Logo
Logo

Nie tylko do gotowania i przetworów. Ten kuchenny duet jest idealny do sprzątania

Ludzie dzielą się na tych, którzy nie wyobrażają sobie sprzątania bez użycia silnych detergentów, oraz rosnącą grupę zwolenników naturalnych, ekologicznych rozwiązań. Choć tym pierwszym często trudno w to uwierzyć, w naszych spiżarkach i szafkach kuchennych znajdują się często wszystkie składniki potrzebne do skutecznego czyszczenia różnych powierzchni, usuwania kamienia i wielu innych. Ich zaletą jest niska cena, brak konieczności kupowania drogich środków, efektywność, a przede wszystkim fakt, że nie mają negatywnego wpływu na środowisko czy zdrowie użytkowników. Do tego rodzaju produktów należą sól i ocet. Jak można je wykorzystać podczas domowych porządków?

Jakie właściwości mają sól i ocet?

Te produkty kojarzone są przede wszystkim z kuchnią, doprawianiem czy konserwowaniem potraw. Tymczasem obydwa charakteryzują się ogromną uniwersalnością i cennymi właściwościami również w innych dziedzinach. Sól przez wieki była traktowana jak skarb – a czasem stawała się walutą, ponieważ w czasach poprzedzających wynalezienie lodówek umożliwiała konserwowanie żywności. Do dziś dzień jest nieodzownym dodatkiem podkreślającym smak innych składników. A jak działa w charakterze środka czyszczącego?

Badania dowodzą, że sól ma silne właściwości czyszczące i dezynfekujące. Z powodzeniem można jej używać do usuwania osadu z herbaty czy kawy, mycia podłóg czy też przywracania do pierwotnego stanu przypalonych garnków. Z kolei ocet działa antybakteryjnie i niweluje nieprzyjemne zapachy, dlatego może być w domowych porządkach wykorzystywany na wiele sposobów. Można nim usuwać kamień w łazience, kuchni czy kamień z czajnika, a ponadto wybiela firany, udrażnia rury i świetnie sprawdza się w przypadku czyszczenia przebarwionych fug.

Jak wykorzystać sól i ocet do domowych porządków?

Sól i ocet to dwa składniki, które w wielu sytuacjach sprawdzają się jako zgrany duet. Warto też dodać, że do każdego "przepisu" na środek czyszczący z tymi dwoma składnikami można dodać kilka-kilkanaście kropli cytryny!

1 szklanka octu + 1 łyżka soli

Mieszanka składająca się z jednej szklanki octu i jednej łyżki soli znajdzie zastosowanie podczas czyszczenia naczyń pokrytych osadem z kawy lub herbaty. Wystarczy zanurzyć w niej gąbkę i dokładnie przemyć zabrudzone powierzchnie.

Te same proporcje soli i octu można wlać do toalety, lejąc je po brzegach muszli, aby później wymyć ją szczotką, spłukać i cieszyć się czystą toaletą.

Duet sprawdzi się jako środek do czyszczenia lodówki, ponieważ usunie wszelkie zanieczyszczenia, ale również nieprzyjemny zapach.

1 szklanka octu + 1 łyżeczka soli + 1 szklanka wody

Z kolei roztwór składający się z jednej szklanki wody, jednej szklanki octu i jednej łyżeczki soli to przepis na środek do mycia luster i okien.

4 łyżki octu + 1 łyżka soli

Ten zgrany duet jest również w stanie usunąć nieestetyczny osad z garnków, które w wyniku roztargnienia kucharzy zostały mocno przypalone. Wystarczy w garnku umieścić jedną łyżkę soli i cztery łyżki octu, a powstałą pastą dokładnie wyszorować garnek, używając szorstkiej gąbki lub drapaka.


Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: Atlas / AdobeStock

Autor
Nie tylko do gotowania i przetworów. Ten kuchenny duet jest idealny do sprzątania
Nie tylko do gotowania i przetworów. Ten kuchenny duet jest idealny do sprzątania
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi