Czym jest kalendarz biodynamiczny?
Biodynamika to próba życia w pełnej harmonii z wszechświatem i z wykorzystaniem siły i praw nim rządzących. Zakłada, że wszystkie gwiazdy, planety i księżyc mają wpływ na działanie Ziemi, która jest żyjącym organizmem, złożonym z mniejszych, dlatego wszystko jest ze sobą połączone. Z tego powodu znaczenie mają fazy księżyca i układ planet oraz słońca względem Ziemi.
Kalendarz biodynamiczny często nazywany księżycowym, ma za zadanie podpowiadać nam, w jakich porach roku oraz fazach księżyca najlepiej wykonywać lub nie wykonywać poszczególnych zabiegów i prac ogrodowych.
Jak powstał kalendarz biodynamiczny?
Najbardziej znanym kalendarzem biodynamicznym jest ten według Marii Thun. Była ona zamiłowaną ogrodniczką i przez kilkadziesiąt obserwowała wpływ faz księżyca na rośliny i środowisku, czego efektem było określenie dni siewu, czyli najkorzystniejszego terminu wysiewania roślin. Marii Thun zauważyła również, że księżyc może hamować lub pobudzać wzrost roślin. Z czasem zasady te rozwijano i wprowadzano nowe, tworząc kalendarz biodynamiczny.
Zasady prowadzenia ogrodu zgodnie z kalendarzem biodynamicznym
Zasady kalendarza biodynamicznego opierają się na wielkim szacunku do natury i rządzących nią praw. Dlatego ważne jest zachowanie bioróżnorodności i stosowanie tylko naturalnych metod upraw bez nawozów mineralnych, pestycydów itp. Wprowadzenie tych zasad z pewnością zapewni lepsze i zdrowsze plony oraz przysłuży się środowisku, a dodatkowo pozwoli na znaczne oszczędności.
Uprawa roślin a fazy księżyca
W kalendarzu biodynamicznym ogromne znaczenie ma układ planet oraz wpływ księżyca, a szczególnie jego faz na rozwój roślin. Dlatego, planując prace w ogrodzie, warto wziąć pod uwagę fazy księżyca.
Nów księżyca
To najlepszy czas na zwalczanie chorób i szkodników, usuwanie chorych pędów i niszczenie chwastów. W tym czasie nie należy wysadzać roślin, wysiewać ani przeprowadzać żadnych prac, które mogłyby uszkodzić korzenie.
Pełnia
Najlepsza pora na nawożenie i inne zabiegi pielęgnacyjne jak np. pielenie, okopywanie, czy zwalczanie chwastów. W tym czasie zaleca się wysiewanie: kapusty, brukselki, marchwi, rzodkiewki i cebuli.
Księżyca ubywa (III i IV kwadra)
To odpowiednia faza na przesadzanie, sadzenie i przycinanie roślin, gdyż szybciej się regenerują. Można zwalczać szkodniki i choroby oraz sadzić rośliny cebulowe, motylkowe i korzeniowe. Gdy księżyca ubywa, warto zbierać warzywa i owoce przeznaczone do przechowywania, gdyż będą trwalsze.
Księżyca przybywa (I i II kwadra)
Najlepsza pora na wysiewanie i sadzenie warzyw liściowych, drzew i krzewów owocowych. W tym czasie warto przygotowywać sadzonki, przeprowadza szczepienia i przeprowadzać czynności związane z glebą np. nawożenie. Najlepsza pora na zbieranie warzyw i owoców, gdyż mają najwięcej wartości odżywczych. Warto również zebrać zioła i rośliny przeznaczone na przyprawy, a będą bardziej aromatyczne.
Film: Co to kalendarz księżycowy? Zrób go sam!
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Konovalenko/Depositphotos