Grill stacjonarny w ogrodzie: jak wybrać odpowiedni?

Gril stacjonarny, fot. grzbiet1 - forum BD

Pytanie czytelnika: Planuję zakup grilla ogrodowego, jednak nie chodzi mi o urządzenie przenośne, z lakierowanej stali, na nóżkach, ale o porządny grill stacjonarny. Proszę o pomoc w wyborze.

Posłuchaj
00:00
2

Obecnie oferta gotowych grilli stacjonarnych jest bardzo duża, dlatego rzeczywiście wybór odpowiedniego rodzaju nie jest proste.

Grille stacjonarne zaliczamy do małej architektury ogrodowej. Najczęściej są duże i ciężkie, miejsca ich ustawienia nie da się łatwo zmienić, warto więc przewidzieć w pobliżu stolik i coś do siedzenia. Ławeczki przydadzą się zresztą nawet wtedy, gdy „kącik gastronomiczny” zaaranżujemy w inny sposób.

Budowa grilli stacjonarnych

  • wymurowany w całości z cegieł (najlepiej klinkierowych) lub z kamienia.

  • betonowy – najczęściej pod paleniskiem znajduje się przestrzeń, w której można przechowywać opał, a nad nim daszek (betonowy lub z blachy stalowej) z niewielkim kominkiem.

  • obłożone kształtkami klinkierowymi lub płytkami piaskowca. Najczęściej z boku paleniska znajduje się blat do przygotowywania potraw, a pod nim półki.

  • dużymi, metalowymi konstrukcjami – w tym wypadku ich blaty mogą być umieszczone po obu stronach paleniska. Takie grille ogrodowe nie mają jednak daszka chroniącego palenisko przed deszczem.

Grill przenośny z cechami stacjonarnego?

Tak! Takie grille łączą w sobie lekkość urządzeń przenośnych (posiadają kółka, które ułatwiają transport z miejsca na miejsce) z komfortem użytkowania grilli stacjonarnych.

Są one zwykle zbudowane ze stali nierdzewnej. Posiadają komorę na opał oraz palenisko i daszek. Czasem pojawia się w nich też trzeci poziom – półeczka pod paleniskiem. Całość jest malowana farbami akrylowymi na różne kolory.

Zdjęcie tytułowe: grzbiet1/forum.budujemydom.pl

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści