Róża 'Whisky' to krzew należący do rodziny różowatych 'Rosaceae'. Jest to stosunkowo stara, niemiecka odmiana wyselekcjonowana i wprowadzona do obrotu przez Rosen Tantau w 1967 roku. Należy do grupy róż wielkokwiatowych. Roślina dorasta zwykle do 70 cm wysokości i tworzy zwarty, wzniesiony pokrój. Liście są ciemnozielone, błyszczące a pędy sztywne.

Roślina kwitnie od czerwca do października (powtarza kwitnienie). Kwiaty są duże (mają śr. 10-12 cm), pełne i mają bursztynowo-brązową barwę (paleta kolorów może nieco różnić się w zależności od warunków uprawy). Róża wydziela przyjemny, lekki zapach.

Zobacz więcej: Piękne róże do ogrodu

Uprawa róży 'Whisky'

Preferuje stanowiska ciepłe i słoneczne, ale może rosnąć również w półcieniu. Optymalne podłoże to żyzna, piaszczysto-gliniasta gleba o lekko kwaśnym odczynie. Roślinę warto sadzić wiosną - gęstość sadzenia to 8-9 okazów na 1 mkw.

Odmiana niestety jest dość podatna na choroby grzybowe i mało odporna na mróz. W ostre zimy może przemarzać w Polsce. Przed nadejściem zimy warto kopczykować i osłaniać (np.: agrowłókniną) krzewy róż.

Róża 'Whisky' dobrze reaguje na cięcie - późną jesienią trzeba ją skrócić na wysokość 30-40 cm.

Zastosowanie

Róża 'Whisky' nadaje się do nasadzeń grupowych i tworzenia barwnych rabat. Pasuje do ogrodów urządzanych w stylu angielskim. Jest często uprawiana na kwiat cięty.