Logo
Logo
Słownik
Poprzednie hasło Następne hasło
Wybierz literę

Kompost

Nawóz ogrodniczy o dużej zawartości próchnicy, który otrzymywany jest w wyniku rozkładu odpadków organicznych z ogrodu – liście, cienkie gałązki, skoszona trawa i odpadków organicznych z kuchni – resztki roślin, torebki po herbacie.

Kompost, nazywany „czarnym złotem ogrodników”, to nawóz organiczny wytwarzany z odpadów roślinnych i zwierzęcych w wyniku częściowego, tlenowego rozkładu (butwienie).

Rozkład powodują mikroorganizmy, w tym głównie bakterie termofilne, promieniowce i grzyby. W kompoście stwierdza się różne odmiany bakterii Penicillium, Rhizopus, Aspergillus, Mucor itd. Bakterie mezofilne występują tylko przy niższych temperaturach, przy pierwszej fazie procesu, natomiast w całym procesie przeważają bakterie termofilne, warunkujące właściwy przebieg kompostowania.

Powiązane treści
Pokaż więcej (1)
Pozostałe hasła na literę "K"
Kalendarz biodynamiczny

Kalendarz biodynamiczny to zbiór szczegółowych informacji i zasad uprawy dla ogrodników, który opiera się przede wszystkim o naturalne ...

Więcej →
Kutner

Kutner to gęsta warstwa włosków okrywająca różne części roślin, np. liście, łodygę i owoce. Kutner chroni rośliny przed zimnem, ...

Więcej →
Kaktus

Kaktus należy do rodziny sukulentów łodygowych, do rzędu goździkowców. Roślina ta pochodzi głównie z kontynentów amerykańskich. 

Więcej →
Krzew

Krzew to wieloletnia roślina drzewiasta o zdrewniałej łodydze, która od samej nasady rozgałęzia się na pędy równorzędne. 

Więcej →
Kłącze

Kłącze jest to przekształcony pęd podziemny, spełniający funkcję organu spichrzowego i przetrwalnikowego. To inaczej przekształcona ...

Więcej →
Kwietnik

Kwietnik jest założeniem sezonowym, z tego względu uprawia się na nim głównie rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz 

Więcej →
Twoja strona ogrodu