Hasła na literę P

Odkryj tajemnice języka ogrodniczego z naszym kompleksowym Słownikiem Ogrodniczym. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad znaczeniem skomplikowanych terminów, które pojawiają się w artykułach i poradnikach? Nasz słownik to klucz do zrozumienia wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby stać się prawdziwym ekspertem w dziedzinie ogrodnictwa. Dzięki niemu zyskasz pewność, że podejmujesz właściwe decyzje dotyczące pielęgnacji i rozwoju Twojego ogrodu. Nie czekaj, zanurz się w fascynujący świat ogrodnictwa i zacznij swoją przygodę na nowym, wyższym poziomie. Kliknij teraz i odkryj, co nasz słownik ma do zaoferowania!
A-Z A B C D E F G H I J K L M N O P R S ś T U W X Z ż
P
Palma
Palmy (Arecaceae) to rośliny należące do jednoliściennych. Występują głównie na kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej oraz w strefie klimatu umiarkowanego. Palmy to rośliny drzewiaste z charakterystycznymi okazałymi liśćmi w postaci pióropusza. 
Czytaj dalej ⟶
Parter
Najniższa i najbliższa budynku część ogrodu o układzie geometrycznym, tworząca kwietnik lub gazon o wyszukanym wzorze dekoracyjnym.
Czytaj dalej ⟶
Pergola
Budowla ogrodowa składająca się z dwóch rzędów słupów podtrzymujących poziomą konstrukcję kratową, na której rozpinane są rośliny pnące. Konstrukcje kratowe tworzą wewnątrz pergoli wnętrze.
Czytaj dalej ⟶
Perlit
Wyglądem przypomina małe styropianowe białe kuleczki. Jest to produkt pochodzenia mineralnego, porowaty, dzięki czemu posiada dużą sorbcyjność wodną oraz składników w niej rozpuszczanych, sprzyja właściwemu dawkowaniu ich do korzeni.
Czytaj dalej ⟶
Pestycydy
Pestycydy (łac. pestis – zaraza, caedo – zabijam) – substancje chemiczne lub naturalne, stosowane do zwalczania organizmów szkodliwych (owadów, gryzoni, grzybów, bakterii) lub niepożądanych (chwastów), używane głównie do ochrony roślin uprawnych.
Czytaj dalej ⟶
PH
Skala zawartości jonów wodorowych od 1 do 14, za pomocą której określa się kwasowość lub zasadowość gleby.
Czytaj dalej ⟶
Piaskowanie trawnika
Piaskowanie trawnika polega na rozrzucaniu piasku na murawę trawnika.
Czytaj dalej ⟶
Pikowanie
Zabieg stosowany przy produkcji rozsady, polegający na przesadzaniu siewek z pierwszymi liśćmi właściwymi do pojemników z zasobniejszym podłożem, w większej rozstawie, tak aby miały więcej miejsca.
Czytaj dalej ⟶
Planty
Rodzaj miejskich terenów zielonych (od słów „plantacja”, „plantowanie”). Są to parki lub zieleńca zakładanego zazwyczaj na miejscu likwidowanych fortyfikacji miejskich: murów obronnych, wałów ziemnych, fos czy dawnego koryta rzecznego.
Czytaj dalej ⟶
Płodozmian
System zagospodarowania ziemi uprawnej, oparty na zaplanowanym z góry na wiele lat następstwie roślin po sobie, na wyznaczonym do tego celu obszarze podzielonym na mniejsze pola, często nazywane poletkami.
Czytaj dalej ⟶
Pnącze
Roślina o długich, wiotkich łodygach, wymagających podparcia. Pnącze przyczepia się do podpory za pomocą wąsów czepnych, ogonków liściowych, kolców, włosków czepnych lub korzeni czepnych.
Czytaj dalej ⟶
Podkładka
Podkładka to ukorzeniona roślina, na której szczepi się szlachetną odmianę innego gatunku. Zwykle jako podkładkę wykorzystuje się krzew ozdobny lub owocowy. 
Czytaj dalej ⟶
Podłoże ogrodnicze
Jest to mieszanka odpowiednio dobranych ziem ogrodniczych i innych składników (np. perlit) służącą do uprawy roślin.
Czytaj dalej ⟶
Podsadka
Podsadka to określenie botaniczne liścia, z którego kąta wyrasta kwiatostan.
Czytaj dalej ⟶
Pomnik przyrody
Pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej.
Czytaj dalej ⟶
Poplon
Poplon jest to zielony nawóz, który zasiewa się, aby podnieść żyzność gleby. Sieje się go po zbiorach na ogródkach warzywnych, aby wzbogacić ziemię w składniki pokarmowe dla roślin, m.in. w azot. 
Czytaj dalej ⟶
Półkrzew
Półkrzewy (łac. suffrutex) to nazwa roślin mających charakter przejściowy między krzewami, a roślinami zielnymi.
Czytaj dalej ⟶
Próchnica glebowa, humus
Próchnica glebowa nazywana humusem, to rozłożone w różnym stopniu szczątki organiczne. Są bezpostaciowe, lekkie oraz mają ciemną barwę i przywodzą na myśl spulchnioną glebę.
Czytaj dalej ⟶
Przerzedzanie zawiązków
Usuwanie części zawiązków kwiatów lub owoców w celu optymalnego wzrostu i wybarwienia owoców.
Czytaj dalej ⟶
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści