Logo
Logo

Konwalie w ogrodzie | Łatwe w uprawie, urocze i... Toksyczne!

Znamy ją raczej z lasów, gdzie potrafi porastać duże powierzchnie i efektownie kwitnąć pod drzewami. Można także uprawiać ją na ogrodowych rabatach bylinowych w półcieniu, ale trzeba pamiętać, że rozrasta się dość szybko dzięki podziemnym kłączom i trzeba w porę ograniczać jej ekspansywne zapędy. Przed posadzeniem dowiedz się, jak uprawiać konwalię majową w ogrodzie!

Spis treści
Dlaczego warto uprawiać konwalię? Jakie warunki są najlepsze dla konwalii? Czy konwalie się rozrastają? Kiedy sadzi się konwalie? Jak rozmnażać konwalie? Jak pielęgnować konwalie po przekwitnięciu?

Zalety i wady konwalii majowej

Kojarzy się głównie z białymi, dzwonkowatymi, silnie i przyjemnie pachnącymi kwiatami oraz charakterystycznymi lancetowatymi liśćmi, nieco podobnymi do liści czosnku niedźwiedziego. Konwalię majową (łac. Convallaria majalis) najczęściej można spotkać rosnącą dziko, pod drzewami w liściastych lub mieszanych lasach Europy Zachodniej i Środkowej. Najlepiej czuje się więc w miejscach półcienistych lub nawet zacienionych, na umiarkowanie wilgotnych, próchnicznych glebach.

Jest to niewymagająca bylina, dorastająca do wysokości około 20-30 cm i rozrastająca się dzięki podziemnym kłączom, z których wczesną wiosną wyrastają i rozwijają się parami lancetowate liście.

Konwalia jest dość ekspansywna – potrafi szybko zarastać spore przestrzenie, tworząc kwitnące przez co może być trudna do okiełznania w ogrodach. Z tego względu, jeśli sadzimy ją na stanowiskach o ograniczonej przestrzeni w ogrodzie, musimy stale kontrolować jej przyrost i w przypadku nadmiernego rozprzestrzeniania się kłączy ograniczać je. Aby unikać kłopotu z zapędami konwalii do rozrastania się w ogrodzie, można ją także uprawiać w donicach i innych pojemnikach.

Największym walorem ozdobnym są pięknie pachnące, białe, lekko zwisające, dzwonkowate, zaokrąglone i zebrane w grona kwiaty, rozwijające się w maju i czerwcu. Po przekwitnięciu kwiatów (od lipca) roślina wykształca owoce – kuliste i błyszczące czerwonawe jagody, które podobnie jak cała roślina są toksyczne i należy wystrzegać się ich spożywania.

Pomimo tego, że cała konwalia majowa jest mocno trująca, zapach jej kwiatów nie jest szkodliwy i możemy się nim cieszyć zarówno w ogrodzie jak i w bukietach z konwalii w wazonie (choć trzeba pamiętać, że woda w takim wazonie stanie się trująca!).

Oprócz powszechnie znanej, dziko rosnącej, białej konwalii majowej, można spotkać także dekoracyjne odmiany tego gatunku, których ozdobą są różnego rodzaju białe, żółte, kremowe lub srebrzyste przebarwienia liści lub ich krawędzi (np. 'Silberconfolis', 'Lineata') lub lekko różowe zabarwienie kwiatów (np. 'Rosea').

Jakich warunków potrzebuje konwalia?

Zwykle konwalia dobrze radzi sobie na przeciętnych, wilgotnych, gliniasto-piaszczystych ogrodowych glebach, ale przed jej posadzeniem warto zasilić podłoże kompostem lub innym nawozem organicznym. Warto także pamiętać, że preferuje raczej gleby kwaśne (pH 5-6) i nie przepada za nasłonecznionymi miejscami i najlepiej planować jej uprawę na rabatach pod drzewami lub większymi krzewami – w półcieniu.

Młode rośliny należy regularnie podlewać po posadzeniu, aby dobrze ukorzeniły się w miejscu docelowym, a gdy się przyjmą nie wymagają już częstego nawadniania ani nawożenia.

Gdzie można posadzić konwalię?

W przydomowych ogrodach lub na działkach, konwalia najlepiej będzie sprawdzać się jako „wypełniacz” wolnych przestrzeni (roślina okrywowa) pod koronami drzew lub w cieniu większych krzewów ozdobnych. Warto jednak przewidzieć dla niej nieco więcej przestrzeni, ponieważ może szybko się rozrastać. Można posadzić ją tam pojedynczo w większych, dekoracyjnych grupach lub w kompozycjach z innymi bylinami lub wiosennymi kwiatami cebulowymi (np. tulipanami).

Z powodzeniem można uprawiać ją także w donicach lub innych pojemnikach i ustawić na tarasie lub balkonie, gdzie będzie ładnie się prezentować i ładnie pachnieć.

Kiedy i jak sadzić i rozmnażać konwalię w ogrodzie?

Rośliny możemy zakupić w doniczkach i posadzić w ogrodzie przez cały sezon.

Innym sposobem jest pozyskanie sadzonek z już rosnących roślin, poprzez łatwe rozmnażanie, czyli podział kłącza konwalii. Takie rozmnażanie najlepiej wykonać po przekwitnięciu kwiatów, czyli w czerwcu lub w lipcu. Wystarczy po prostu odkopać i podzielić (szpadlem lub nożem) kłącza większych, co najmniej kilkuletnich roślin i od razu przesadzić na nowe miejsce lub do doniczek. Fragmenty kłączy można posadzić też do doniczek, ukorzenić rośliny i posadzić nowe sadzonki w kolejnym sezonie na wiosnę. Jeśli sadzimy większą ilość konwalii, np. w roli nasadzeń okrywowych, warto zachować odpowiednie odstępy (rozstawę) między roślinami, czyli około 10-20 cm.

Konwalia posiada silne, wytrzymałe kłącza, dlatego przy ich podziale, nie trzeba zbytnio się przejmować lekkimi ich uszkodzeniami.

Pielęgnacja konwalii

Konwalia jest byliną o niewielkich wymaganiach, dzięki czemu nie potrzebuje wiele uwagi. Należy zapewnić jej półcieniste stanowisko, by nie była narażona na silne działanie słońca (słabo rośnie w takich miejscach).

Warto także regularnie podlewać młode sadzonki, a także usuwać przekwitłe kwiatostany, tak by w dalszej części sezonu ładnie rozwijały się intensywnie zielone liście, które także stanowią ozdobę (szczególnie, gdy rośliny rosną w większych grupach). Jeśli podłoże w ogrodzie jest nieco słabsze, warto co kilka sezonów, na jesień zasilić rośliny kompostem, dzięki czemu rośliny i ich kłącza będą silne, a kwitnienie w kolejnych latach bardziej obfite.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Solveig / AdobeStock

Autor
Konwalie w ogrodzie | Łatwe w uprawie, urocze i... Toksyczne!
Konwalie w ogrodzie | Łatwe w uprawie, urocze i... Toksyczne!
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl