Słownik ogrodniczy

Odkryj tajemnice języka ogrodniczego z naszym kompleksowym Słownikiem Ogrodniczym. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad znaczeniem skomplikowanych terminów, które pojawiają się w artykułach i poradnikach? Nasz słownik to klucz do zrozumienia wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby stać się prawdziwym ekspertem w dziedzinie ogrodnictwa. Dzięki niemu zyskasz pewność, że podejmujesz właściwe decyzje dotyczące pielęgnacji i rozwoju Twojego ogrodu. Nie czekaj, zanurz się w fascynujący świat ogrodnictwa i zacznij swoją przygodę na nowym, wyższym poziomie. Kliknij teraz i odkryj, co nasz słownik ma do zaoferowania!
A B C D E F G H I J K L M N O P R S ś T U W X Z ż
B
Bakterie brodawkowe
Bakterie brodawkowe to inaczej bakterie korzeniowe, azotowe, które żyją w symbiozie z roślinami motylkowatymi, które tworzą na swoich korzeniach narośla, czyli tzw. brodawki korzeniowe. 
Czytaj dalej ⟶
Bakteriocydy
Środki ochrony roślin stosowane do zwalczania bakterii chorobotwórczych - inaczej środki bakteriobójcze.
Czytaj dalej ⟶
Bielenie pni
Bielenie pni przeprowadza się na wszystkich drzewach owocowych bez względu na ich wiek. Zabieg ten ma na celu zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, np. przed niską temperaturą w zimie. 
Czytaj dalej ⟶
Biohumus
Jest to płynny nawóz organiczny, inaczej nazywany wermikompostem lub kompostem koprolitowym. Otrzymany jest z odchodów dżdżownic.
Czytaj dalej ⟶
Blaszka liściowa
Jest to główna część liścia, zwykle płaska i cienka, rozpięta na szkielecie z wiązek przewodzących, tworzących użyłkowanie liścia.
Czytaj dalej ⟶
Bonsai
Metoda uzyskiwania karłowych drzew lub krzewów przy zastosowaniu szeregu specjalnych zabiegów – t.j. cięcie pędów i korzeni, drutowanie pędów w celu nadania im określonego kształtu, usuwanie pąków oraz sadzenie roślin w specjalnych płaskich donicach.
Czytaj dalej ⟶
Boskiet
Inaczej gaik, zagajnik. To każda grupa kilku drzew lub krzewów stanowiąca samodzielny element kompozycyjny.
Czytaj dalej ⟶
Botanika
Biologia roślin, z greckiego botanē, co znaczy zieleń, owoc, roślina. Jest to dział biologii zajmujący się roślinami. Obejmuje całokształt wiedzy o świecie roślin i związanych z nimi zjawiskach. Szeroki zakres problematyki jest przyczyną wyodrębniania licznych, w różnym stopniu samodzielnych działów.
Czytaj dalej ⟶
Broderia
Inaczej parter haftowy. Geometryczne lub ornamentalne formowanie ciągów kwiatowych i trawników otoczonych strzyżonym obramowaniem topiarów i kolorowym żwirem lub piaskiem.
Czytaj dalej ⟶
Bulwa
Silnie pogrubiony korzeń lub pęd podziemny o ograniczonym wzroście z pąkami bocznymi – oczkami. Bulwa pełni rolę spichrzową, u niektórych roślin może magazynować wodę.
Czytaj dalej ⟶
Bylina
Wieloletnia (łac. herba perennis), trwała roślina zielna (o niezdrewniałych pędach), która z powodu zimy lub suszy traci całkowicie lub częściowo pędy nadziemne.
Czytaj dalej ⟶
Byliny nie zimujące w gruncie
Wiele bylin często o bardzo efektownych i o szerokiej skali zastosowania traktuje się w uprawie jak rośliny jednoroczne.
Czytaj dalej ⟶
Byliny zimujące w gruncie
Byliny zimujące w gruncie to różnorodna grupa roślin wieloletnich zielnych. Większość z nich bez problemu znosi zimy, niektóre wymagają okrycia lub osłonięcia przed mrozem. Do bylin zimujących w gruncie należy większość roślin cebulowych.
Czytaj dalej ⟶
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści