Logo
Logo
Okazje
Słownik
Poprzednie hasło Następne hasło
Wybierz literę

Pnącze

Roślina o długich, wiotkich łodygach, wymagających podparcia. Pnącze przyczepia się do podpory za pomocą wąsów czepnych, ogonków liściowych, kolców, włosków czepnych lub korzeni czepnych.

Ze względu na cechy morfologiczne wyróżniamy następujące rodzaje pnączy:

Pnącza prymitywne - nie mają wykształconych organów umożliwiających wspinanie się, są to raczej krzewy wspierające się o podpory (aktinidia, akebia, kokornak, dławisz okrągłolistny, wiciokrzew, wisteria).

Pnącza owijające się - wspinają się w górę dzięki pędom, wąsom, ogonkom liściowym, które owijają się wokół podpory (winorośl, powojnik).

Pnącza samoczepne - wspinają się dzięki organom czepnym, czyli przylgom lub korzeniom (winobluszcze, bluszcze, hortensja pnąca, milin amerykański, przywarka japońska).

Powiązane treści
Pozostałe hasła na literę "P"
Półkrzew

Półkrzewy (łac. suffrutex) to nazwa roślin mających charakter przejściowy między krzewami, a roślinami zielnymi.

Więcej →
Podłoże ogrodnicze

Jest to mieszanka odpowiednio dobranych ziem ogrodniczych i innych składników (np. perlit) służącą do uprawy roślin.

Więcej →
Pikowanie

Zabieg stosowany przy produkcji rozsady, polegający na przesadzaniu siewek z pierwszymi liśćmi właściwymi do pojemników z zasobniejszym ...

Więcej →
Parter

Najniższa i najbliższa budynku część ogrodu o układzie geometrycznym, tworząca kwietnik lub gazon o wyszukanym wzorze dekoracyjnym.

Więcej →
Planty

Rodzaj miejskich terenów zielonych (od słów „plantacja”, „plantowanie”). Są to parki lub zieleńca zakładanego zazwyczaj na miejscu ...

Więcej →
Perlit

Wyglądem przypomina małe styropianowe białe kuleczki. Jest to produkt pochodzenia mineralnego, porowaty, dzięki czemu posiada dużą sorbcyjność ...

Więcej →
 
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!