Powojnik pnący (Clematis Vitalba) to pnącze z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W Polsce spotyka się je na stanowiskach naturalnych w południowo-zachodniej części kaju.

Powojnik pnący ma wyjątkowo szybki wzrost, a jego pędy mogą osiągać do 4-12 m długości. Liście są pięciolistkowe długoogonkowe (4-6 cm), zwykle całobrzegie (starsze bywają grubo ząbkowane) i naprzeciwległe. Na starszych, zdrewniałych pędach rośliny, kora ma kolor szary i łuszczy się pasami.

Powojnik pnący kwitnie od lipca aż do jesieni. Pachnące (niezbyt przyjemnie), drobne (około 2 cm średnicy) kwiaty powojnika pnącego zebrane są w wiechowate kwiatostany. Roślina wytwarza niełupki, które tworzą ozdobne puszyste owocostany utrzymujące się na roślinie przez całą zimę.

Cała roślina wykazuje właściwości trujace.

Wymagania i uprawa

Powojnik pnący to roślina bardzo łatwa w uprawie. Bardzo dobrze sobie radzi na niemal każdej glebie (najbardziej lubi przepuszczalne podłoże o dużej zawartości wapnia) i dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i nawet mocniej zacienionym stanowisku. Pomimo, że jest gatunkiem lubiącym ciepło i wyjątkowo odpornym na suszę, jest również mrozoodporny.

Powojnik pnący wymaga cięcia wiosennego jak i co kilka lat odmładzającego.

Należy pamiętać, że w odpowiednich warunkach powojnik pnący może zagłuszać sąsiadujące rośliny albo nawet stać się rośliną inwazyjną.

Zastosowanie

Jest to doskonała roślina do tworzenia kompozycji ciekawych również zimą (owocostany). Powojnik pnący można z powodzeniem uprawiać zarówno w przydomowych ogródkach jak i w parkach. Roślina powinna mieć podpory – mocne stelaże, pnie drzew, wszelkie kratki czy też pergole. Powojnik ten może być uprawiany w pojemnikach.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: weha, stefans42/Depositphotos