Logo
Logo
Słownik
Poprzednie hasło Następne hasło
Wybierz literę

Kłodzina

"Kłodzina" określa specyficzną formę pnia typową dla palm, różniącą się od struktury pni drzew iglastych i liściastych. Jej rozwój rozpoczynają liście pierwotne palm, które formują się wokół centralnego punktu wzrostu przy ziemi, przyczyniając się do poszerzenia centralnej części pnia. Z tak ukształtowanej bazy zaczyna wyrastać kłodzina, która nie zyskuje już później na obwodzie.

Można to opisać jeszcze inaczej: Początkowy proces wzrostu kłodziny polega na stopniowym rozszerzaniu się, czyli grubieniu pnia, przy czym każdy nowy liść dodatkowo umacnia jego bazę na poziomie gruntu. Z biegiem lat baza nabiera formy przypominającej przekrój cebuli. Z tak ukształtowanej bazy wyrasta ostatecznej szerokości kłodzina.

Typowa kłodzina palm nie rozgałęzia się, choć istnieją wyjątki, które mogą rozgałęziać się w sposób dychotomiczny.

Pozostałe hasła na literę "K"
Korzenie powietrzne

"Korzenie powietrzne" to unikatowe struktury występujące u niektórych roślin, przede wszystkim w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Jedną ...

Więcej →
Keik

Keik to rodzaj rozmnóżki roślin. To młoda roślina storczyka, która najczęściej pojawia się na pędzie kwiatowym orchidei.

Więcej →
Kalendarz biodynamiczny

Kalendarz biodynamiczny to zbiór szczegółowych informacji i zasad uprawy dla ogrodników, który opiera się przede wszystkim o naturalne ...

Więcej →
Kutner

Kutner to gęsta warstwa włosków okrywająca różne części roślin, np. liście, łodygę i owoce. Kutner chroni rośliny przed zimnem, ...

Więcej →
Kaktus

Kaktus należy do rodziny sukulentów łodygowych, do rzędu goździkowców. Roślina ta pochodzi głównie z kontynentów amerykańskich. 

Więcej →
Krzew

Krzew to wieloletnia roślina drzewiasta o zdrewniałej łodydze, która od samej nasady rozgałęzia się na pędy równorzędne. 

Więcej →