Kwiaty rozwijają się z pączków kwiatowych, albo jako pędy boczne. Kwiaty przeważnie wyrastają szczytowych częściach pędu. Kwiaty pełnią kluczową dla przetrwania roślin funkcję biologiczną. W trakcie życia roślin rozwijanie kwiatów może nastąpić wielokrotnie. U wielu gatunków przez cały okres kwitnienia następują cykle otwierania i zamykania kwiatów zależne od pory dnia i nocy.
Kwiaty wykorzystywane są przede wszystkim w celach ozdobnych. Dostarczają też pszczołom surowca do produkcji miodu. Niektóre rośliny olejkodajne uprawiane są także ze względu na pozyskiwane olejki eteryczne. Kwiaty i kwiatostany znajdują także zastosowanie lecznicze i kulinarne.
Rodzaje kwiatów
Ze względu na zróżnicowaną budowę kwiaty można dzielić ze względu na rozmaite kryteria. Do najczęściej stosowanych kryteriów podziału należy m.in. barwa okwiatu, obecność lub brak zapachu, trwałość kwiatu. W nauce stosowane są najczęściej następujące kryteria:
Kwiaty dzielą się na obupłciowe (hermafrodytyczne), w których występują jednocześnie pręciki i owocolistki oraz jednopłciowe (rozdzielnopłciowe), w których wykształciły się tylko pręciki lub tylko owocolistki. Kwiaty jednopłciowe są zatem kwiatami męskimi lub żeńskimi.
Zdecydowanie częściej występują w przyrodzie kwiaty obcopylne - przystosowane do zapylania obcym pyłkiem (pochodzącym z innego kwiatu lub rośliny). Ich przeciwieństwo, kwiaty samopylne - zapylające się własnym pyłkiem.
Podział kwiatów ze względu na kształt okwiatu: