Logo
Logo

Czysty grill bez chemii? Usuń tłuszcz i inne zabrudzenia domowymi sposobami

Zadbaj o swój grill, by służył lata: odkryj proste i skuteczne, domowe sposoby na błyskawiczne pozbycie się przypalonych resztek. Nie tylko podkreślisz jego estetykę, ale także zagwarantujesz wysoki standard higieny i przedłużysz żywotność sprzętu. Czyszczenie grilla może być łatwe i co więcej – tanie. Przekonaj się, jak odmienić jego oblicze bez wysiłku

Jak czyścić grill domowymi sposobami? 3 zalety ekologicznych rozwiązań

Ekologiczne rozwiązania do czyszczenia grilla zyskują na popularności nie tylko ze względu na swoją skuteczność, ale również z powodu rosnącej świadomości o negatywnym wpływie chemikaliów na nasze zdrowie i środowisko. Stosowanie sklepowych środków czyszczących może być kuszące ze względu na ich łatwość użycia i obietnice szybkich efektów, jednak wiele z tych produktów zawiera substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe nie tylko dla użytkownika, ale również dla otoczenia.

 • Zdrowie i bezpieczeństwo
  Wiele sklepowych środków czyszczących do grilla zawiera silne substancje chemiczne, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, a nawet problemy z układem oddechowym. Z kolei domowe sposoby czyszczenia, takie jak użycie sody oczyszczonej, octu, czy cytryny, są znacznie bezpieczniejsze dla naszego zdrowia.
 • Ochrona środowiska
  Chemikalia zawarte w tradycyjnych środkach czyszczących mogą zanieczyszczać wodę i glebę, co negatywnie wpływa na ekosystemy i życie dzikich zwierząt. Używanie naturalnych metod ogranicza wprowadzanie szkodliwych substancji do środowiska, wspierając zdrowie planety.
 • Koszty i wygoda
  Oprócz aspektów zdrowotnych i środowiskowych, ekologiczne sposoby czyszczenia grilla są również bardziej ekonomiczne. Produkty takie jak soda oczyszczona, ocet, czy cytryny są zwykle tanie i łatwo dostępne.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Zanim zaczniesz: Przygotuj odpowiednie akcesoria czyszczące

Grill jest trudny do wyczyszczenia ze względu na osadzający się tłuszcz i resztki jedzenia, które pod wpływem wysokiej temperatury zasychają i przywierają, tworząc ciężką do usunięcia warstwę brudu. Dlatego do jego wyczyszczenia nie wystarczą odpowiednie środki, ale potrzebne są też właściwe akcesoria.

Podstawą jest szczotka o mocnym, twardym włosiu, która pomoże usunąć zabrudzenia i skrobak, umożliwiający dokładne wyczyszczenie blach. Rozmiar szczotki ma mniejsze znaczenie, więc warto wybrać taką, która nam bardziej odpowiada – większa umożliwia czyszczenie dużej powierzchni, a mniejsza ułatwia dotarcie do zakamarków. Niezbędne będą również miękkie ściereczki np. z mikrofibry.

Środki do czyszczenia grilla – znane i nieznane domowe rozwiązania

Odpowiedni środek do mycia grilla jest niezbędny, aby czyszczenie przebiegło szybkie i było skuteczne, a dodatkowo pozwala usunąć wszystkie drobnoustroje, dezynfekując powierzchnie. Zanim przejdzie się do mycia grilla środkami, warto go wstępnie wyczyścić szczotkami, co ułatwi dalsze czyszczenie, ale jeśli nie ma się ich pod ręką, to od razu można zastosować poniższe sposoby.

 • Soda oczyszczona do czyszczenia grilla. Soda doskonale czyści, dlatego jest powszechnie wykorzystywana do trudnych zabrudzeń. Jak wyczyścić grill sodą oczyszczoną? Do miseczki wsypać sodę i dodać trochę wody tak, aby powstała gęsta papka. Pastę nakładać gąbką lub ściereczką na zabrudzenia i zostawić na 20-30 minut. Potem dokładnie umyć grill, a na koniec wytrzeć do sucha.

 • Ocet do mycia grilla. Ocet spirytusowy dezynfekuje i ułatwia pozbycie się tłuszczu i zabrudzeń, dlatego ma wszechstronne zastosowanie w porządkach domowych. Warto go dodatkowo połączyć z sokiem z cytryny, który wzmocni jego działanie i zniweluje przykry zapach. Do butelki z atomizerem wlać wodę i ocet w stosunku 2:1 i dodać trochę soku z cytryny. Roztworem spryskać czyszczone powierzchnie i zostawić na 15 minut. Po tym czasie można ruszt dodatkowo przetrzeć połówką cytryny i odczekać kolejne 5 minut (resztki tłuszczu zostaną rozpuszczone) lub od razu umyć grill wodą z płynem do mycia naczyń, a na koniec wytrzeć do sucha.

Jakie narzędzia przydadzą się do wiosennych prac w ogrodzie? Oto niezbędnik do pielęgnacji roślin
Przeczytaj także
Jakie narzędzia przydadzą się do wiosennych prac w ogrodzie? Oto niezbędnik do pielęgnacji roślin
 • Sól do wyczyszczenia grilla. Doskonale sprawdzi się do wyczyszczenia tłuszczu i plam z rusztu i innych akcesoriów. Ruszt położyć na blaszce, dość obficie zasypać solą kuchenną i wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza. Po kilku minutach (gdy sól zacznie brązowieć) ostrożnie wyciągnąć, poczekać chwilę aż przestygnie i wyszorować ruszt szczotką. Na koniec dokładnie umyć wodą z płynem do naczyń i wypłukać.

 • Czyszczenie grilla folią aluminiową. Kawałek folii aluminiowej zgnieść w kulkę i przetrzeć nią wszystkie zabrudzone aluminium. Potem całość dokładnie umyć wilgotną ściereczką.
 • Czyszczenie grilla cebulą – do wyczyszczenia rusztu można też użyć połówki cebuli. Wystarczy pocierać nią ciepły ruszt, a brud z łatwością zejdzie. Na koniec akcesorium należy umyć ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń.

O czym jeszcze pamiętać, czyszcząc grilla?

 • Grill elektryczny, który ma teflonową powłokę, wymaga delikatniejszego traktowania, dlatego nie sprawdzą się twarde szczotki i skrobaki.
 • Zanim przystąpi się do czyszczenia grilla gazowego, należy go ostudzić i odłączyć od gazu.
 • Zanim podłączy się grill do gazu, należy go dokładnie wysuszyć.
 • Regularne czyszczenie ułatwia ten proces, dlatego grill i akcesoria najlepiej myć po każdym użyciu.
 • Stosowanie aluminiowych tacek do przygotowywania posiłków zmniejsza zabrudzenia, ułatwiając czyszczenie grilla.


Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: arinahabich / AdobeStock, M.J.

Autor
Czysty grill bez chemii? Usuń tłuszcz i inne zabrudzenia domowymi sposobami
Czysty grill bez chemii? Usuń tłuszcz i inne zabrudzenia domowymi sposobami
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi