Logo
Logo

Jak założyć ogród biodynamiczny?

Zasady biodynamiki w odniesieniu do ogrodu zakładają, że jest on nierozerwalną częścią ekosystemu i podlega wszystkim prawom i regułom obowiązującym w naturze. W ogrodzie biodynamicznym najważniejsze jest zachowanie naturalnej równowagi biologicznej i przestrzeganie praw obowiązujących w przyrodzie.

Spis treści
Czym jest ogród biodynamiczny? Jak założyć ogród biodynamiczny? Jak uprawiać biodynamiczny ogród? Poznaj zasady! Jak wykorzystać kelandarz biodynamiczny w uprawie roślin?

Czym jest ogród biodynamiczny?

Uprawa ogrodu biodynamicznego polega głównie na stosowaniu biodynamiki (dziedziny wiedzy z pogranicza nauki, pseudonauki, kosmologii i filozofii) - t.j. stosowaniu właściwego sąsiedztwa roślin w oparciu o ich wzajemne oddziaływanie na siebie (czyli tzw. zjawisko alleopatii) oraz rezygnację z przekopywania gleby na rzecz jej płytkiego spulchniania. Uprawa biodynamiczna opiera się także na przestrzeganiu zasad ogrodnictwa ekologicznego - m.in. stosowaniu naturalnych metod nawożenia i ochrony roślin, zrównoważonego płodozmianu.

Ogrodnictwo zgodne z fazami Księżyca znane jest od tysiącleci, jednak szczególny wpływ na jego rozpropagowanie miał w latach 20. XX wieku austriacki filozof Rudolf Steiner, który nazwał je ogrodnictwem biodynamicznym. Współcześnie jest ono nadal popularną częścią upraw organicznych, stosowaną na całym świecie i we wszystkich strefach klimatycznych. Jego podstawy są bardzo proste: to oddziaływanie grawitacji Księżyca na morze powoduje przypływy i odpływy. Ponieważ głównym składnikiem roślin jest woda, Księżyc musi mieć także ogromny wpływ na ich wzrost.

Jak założyć ogród biodynamiczny?

Założenie ogrodu biodynamicznego wymaga zaplanowania i zaangażowania, ale może być satysfakcjonującym i zdrowym sposobem na uprawę roślin. Oto kilka kroków, które można wziąć pod uwagę przy tworzeniu ogrodu biodynamicznego:

  • Znajdź odpowiednią lokalizację: Ogrodzenie biodynamiczne powinno być umieszczone w miejscu, które jest dostępne dla promieni słonecznych, ale również chronione przed silnymi wiatrami. Upewnij się, że gleba jest odpowiednio wilgotna i żyzna.
  • Przygotuj glebę: Gleba jest ważnym składnikiem ogrodu biodynamicznego. Aby ją przygotować, możesz rozwałkować ją za pomocą motyki lub grubego grabia, aby zapewnić dobry dostęp tlenu. Możesz również dodawać kompost, aby poprawić jej strukturę i zawartość składników odżywczych.
  • Zdecyduj, co chcesz uprawiać: Wybierz rośliny, które pasują do warunków klimatycznych w Twojej okolicy i będą odpowiednie dla Twojego ogrodu biodynamicznego. Możesz uprawiać warzywa, owoce, zioła lub rośliny ozdobne.
  • Zastosuj zasady zrównoważonego rolnictwa: W ogrodzie biodynamicznym ważne jest, aby zachować równowagę między roślinami a środowiskiem. Możesz to osiągnąć poprzez zastosowanie metod zrównoważonego rolnictwa, takich jak mulczowanie, kompostowanie i uprawianie różnorodnych roślin.
  • Kontroluj chwasty i szkodniki: W ogrodzie biodynamicznym ważne jest, aby unikać używania chemikaliów do kontroli chwastów i szkodników. Możesz to osiągnąć poprzez regularne usuwanie chwastów, szkodników i chorób ręcznie.

Większość prac w ogrodzie biodynamicznym, w tym siew i sadzenie roślin oraz zbiór owoców i warzyw, podporządkowana jest zaleceniom zawartym w kalendarzu biodynamicznym, który uwzględnia wpływ kosmosu (np. ruchu planet) na cykl życiowy roślin i zwierząt na ziemi. Zgodnie z jego zasadami, każda faza księżyca lub położenie słońca, mają wpływ na różne fazy rozwoju roślin, dlatego należy wybrać odpowiedni dzień, a nawet przedział godzinowy na siew lub sadzenie poszczególnych grup roślin, zbiór owoców i warzyw bądź wykonywanie prac ogrodniczych.

ogrodnictwo fot. sara-kangas - Pixabay.com
fot. sara-kangas - Pixabay.com
Prowadzenie ogrodu biodynamicznego nie jest zadaniem łatwym, ale może przynieść wiele korzyści. Przed jego założeniem, należy jednak dokładniej poznać zasady biodynamiki, gdyż nie każdy ogród ekologiczny będzie biodynamiczny, mimo iż każdy ogród biodynamiczny będzie ekologiczny.

W ogrodnictwie biodynamicznym ważną rolę spełniają też preparaty biodynamiczne (min. kompostowe, doglebowe, hamujące rozwój chorób i szkodników), które mają za zadanie w naturalny sposób poprawić jakość gleby, funkcjonowanie pożytecznych mikroorganizmów, tworzenie się kompostu oraz odporność roślin na choroby i szkodniki.

Część takich preparatów można wykonać we własnym zakresie, wykorzystując do tego celu różne rośliny (np. gnojówka z pokrzywy, wyciąg z wrotyczu itp.), w inne należy zaopatrzyć się u producenta np. w gospodarstwie biodynamicznym (preparaty określane numerami od 500 do 508 np. homeopatyczne na bazie ziół i minerałów, z krowieńca, z pokrzywowy).

 Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Ralph Klein - Pixabay.com


PorozmawiajmyTV / YouTube

 

Autor
Jak założyć ogród biodynamiczny?
Jak założyć ogród biodynamiczny?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl