Logo
Logo

Chwasty i mech na kostce brukowej: jak je sprawnie usunąć?

Pytanie czytelnika: Chwasty i mech to moje utrapienie. Pojawiają się w szczelinach między płytkami oraz kostką brukową, szczególnie jeśli nawierzchnia znajduje się w wilgotnym i zacienionym miejscu w ogrodzie. Proszę o podpowiedź, jak się ich raz, a dobrze pozbyć.

Spis treści
Wypalanie Środki chemiczne Usuwanie mechaniczne O czym pamiętać?

Istnieje kilka skutecznych sposobów na ich zwalczanie mchu i chwastów rosnących na kostce brukowej. Oto one:

► Wypalanie

Metoda mechanicznego usuwania sprawdza się niestety tylko wtedy, gdy chwasty wyrastają pojedynczo i w małych ilościach. W przypadku intensywnego wzrostu chwastów, należy sięgnąć po bardziej radykalne rozwiązania takie jak palnik gazowy. Taka metoda sprawdza się natomiast znakomicie, gdy problemem jest nadmierny porost mchu. Za pomocą palnika możemy usunąć go raz na zawsze.

► Środki chemiczne

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do zwalczania chwastów, które pozwalają nam w pełni usunąć niechciane chwasty. Należy jednak pamiętać o tym, by zachować ostrożność i nie spryskać przez przypadek innych roślin. Podczas oprysku należy używać rękawic ochronnych, a po pracy dokładnie umyć ręce.

Pamiętaj! Korzystanie z silnych środków chemicznych powinno stanowić ostateczność – należy po nie sięgać tylko wtedy, kiedy inne metody zawodzą lub gdy niechciane rośliny są wyjątkowo żywotne i szybko odrastają.

Płyn na mech, porosty i glony
To środek zwalczający mech, glony i porosty na powierzchniach kamiennych, betonowych i ceramicznych, a także zabezpieczający je przed ponownym porastaniem. Chroni mury, płoty, tarasy, kostkę brukową oraz nagrobki. Umieszczony w wygodnej butelce ze spryskiwaczem dla ułatwienia użytkowania.
Sprawdź w sklepie online

► Oprysk ekologiczny

Alternatywą dla środków chemicznych jest przygotowanie własnego – naturalnego i zdecydowanie bardziej ekologicznego preparatu. Przykładem może być roztwór octu. mieszamy ocet z wodą w proporcji 2:1 i spryskujemy otrzymanym roztworem wszystkie chwasty. Dla uzyskania lepszego efektu, możemy ten zabieg powtórzyć kilkukrotnie.

Do oprysków nie należy używać w tym celu żadnych roztworów solnych – mogą mieć one negatywny wpływ na ziemię w ogrodzie oraz samą kostkę brukową.

► Mechaniczne usuwanie chwastów i mchu z kostki brukowej

Najprostszą metodą jest oczywiście mechaniczne, czyli ręczne usuwanie wszystkich niechcianych roślin, które wyrastają pomiędzy szczelinami na naszych ścieżkach. Należy pamiętać, żeby starać się wyrywać je wraz z korzeniami, gdyż usuwanie samej zielonej części rośliny często skutkuje jej szybkim odrodzeniem. W sprzedaży dostępne są różne narzędzia, które mogą ułatwić nam to zadanie.

Łatwe czyszczenie szczelin w kostce ze skrobakiem!
Skrobak pozwala łatwo usunąć mech i chwasty wyrastające np. w szczelinach pomiędzy płytami, w murach lub między schodami.
Sprawdź w sklepie online
 

Mech i chwasty na powierzchni kostki usuwaj delikatnie!

Chwasty i mech mogą pojawiać się nie tylko w spoinach pomiędzy kostką brukową, ale także na jej powierzchni. Ich porost możemy ograniczyć za pomocą specjalnych impregnatów, których użycie ułatwi nam także mycie nawierzchni. Zmniejszy również stopień wnikania różnych substancji w głąb materiału – zarówno pochodzenia roślinnego, jak i błota czy piasku, dzięki czemu zapobiegniemy powstawaniu nowych przebarwień. Osady na powierzchni kostki można usunąć przy pomocy myjki ciśnieniowej.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl na podstawie informacji prasowej Jadar, zdjęcie tytułowe: Jadar 

Autor
Chwasty i mech na kostce brukowej: jak je sprawnie usunąć?
Chwasty i mech na kostce brukowej: jak je sprawnie usunąć?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Zenon

21-12-2020 16:55

Polecam Benac 05. Szwedzki produkt. Spryskujesz kostkę i tyle. Nie trzeba nawet spłukiwać. Kupowałem na allegro.

Gość Milord

30-06-2020 11:19

Spróbuj effect24h. Pryskasz i kolejnego dnia już praktycznie nie ma problemu. Chociaż u mnie musiałam powtórzyć taki oprysk.

Gość Adelajda

29-03-2020 15:35

Kupiliśmy działkę, na której ogród był piękny, ale podjazd w opłakanym stanie, a chwasty żyły własnym życiem. Walczyliśmy z tym praktycznie cały sezon, bo nie wiedziałam jak sobie z tym poradzić. Wiele metod przetestowałam, ale jednak postanowiłam zaryzykować środki chemiczne. ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl