Logo
Logo
36
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Ogrodniczy kalendarz biodynamiczny – na czym polega?

Kalendarz biodynamiczny wzbudza wiele kontrowersji i ma tak samo dużo zwolenników, jak i przeciwników. Jednak niezależnie od tego, czy wierzy się we wpływ księżyca na uprawę, to warto z niego korzystać, gdyż pomaga uporządkować kolejność wykonywania prac w ogrodzie. Dodatkowo zasady działania kalendarza biodynamicznego pozytywnie wpływają na jakość plonów i wygląd roślin ozdobnych, gdyż zasady te wykluczają stosowanie w ogrodzie sztucznych środków. Czym jest kalendarz biodynamiczny i na jakich zasadach się opiera?

Czym jest kalendarz biodynamiczny?

Biodynamika to próba życia w pełnej harmonii z wszechświatem i z wykorzystaniem siły i praw nim rządzących. Zakłada, że wszystkie gwiazdy, planety i księżyc mają wpływ na działanie Ziemi, która jest żyjącym organizmem, złożonym z mniejszych, dlatego wszystko jest ze sobą połączone. Z tego powodu znaczenie mają fazy księżyca i układ planet oraz słońca względem Ziemi.

Jak powstał kalendarz biodynamiczny?

Najbardziej znanym kalendarzem biodynamicznym jest ten według Marii Thun. Była ona zamiłowaną ogrodniczką i przez kilkadziesiąt obserwowała wpływ faz księżyca na rośliny i środowisku, czego efektem było określenie dni siewu, czyli najkorzystniejszego terminu wysiewania roślin. Marii Thun zauważyła również, że księżyc może hamować lub pobudzać wzrost roślin. Z czasem zasady te rozwijano i wprowadzano nowe, tworząc kalendarz biodynamiczny.

Jakie są zasady prowadzenia ogrodu biodynamicznego?

Zasady kalendarza biodynamicznego opierają się na wielkim szacunku do natury i rządzących nią praw. Dlatego ważne jest zachowanie bioróżnorodności i stosowanie tylko naturalnych metod upraw bez nawozów mineralnych, pestycydów itp. Wprowadzenie tych zasad z pewnością zapewni lepsze i zdrowsze plony oraz przysłuży się środowisku, a dodatkowo pozwoli na znaczne oszczędności.

Make Your Life Greener | YouTube

Uprawa roślin a fazy księżyca

W kalendarzu biodynamicznym ogromne znaczenie ma układ planet oraz wpływ księżyca, a szczególnie jego faz na rozwój roślin. Dlatego, planując prace w ogrodzie, warto wziąć pod uwagę fazy księżyca.

Nów księżyca

To najlepszy czas na zwalczanie chorób i szkodników, usuwanie chorych pędów i niszczenie chwastów. W tym czasie nie należy wysadzać roślin, wysiewać ani przeprowadzać żadnych prac, które mogłyby uszkodzić korzenie.

Pełnia

Najlepsza pora na nawożenie i inne zabiegi pielęgnacyjne jak np. pielenie, okopywanie, czy zwalczanie chwastów. W tym czasie zaleca się wysiewanie: kapusty, brukselki, marchwi, rzodkiewki i cebuli.

Księżyca ubywa (III i IV kwadra)

To odpowiednia faza na przesadzanie, sadzenie i przycinanie roślin, gdyż szybciej się regenerują. Można zwalczać szkodniki i choroby oraz sadzić rośliny cebulowe, motylkowe i korzeniowe. Gdy księżyca ubywa, warto zbierać warzywa i owoce przeznaczone do przechowywania, gdyż będą trwalsze.

Księżyca przybywa (I i II kwadra)

Najlepsza pora na wysiewanie i sadzenie warzyw liściowych, drzew i krzewów owocowych. W tym czasie warto przygotowywać sadzonki, przeprowadza szczepienia i przeprowadzać czynności związane z glebą np. nawożenie. Najlepsza pora na zbieranie warzyw i owoców, gdyż mają najwięcej wartości odżywczych. Warto również zebrać zioła i rośliny przeznaczone na przyprawy, a będą bardziej aromatyczne.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Konovalenko / Depositphotos

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu