Słownik ogrodniczy

Odkryj tajemnice języka ogrodniczego z naszym kompleksowym Słownikiem Ogrodniczym. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad znaczeniem skomplikowanych terminów, które pojawiają się w artykułach i poradnikach? Nasz słownik to klucz do zrozumienia wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby stać się prawdziwym ekspertem w dziedzinie ogrodnictwa. Dzięki niemu zyskasz pewność, że podejmujesz właściwe decyzje dotyczące pielęgnacji i rozwoju Twojego ogrodu. Nie czekaj, zanurz się w fascynujący świat ogrodnictwa i zacznij swoją przygodę na nowym, wyższym poziomie. Kliknij teraz i odkryj, co nasz słownik ma do zaoferowania!
A B C D E F G H I J K L M N O P R S ś T U W X Z ż
K
Kaktus
Kaktus należy do rodziny sukulentów łodygowych, do rzędu goździkowców. Roślina ta pochodzi głównie z kontynentów amerykańskich. 
Czytaj dalej ⟶
Kalendarz biodynamiczny
Kalendarz biodynamiczny to zbiór szczegółowych informacji i zasad uprawy dla ogrodników, który opiera się przede wszystkim o naturalne sposoby uprawy uzależnione również od faz księżyca i układu planet względem Ziemii. 
Czytaj dalej ⟶
Keik
Keik to rodzaj rozmnóżki roślin. To młoda roślina storczyka, która najczęściej pojawia się na pędzie kwiatowym orchidei.
Czytaj dalej ⟶
Keramzyt
Porowate, lekkie i wytrzymałe kruszywo ceramiczne, powstałe przez wypalenie wysokoilastej gliny pęczniejącej w piecach obrotowych w temperaturze ok. 1150°C.
Czytaj dalej ⟶
Klomb
Jest to rodzaj rabaty kwiatowej w postaci koła lub elipsy z lekkim wypiętrzeniem w celu podkreślenia wertykalności kompozycji. Rośliny w środku najwyższe do najniższych na zewnątrz.
Czytaj dalej ⟶
Kłącze
Kłącze jest to przekształcony pęd podziemny, spełniający funkcję organu spichrzowego i przetrwalnikowego. To inaczej przekształcona podziemna lub podwodna łodyga pokryta liśćmi zredukowanymi do łusek. 
Czytaj dalej ⟶
Kłodzina
"Kłodzina" określa specyficzną formę pnia typową dla palm, różniącą się od struktury pni drzew iglastych i liściastych. Jej rozwój rozpoczynają liście pierwotne palm, które formują się wokół centralnego punktu wzrostu przy ziemi, przyczyniając się do poszerzenia centralnej części pnia. Z tak ukształtowanej bazy zaczyna wyrastać kłodzina, która nie zyskuje już później na obwodzie.
Czytaj dalej ⟶
Kompost
Nawóz ogrodniczy o dużej zawartości próchnicy, który otrzymywany jest w wyniku rozkładu odpadków organicznych z ogrodu – liście, cienkie gałązki, skoszona trawa i odpadków organicznych z kuchni – resztki roślin, torebki po herbacie.
Czytaj dalej ⟶
Kompostowanie
Naturalna metoda unieszkodliwiania i zagospodarowania odpadów, polegająca na rozkładzie substancji organicznej przez mikroorganizmy – bakterie tlenowe, mrówki, nicienie i inne.
Czytaj dalej ⟶
Kompostownik
Specjalna skrzynia służąca do kompostowania odpadów organicznych.
Czytaj dalej ⟶
Korzenie powietrzne
"Korzenie powietrzne" to unikatowe struktury występujące u niektórych roślin, przede wszystkim w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Jedną z ich najczęstszych i najważniejszych funkcji jest pozyskiwanie wilgoci z powietrza.
Czytaj dalej ⟶
Korzeń
Podziemna część rośliny, której zadaniem jest utrzymywanie rośliny w podłożu oraz pobieranie wody i składników pokarmowych z podłoża.
Czytaj dalej ⟶
Krzew
Krzew to wieloletnia roślina drzewiasta o zdrewniałej łodydze, która od samej nasady rozgałęzia się na pędy równorzędne. 
Czytaj dalej ⟶
Krzew
Roślina zdrewniała wielopędowa, która nie wytwarza ani pnia ani korony, przekraczająca 0,5 m wysokości. Krzewy mają krótki pęd główny, z którego wyrastają równorzędne, rozgałęziające się pędy boczne.
Czytaj dalej ⟶
Krzewinka
Niska roślina wieloletnia, dorastająca do 50 cm wysokości, o rozgałęzionych zdrewniałych pędach, bez wyraźnego pnia głównego.
Czytaj dalej ⟶
Kutner
Kutner to gęsta warstwa włosków okrywająca różne części roślin, np. liście, łodygę i owoce. Kutner chroni rośliny przed zimnem, nadmiernym parowaniem, silnym nasłonecznieniem i wiatrem.
Czytaj dalej ⟶
Kwiat
Organ roślin nasiennych, w którym wykształcają się wyspecjalizowane elementy służące do rozmnażania generatywnego roślin. Kwiat jest częścią pędu. Części kwiatu są przekształconymi liśćmi.
Czytaj dalej ⟶
Kwietnik
Kwietnik jest założeniem sezonowym, z tego względu uprawia się na nim głównie rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz cebulowe. 
Czytaj dalej ⟶
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści