Logo
Logo

Kłącza pod kostką: jak usunąć konwalię z kostki brukowej?

Pytanie czytelnika: Na moim podjeździe, między kostką wyrosły konwalie. Próbowałem usuwać je ręcznie, wycinać i systematycznie deptać, ale wydaje mi się, że nic sobie z tego nie robą, a co więcej odrastają ze zdwojoną siłą! Jak się ich pozbyć?

Spis treści
Czy konwalie są ekspansywne? Jak usunąć kłącza konwalii spod kostki brukowej?

Ekspansywne konwalie?

Niestety w wypadku, gdy konwalie mają dobre warunki stają się roślinami bardzo ekspansywnymi, dlatego przy ich sadzeniu poleca się stosować bariery korzeniowe.

Jak usunąć kłącza spod kostki brukowej?

Gdy konwalie majowe są młode i delikatne, usuwanie mechaniczne ich liści wyrastających pomiędzy kostką (różnymi rodzajami nożyków i metalowych szczotek) może skutecznie uporać się z problemem. Jednak w przypadku, gdy roślina nabierze siły i jej kłącza są starsze i mocne, niestety nie pozostaje nic innego niż użyć silnych herbicydów (np. Roundup). Należy zdawać sobie tez sprawę w tego, że konwalia silnie odrasta, dlatego zabiegi trzeba będzie powtarzać, czasem nawet kilkukrotnie!

Jeśli za wszelką cenę chcemy uniknąć stosowania chemii, trzeba będzie zdjąć kostkę brukową i dokładne usunąć spod niej wszystkie kłącza konwalii. Następnie nie zapomnijmy o użyciu barier korzeniowych, by problem się nie powtórzył.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska

Autor
Kłącza pod kostką: jak usunąć konwalię z kostki brukowej?
Kłącza pod kostką: jak usunąć konwalię z kostki brukowej?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Mir

28-04-2020 16:12

Firma Gloria produkuje urządzenia o nazwie Multibrush które jest wykorzystywane do wielu prac porządkowych w ogrodzie a właściwie do tarasów, kostki brukowej itp. W tym zestawie są dołączone tarcze - szczotki stalowe lub nylonowe które po założeniu są bardzo pomocne przy ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_porady_domowe
NAJNOWSZE TREŚCI