odpływowe.
Ochrona przed słońcem i mrozem
W czasie mroźnej i słonecznej pogody dobrze jest okryć krzewy agrowłókniną, która przepuszcza światło, ale chroni gałązki przed wysuszeniem. Innym sposobem zapobiegania nagrzewaniu się rośliny jest cieniowanie jej matami czy parawanami. W celu ochrony przed rozłamaniem gałęzi przez śnieg, iglaki o pokroju kolumnowym należy obwiązać sznurkiem.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Cięcie
Na początku marca należy wykonać tak zwane zimowe cięcie iglaków (jeśli nie wykona się go w lutym), które polega na usunięciu chorych lub uszkodzonych mechanicznie gałązek.
Nawożenie
Z nawożeniem iglaków należy poczekać do wiosny (przełom marca i kwietnia), stosując raz w miesiącu niewielkie dawki specjalnych nawozów dla roślin iglastych. Zabieg ten można powtarzać rzadziej, używając nawozu o spowolnionym działaniu (np. Osmocote). We wrześniu lub październiku zaleca się podanie nawozu potasowego, który pozytywnie wpływa na zimowanie krzewów.
Zdjęcia tytułowe: Baloncici / Depositphotos oraz Flora Dania