Logo
Logo
Słownik
Poprzednie hasło Następne hasło
Wybierz literę

Kłącze

Kłącze jest to przekształcony pęd podziemny, spełniający funkcję organu spichrzowego i przetrwalnikowego. To inaczej przekształcona podziemna lub podwodna łodyga pokryta liśćmi zredukowanymi do łusek. 

Z węzłów kłącza wyrastają korzenie przybyszowe i pąki boczne, z których rozwijają się pędy nadziemne. Kłącze może być pojedyncze lub rozgałęzione. W kłączach magazynowane są materiały zapasowe umożliwiające roślinie przetrwanie niesprzyjających okresów dla wegetacji. 

Kłącza tworzą głównie byliny i zazwyczaj rosną równolegle do powierzchni podłoża, czasami skośnie. Roślinami, które mają kłącze, są m.in.: szparag, konwalia, perz właściwy.

 

Powiązane treści
Rośliny powiązane z hasłem
Pozostałe hasła na literę "K"
Keik

Keik to rodzaj rozmnóżki roślin. To młoda roślina storczyka, która najczęściej pojawia się na pędzie kwiatowym orchidei.

Więcej →
Kalendarz biodynamiczny

Kalendarz biodynamiczny to zbiór szczegółowych informacji i zasad uprawy dla ogrodników, który opiera się przede wszystkim o naturalne ...

Więcej →
Kutner

Kutner to gęsta warstwa włosków okrywająca różne części roślin, np. liście, łodygę i owoce. Kutner chroni rośliny przed zimnem, ...

Więcej →
Kaktus

Kaktus należy do rodziny sukulentów łodygowych, do rzędu goździkowców. Roślina ta pochodzi głównie z kontynentów amerykańskich. 

Więcej →
Krzew

Krzew to wieloletnia roślina drzewiasta o zdrewniałej łodydze, która od samej nasady rozgałęzia się na pędy równorzędne. 

Więcej →
Kwietnik

Kwietnik jest założeniem sezonowym, z tego względu uprawia się na nim głównie rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz 

Więcej →