1. Wypełnianie szczelin
Co pewien czas należy uzupełniać piasek wypełniający szczeliny, gdyż bywa wydmuchiwany przez wiatr lub wynoszony stamtąd przez mrówki (wskutek ich działalności zapadają się niekiedy pojedyncze kostki i całość traci estetyczny wygląd).
2. Impregnacja
Pokrywanie powierzchni kostki brukowej specjalnym preparatem zabezpiecza ją przed ścieraniem, wchłanianiem wody oraz zanieczyszczeń (benzyna, plamy oleju). Impregnację kostki zaleca się zwłaszcza na podjazdach przydomowych!
3. Odplamianie
Plamy z tłuszczu (np. w okolicach ogrodowego grilla) czy oleju silnikowego można usunąć specjalistycznymi preparatami sprzedawanymi w dużych sklepach z materiałami budowlanymi. O najodpowiedniejszy warto spytać sprzedawcę. Środki takie należy dobierać starannie, ponieważ niektóre mogą odbarwić nawierzchnię!
4. Mycie
W niektórych miejscach, zwłaszcza wilgotnych i zacienionych, kostka pokrywa się czasem porostami, co zazwyczaj dodaje jej urody. Jeśli jednak chcemy, aby cały czas zachowywała pierwotny wygląd, warto zaopatrzyć się w myjkę ciśnieniową z przystawką do mycia kostki brukowej.
5. Odchwaszczanie
Chwasty wyrastające ze szczelin między kostkami bardzo trudno wyrwać, dlatego bardzo często decydujemy się usuwać je preparatem chwastobójczym. Można go nanosić na chwasty spryskiwaczem lub za pomocą specjalnego mazaka.
Zdjęcie tytułowe: MabelAmber/Pixabay