Logo
Logo
Okazje
Słownik
Poprzednie hasło Następne hasło
Wybierz literę

Kwiat

Organ roślin nasiennych, w którym wykształcają się wyspecjalizowane elementy służące do rozmnażania generatywnego roślin. Kwiat jest częścią pędu. Części kwiatu są przekształconymi liśćmi.

Kwiaty rozwijają się z pączków kwiatowych, albo jako pędy boczne. Kwiaty przeważnie wyrastają szczytowych częściach pędu. Kwiaty pełnią kluczową dla przetrwania roślin funkcję biologiczną. W trakcie życia roślin rozwijanie kwiatów może nastąpić wielokrotnie. U wielu gatunków przez cały okres kwitnienia następują cykle otwierania i zamykania kwiatów zależne od pory dnia i nocy.

Kwiaty wykorzystywane są przede wszystkim w celach ozdobnych. Dostarczają też pszczołom surowca do produkcji miodu. Niektóre rośliny olejkodajne uprawiane są także ze względu na pozyskiwane olejki eteryczne. Kwiaty i kwiatostany znajdują także zastosowanie lecznicze i kulinarne.

Rodzaje kwiatów
Ze względu na zróżnicowaną budowę kwiaty można dzielić ze względu na rozmaite kryteria. Do najczęściej stosowanych kryteriów podziału należy m.in. barwa okwiatu, obecność lub brak zapachu, trwałość kwiatu. W nauce stosowane są najczęściej następujące kryteria:

Kwiaty dzielą się na obupłciowe (hermafrodytyczne), w których występują jednocześnie pręciki i owocolistki oraz jednopłciowe (rozdzielnopłciowe), w których wykształciły się tylko pręciki lub tylko owocolistki. Kwiaty jednopłciowe są zatem kwiatami męskimi lub żeńskimi.

Zdecydowanie częściej występują w przyrodzie kwiaty obcopylne - przystosowane do zapylania obcym pyłkiem (pochodzącym z innego kwiatu lub rośliny). Ich przeciwieństwo, kwiaty samopylne - zapylające się własnym pyłkiem.

Podział kwiatów ze względu na kształt okwiatu:

  • kwiaty talerzykowate
  • kwiaty lejkowate
  • kwiaty dzwonkowate,
  • kwiaty trąbkowate,
  • kwiaty wargowate,
  • kwiaty motylkowate,
  • kwiaty głównkowate i koszyczkowate,
  • kwiaty pułapkowe.
Powiązane treści
Pokaż więcej (1)
Rośliny powiązane z hasłem
Pozostałe hasła na literę "K"
Klomb

Jest to rodzaj rabaty kwiatowej w postaci koła lub elipsy z lekkim wypiętrzeniem w celu podkreślenia wertykalności kompozycji. Rośliny ...

Więcej →
Krzewinka

Niska roślina wieloletnia, dorastająca do 50 cm wysokości, o rozgałęzionych zdrewniałych pędach, bez wyraźnego pnia głównego.

Więcej →
Keramzyt

Porowate, lekkie i wytrzymałe kruszywo ceramiczne, powstałe przez wypalenie wysokoilastej gliny pęczniejącej w piecach obrotowych w temperaturze ...

Więcej →
Kompostowanie

Naturalna metoda unieszkodliwiania i zagospodarowania odpadów, polegająca na rozkładzie substancji organicznej przez mikroorganizmy – ...

Więcej →
Kompostownik

Specjalna skrzynia służąca do kompostowania odpadów organicznych.

Więcej →
Korzeń

Podziemna część rośliny, której zadaniem jest utrzymywanie rośliny w podłożu oraz pobieranie wody i składników pokarmowych z podłoża.

Więcej →
 
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!