Logo
Logo

Konwalia majowa 'Polish Beauty'

Konwalia majowa to popularna roślina występująca dziko w lasach na terenie niemal całego kraju. Pod względem botanicznym jest byliną rozrastająca się za pomocą cienkich, podziemnych kłączy, z których na wiosnę wyrastają rozety zielonych liści oraz łukowato wygięte łodyżki z drobnymi, dzwonkowatymi kwiatami. Rosnące w naturze konwalie są objęte ochroną, ale ogrodnicy uprawiają je na plantacjach na kwiaty cięte, na które jest duże zapotrzebowanie w sezonie komunijnym oraz na dzień matki. Rośliny te są łatwe w utrzymaniu w ogrodach, świetnie znoszą zacienienie. Można je sadzić także do donic i pojemników ustawianych na balkonach i tarasach.

Oprócz gatunku szkółki i centra ogrodnicze oferują kilka odmian ogrodowych konwalii majowej.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Konwalia majowa (Convallaria majalis) 'Polish Beauty' wyróżnia się szczególną urodą – to kultywar o dwubarwnych, ozdobnych liściach i pachnących kwiatach, uzyskany przez polskiego hodowcę i kolekcjonera byli Eugeniusza Radziula w 1993 r.

Roślina dorasta do 15-20 cm wysokości. Jej szerokie, eliptyczne liście ozdobione są atrakcyjnymi, żółtymi paskami, u nasady są zaróżowione, na wierzchołkach zaostrzone. Zaletą odmiany 'Polish Beauty' jest to, że się nie wyradza, czyli wszystkie jej liście mają charakterystyczne paskowanie, podczas gdy np. u podobnej odmiany 'Variegata' często dochodzi do tworzenia zielonych liści.

W maju ze środka rozet liściowych wyrastają nagie łodyżki z białymi, dzwonkowatymi, jednostronnie ułożonymi kwiatami w liczbie od 5 do 15. Owoce, w postaci czerwonych po dojrzeniu, kulistych jagód, nie zawiązują się zbyt obficie.

konwalia majowa Polish Beauty fot. G. Falkowski ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych konwalii

Uprawa i wymagania

Konwalie o ozdobnych liściach wymagają żyznych i wilgotnych gleb oraz ocienionych stanowisk. W takich miejscach rosną bujnie i obficie kwitną. Nie są tak odporne na suszę, jak gatunek. W upalne i suche lata zwykle wcześnie kończą wegetację, co objawia się zasychaniem liści. Są w pełni odporne na mróz, zdrowe, rzadko atakowane przez szkodniki.

Gdzie posadzić?

Ze względu na szybkie tempo wzrostu konwalie dobrze zadarniają glebę, dlatego mogą być sadzone głównie w dużych ogrodach, w parkach i na cmentarzach, m. in. pod koronami drzew.

Decydując się na uprawę konwalii w ogrodzie należy pamiętać, że wszystkie ich części są silnie trujące. Wprawdzie znane są doniesienia o śmiertelnych zatruciach dzieci na skutek zjedzenia jagód czy po wypiciu wody z wazonu, w którym stał bukiet konwalii, jednak do tego typu wypadków dochodzi niezmiernie rzadko (bo jagody są wyjątkowo niesmaczne, żeby nie powiedzieć ohydne, a picie wody z wazonów nie przyjęło się w naszej kulturze i zwyczajach). Niemniej, jak mówi przysłowie, ostrożności nigdy dość, i gdy pojawią się owoce, zawsze można je zerwać i wyrzucić.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Konwalia majowa 'Polish Beauty'
Konwalia majowa 'Polish Beauty'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl