Logo
Logo
Słownik
Poprzednie hasło Następne hasło
Wybierz literę

Kalendarz biodynamiczny

Kalendarz biodynamiczny to zbiór szczegółowych informacji i zasad uprawy dla ogrodników, który opiera się przede wszystkim o naturalne sposoby uprawy uzależnione również od faz księżyca i układu planet względem Ziemii. 

Biodynamika to próba życia w pełnej harmonii z wszechświatem i z wykorzystaniem siły i praw nim rządzących. Zakłada, że wszystkie gwiazdy, planety i księżyc mają wpływ na działanie Ziemi, która jest żyjącym organizmem, złożonym z mniejszych, dlatego wszystko jest ze sobą połączone. Z tego powodu znaczenie mają fazy księżyca i układ planet oraz słońca względem Ziemi.

Najbardziej znanym kalendarzem biodynamicznym jest ten według Marii Thun. Była ona zamiłowaną ogrodniczką i przez kilkadziesiąt obserwowała wpływ faz księżyca na rośliny i środowisku, czego efektem było określenie dni siewu, czyli najkorzystniejszego terminu wysiewania roślin. Marii Thun zauważyła również, że księżyc może hamować lub pobudzać wzrost roślin. Z czasem zasady te rozwijano i wprowadzano nowe, tworząc kalendarz biodynamiczny.

Powiązane treści
Pozostałe hasła na literę "K"
Kutner

Kutner to gęsta warstwa włosków okrywająca różne części roślin, np. liście, łodygę i owoce. Kutner chroni rośliny przed zimnem, ...

Więcej →
Kaktus

Kaktus należy do rodziny sukulentów łodygowych, do rzędu goździkowców. Roślina ta pochodzi głównie z kontynentów amerykańskich. 

Więcej →
Krzew

Krzew to wieloletnia roślina drzewiasta o zdrewniałej łodydze, która od samej nasady rozgałęzia się na pędy równorzędne. 

Więcej →
Kłącze

Kłącze jest to przekształcony pęd podziemny, spełniający funkcję organu spichrzowego i przetrwalnikowego. To inaczej przekształcona ...

Więcej →
Kwietnik

Kwietnik jest założeniem sezonowym, z tego względu uprawia się na nim głównie rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz 

Więcej →
Klomb

Jest to rodzaj rabaty kwiatowej w postaci koła lub elipsy z lekkim wypiętrzeniem w celu podkreślenia wertykalności kompozycji. Rośliny ...

Więcej →
Twoja strona ogrodu