Obecnie oferta gotowych grilli stacjonarnych jest bardzo duża, dlatego rzeczywiście wybór odpowiedniego rodzaju nie jest proste.
Grille stacjonarne zaliczamy do małej architektury ogrodowej. Najczęściej są duże i ciężkie, miejsca ich ustawienia nie da się łatwo zmienić, warto więc przewidzieć w pobliżu stolik i coś do siedzenia. Ławeczki przydadzą się zresztą nawet wtedy, gdy „kącik gastronomiczny” zaaranżujemy w inny sposób.
Budowa grilli stacjonarnych
- wymurowany w całości z cegieł (najlepiej klinkierowych) lub z kamienia.
- betonowy – najczęściej pod paleniskiem znajduje się przestrzeń, w której można przechowywać opał, a nad nim daszek (betonowy lub z blachy stalowej) z niewielkim kominkiem.
- obłożone kształtkami klinkierowymi lub płytkami piaskowca. Najczęściej z boku paleniska znajduje się blat do przygotowywania potraw, a pod nim półki.
- dużymi, metalowymi konstrukcjami – w tym wypadku ich blaty mogą być umieszczone po obu stronach paleniska. Takie grille ogrodowe nie mają jednak daszka chroniącego palenisko przed deszczem.
Grill przenośny z cechami stacjonarnego?
Tak! Takie grille łączą w sobie lekkość urządzeń przenośnych (posiadają kółka, które ułatwiają transport z miejsca na miejsce) z komfortem użytkowania grilli stacjonarnych.
Są one zwykle zbudowane ze stali nierdzewnej. Posiadają komorę na opał oraz palenisko i daszek. Czasem pojawia się w nich też trzeci poziom – półeczka pod paleniskiem. Całość jest malowana farbami akrylowymi na różne kolory.
Zdjęcie tytułowe: grzbiet1/forum.budujemydom.pl