Hasła na literę S

Odkryj tajemnice języka ogrodniczego z naszym kompleksowym Słownikiem Ogrodniczym. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad znaczeniem skomplikowanych terminów, które pojawiają się w artykułach i poradnikach? Nasz słownik to klucz do zrozumienia wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby stać się prawdziwym ekspertem w dziedzinie ogrodnictwa. Dzięki niemu zyskasz pewność, że podejmujesz właściwe decyzje dotyczące pielęgnacji i rozwoju Twojego ogrodu. Nie czekaj, zanurz się w fascynujący świat ogrodnictwa i zacznij swoją przygodę na nowym, wyższym poziomie. Kliknij teraz i odkryj, co nasz słownik ma do zaoferowania!
A-Z A B C D E F G H I J K L M N O P R S ś T U W X Z ż
S
Sad
Teren na którym zasadzono drzewa owocowe i krzewy owocowe, do użytku własnego (przydomowy) lub produkcyjnego. Małe sady często nazywane sa ogrodami owocowymi.
Czytaj dalej ⟶
Sadownictwo
Dział ogrodnictwa zajmujący się hodowlą i uprawą roślin owocowych.
Czytaj dalej ⟶
Sadzonki
Sadzonki to części rośliny, które są zdolne do samodzielnego rozwoju i rozrostu w oddzielną, w pełni funkcjonującą roślinę. Sadzonkowanie jest jednym ze sposobów rozmnażania wegetatywnego. 
Czytaj dalej ⟶
Siewka
Siewka to etap w rozwoju rośliny, który następuje po kiełkowaniu nasiona. 
Czytaj dalej ⟶
Skalniak
Inaczej ogród skalny. Jest to ogród zbudowany ze skał, kamieni i ziemi, w którym odtwarzane jest górskie środowisko naturalne z roślinami wysokogórskimi, ale nie tylko. W ogrodach skalnych uprawia się w celach dekoracyjnych różnorodne rośliny ozdobne.
Czytaj dalej ⟶
Skaryfikowanie
Uszkadzanie okrywy nasiennej w celu ułatwienia i przyspieszenia pobierania wody. Celem skaryfikacji jest przyspieszenie kiełkowania nasion.
Czytaj dalej ⟶
Sok mleczny
To inaczej naturalny lateks – zawiesina wodna (50-80% wody), która zbiera się w specjalnych komórkach mlecznych roślin.
Czytaj dalej ⟶
Soliter
Pojedyncza, samotnie (z fr. solitaire – samotny)rosnąca roślina (bylina, krzew lub drzewo). Solitery wyróżniają się z reguły swymi walorami ozdobnymi – np. efektownym kwitnieniem lub zabarwieniem liści.
Czytaj dalej ⟶
Storczykowate
Rodzina storczykowate (Orchidaceae) to druga pod względem liczebności gatunkowej rodzina roślin kwiatowych (po astrowatych). Należą do niej wyłącznie rośliny zielne, rosnące głównie w tropikach, często na innych roślinach (epifity).
Czytaj dalej ⟶
Stroisz
Gałęzie roślin iglastych (najczęściej świerka lub jodły) służące do okrywania na zimę rabat i kwietników.
Czytaj dalej ⟶
Sukulenty
Rośliny z mięsistymi, grubymi liśćmi, łodygami lub korzeniami w których magazynują wodę. Sukulenty przystosowane są do życia w środowisku suchym lub okresowo suchym.
Czytaj dalej ⟶
Susza fizjologiczna
Susza fizjologiczna to stan, w którym roślina nie może pobierać wody, mimo iż w danym otoczeniu woda występuje. 
Czytaj dalej ⟶
Systematyka
Nauka zajmująca się klasyfikacją, opisywaniem i katalogowaniem organizmów (zwierząt i roślin) oraz opisywaniem podobieństwa i pokrewieństwa między organizmami.
Czytaj dalej ⟶
Szczepienie roślin
Szczepienie roślin to sposób rozmnażania stosowany do szlachetnych odmian gatunków iglastych i liściastych. Polega na łączeniu części odmiany szlachetnej z korzeniem i pędem podkładki.
Czytaj dalej ⟶
Szkodnik
Każde zwierzę, które w wyniku swojej działalności, uszkadza roślinę uprawna. Szkodnikami mogą być owady, przędziorki, ptaki lub gryzonie.
Czytaj dalej ⟶
Szkółkarstwo
Dział ogrodnictwa i leśnictwa zajmujący się produkcją sadzonek drzew, krzewów i innych roślin. Miejsca gdzie uprawiane są młode rośliny nazywane są szkółkami.
Czytaj dalej ⟶
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści