Logo
Logo
Słownik
Poprzednie hasło Następne hasło
Wybierz literę

Kompostownik

Specjalna skrzynia służąca do kompostowania odpadów organicznych.

Może to być samodzielnie zrobiona skrzynia z desek, żerdzi, siatki drucianej lub z innych materiałów lub gotowa, wykonana najczęściej z tworzyw sztucznych, zwykle o pojemności 200–400 litrów.

Kompostownik otwarty
Zbudowany jest z desek i tworzy rodzaj skrzyni bez dna. Otwarty kompostownik z drewna jest stosunkowo łatwy do zbudowania. Można też zastosować gotowy otwarty kompostownik plasitkowy.

Kompostownik zamknięty
Najczęściej plastikowy, zapewnia optymalne warunki do rozkładu biomasy. Często stosowane systemy szczelin przewietrzających oraz termoizolacja powodują, że humus można otrzymywać kilka razy do roku. Kompostownik zamknięty zazwyczaj wykonany jest z surowców wtórnych.

Powiązane treści
Pokaż więcej (1)
Pozostałe hasła na literę "K"
Kalendarz biodynamiczny

Kalendarz biodynamiczny to zbiór szczegółowych informacji i zasad uprawy dla ogrodników, który opiera się przede wszystkim o naturalne ...

Więcej →
Kutner

Kutner to gęsta warstwa włosków okrywająca różne części roślin, np. liście, łodygę i owoce. Kutner chroni rośliny przed zimnem, ...

Więcej →
Kaktus

Kaktus należy do rodziny sukulentów łodygowych, do rzędu goździkowców. Roślina ta pochodzi głównie z kontynentów amerykańskich. 

Więcej →
Krzew

Krzew to wieloletnia roślina drzewiasta o zdrewniałej łodydze, która od samej nasady rozgałęzia się na pędy równorzędne. 

Więcej →
Kłącze

Kłącze jest to przekształcony pęd podziemny, spełniający funkcję organu spichrzowego i przetrwalnikowego. To inaczej przekształcona ...

Więcej →
Kwietnik

Kwietnik jest założeniem sezonowym, z tego względu uprawia się na nim głównie rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz 

Więcej →
Twoja strona ogrodu