Słownik ogrodniczy

Odkryj tajemnice języka ogrodniczego z naszym kompleksowym Słownikiem Ogrodniczym. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad znaczeniem skomplikowanych terminów, które pojawiają się w artykułach i poradnikach? Nasz słownik to klucz do zrozumienia wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby stać się prawdziwym ekspertem w dziedzinie ogrodnictwa. Dzięki niemu zyskasz pewność, że podejmujesz właściwe decyzje dotyczące pielęgnacji i rozwoju Twojego ogrodu. Nie czekaj, zanurz się w fascynujący świat ogrodnictwa i zacznij swoją przygodę na nowym, wyższym poziomie. Kliknij teraz i odkryj, co nasz słownik ma do zaoferowania!
A B C D E F G H I J K L M N O P R S ś T U W X Z ż
O
Ochrona roślin
Dział produkcji roślinnej, którego celem jest zapobieganie obniżaniu plonów poprzez szkodniki i choroby oraz zabezpieczenie plonów w magazynach.
Czytaj dalej ⟶
Oczko wodne
Niewielki zbiornik wodny (sztuczny, rzadziej naturalny) występujący w ogrodach przydomowych.
Czytaj dalej ⟶
Odkłady
Odkłady to sposób rozmnażania roślin, który polega na ukorzenianiu pędów bez oddzielania ich od rośliny matecznej. 
Czytaj dalej ⟶
Odkwaszanie
Odkwaszanie gleby powoduje poprawienie jakości podłoża (ziemi) - zyskujemy lepszą strukturę gleby, przewiewność i wchłanialność wody. Objawami wskazującymi na niedobór wapnia w glebie jest porastający trawnik mech i wiotkie, rzadkie źdźbła trawy. Zbyt kwaśne podłoże utrudnia przyswajanie przez rośliny fosforu.
Czytaj dalej ⟶
Odmiana
Odmiana jest to nowa podjednostka w obrębie gatunku, która została wytworzona przez twórczą pracę człowieka. 
Czytaj dalej ⟶
Odrosty korzeniowe
Odrosty korzeniowe to pędy, które wyrastają z różnych fragmentów korzeni roślin. Najczęściej pojawiają się w wyniku zranienia danego drzewa, ścięcia lub wyrastają z podkładki. 
Czytaj dalej ⟶
Ogławianie
Ogławianie to sposób przycinania polegający na usuwaniu górnych gałęzi drzew. Cięcie powoduje gęstszy rozrost liści i gałęzi. 
Czytaj dalej ⟶
Ogrodnictwo
Inaczej hortologia. Jest to wyspecjalizowany dział nauk rolniczych, traktujący o hodowli i uprawie roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych oraz projektowaniu, urządzaniu i pielęgnowaniu terenów zieleni, czyli architekturze krajobrazu.
Czytaj dalej ⟶
Ogród botaniczny
Jest miejscem uprawy roślin przeznaczonym do prowadzenia działalności naukowej, ochrony i odnowy gatunków zagrożonych wyginięciem, edukacji oraz do odpoczynku dla zwiedzających.
Czytaj dalej ⟶
Ogród owocowy
Teren na którym zasadzono drzewa owocowe i krzewy owocowe, do użytku własnego (przydomowy) lub produkcyjnego. Ogród owocowy częściej nazywany jest sadem.
Czytaj dalej ⟶
Ogród przydomowy
Powierzchnia zlokalizowana najczęściej wokół siedziby gospodarstwa, często oddzielona od reszty gospodarstwa.
Czytaj dalej ⟶
Okres wegetacji
Jest to okres wzrostu i rozwoju roślin, obejmujący intensywne procesy życiowe od siewu do zbioru uprawianej rośliny.
Czytaj dalej ⟶
Okrywowa roślina
Roślina okrywowa, czyli inaczej roślina zadarniająca, to gatunek ozdobny o niskim wzroście, który w stosunkowo szybkim czasie zagęszcza się i tworzy zwarte runo. 
Czytaj dalej ⟶
Olejek eteryczny
Olejek eteryczny to lotna mieszanina organicznych związków chemicznych np. estrów, która charakteryzuje się bardzo silnym zapachem i występuje w różnych częściach roślin np. w kwiatach, owocach, nasionach, korze. 
Czytaj dalej ⟶
Oranżeria
Inaczej Pomarańczarnia. Budynek ogrodowy z dużymi oknami, służący do uprawy roślin tropikalnych oraz spotkań towarzyskich.
Czytaj dalej ⟶
Owady zapylające
Owady zapylające przenoszą pyłek kwiatowy z męskich organów kwiatowych na żeńskie, dzięki czemu umożliwiają zapłodnienie i reprodukcję roślin.
Czytaj dalej ⟶
Owoc
Organ rośliny, zawierający jedno lub wiele dojrzałych nasion.
Czytaj dalej ⟶
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści