Czyszczenie betonowych nawierzchni w ogrodzie

Nawierzchnie z betonowych płyt, choć odporne na zmienne temperatury i stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości, przed uroczystym otwarciem sezonu tarasowego wymagają jednak pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Musimy być gotowi na to, że samo pozamiatanie płyt tarasowych nie wystarczy. 

Posłuchaj
00:00
1

Kilka prostych zabiegów, na których przeprowadzenie potrzebujemy jedno słoneczne popołudnie, pozwoli nam na długie chwile lenistwa spędzane w komfortowych warunkach pięknego i długowiecznego tarasu. Zamiatanie, mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń (mycie), impregnacja – to trzy kroki na drodze do celu, jakim jest przywrócenie płytom tarasowym dawnego blasku.

Myjka ciśnieniowa:
woda jako mechaniczne czyszczenie nawierzchni

Oprócz zwykłych plam z błota, piasku i zbutwiałych liści, po okresie zimowym płyty tarasowe mogą "przyozdobić" grzyby, porosty i mchy.

Do pozbycia się tego typu nalotów najlepiej jest użyć myjki ciśnieniowej, która operując odpowiednio dobranym strumieniem wody, de facto mechanicznie usuwa oporne zabrudzenia. Pamiętajmy jednak, aby strumień nie był maksymalnie skoncentrowany, mógłby bowiem wypłukać spoiny.

Fot. Bruk-Bet

Zamiatanie i czyszczenie płyt tarasowych wodą pod ciśnieniem.

Środki chemiczne:
nie tylko do czyszczenia czy pielęgnacji

Rosnąca świadomość inwestorów dotycząca zarówno specyfiki materiałów budowlanych, jak i aspektów ekologii, coraz częściej powstrzymuje przed użyciem środków chemicznych w procesie czyszczenia nawierzchni. Są jednak sytuacje, gdy tego typu środki stają się niezbędne.

  • Po preparaty warto sięgnąć z pewnością w przypadku chwastów, wyrastających w szczelinach między płytami. Docierając do korzeni preparaty chwastobójcze pomogą nam pozbyć się problemu raz na zawsze, podczas gdy wyrywanie łodyg jest jedynie półśrodkiem.

  • Kolejna sytuacja, która każe nam sięgnąć po środki chemiczne, to pojawienie się na nawierzchni białych wykwitów wapiennych. Pamiętajmy tutaj, że wcześniejsza impregnacja, a przede wszystkim wybór odpowiedniego budulca, to momenty w których możemy zapobiec powstaniu takich wykwitów.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu chemicznego, zawsze wykonujmy próbę na małej powierzchni naszej nawierzchni. To jedyny momenty, gdy możemy zapobiec zniszczeniu naszego tarasu.

Impregnacja:
podstawa zadbanej i czystej nawierzchni

Zanim na dokładnie wyczyszczony taras powrócą meble, domownicy i czworonożni pupile, zostaje jeszcze jeden etap, którego nie warto pomijać – impregnacja. Ważne, by przeprowadzić ją w bezdeszczowy dzień, dwukrotnie, metodą „mokre na mokre”. Właściwości hydrofobowe nawierzchnia zyskuje zwykle po około 24 godzinach.

Do rozprowadzenia impregnatu możemy użyć szerokiego pędzla lub wałka. Najbardziej wydajna jednak jest metoda natryskowa: wykonując pionowe, a następnie poziome ruchy, z pomocą dyszy spryskiwacza pokrywamy dokładnie całą nawierzchnię. Pędzel przyda się i w tej metodzie, do wyrównania warstwy impregnatu.

Źródło: Bruk-Bet

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści