Logo
Logo

Czy Twój dom może błyszczeć bez chemii? Odkryj 25 niezwykłych zastosowań octu w codziennym sprzątaniu

Ocet to bardzo znany produkt, który jest łatwo dostępny i niezwykle tani, a co ważniejsze ma bardzo szerokie zastosowanie. Ocet to podstawa przy tworzeniu wielu przetworów, ale i bardzo skuteczny środek czyszczący. Mimo swoich wielu zastosowań wciąż ocet bywa niedoceniany. Jak wykorzystać ocet w domu? Co można wyczyścić octem? Oto 25 zastosowań octu w domu!

Czym jest ocet?

Ocet to wodny roztwór (stężenie od 4 do 10%) kwasu octowego. Powstaje w wyniku dwuetapowej fermentacji, która składa się z fermentacji alkoholowej i fermentacji octowej, w trakcie którego bakterie kwasu octowego zmieniają alkohol w kwas octowy. Smak i zapach octu zależy od alkoholu, jaki został użyty w procesie produkcji. W polskiej kuchni wykorzystuje się głównie octy owocowe, a prym wiedzie ocet jabłkowy. Dużą popularnością cieszy się również ocet balsamiczny (z winogron), a zdecydowanie mniej znane są: ocet wiśniowy, malinowy, czy śliwkowy. Z kolei w Azji najpopularniejszy jest ocet ryżowy. Jednak najtańszy i najbardziej wszechstronnie wykorzystywany jest ocet spirytusowy – to bardzo tani produkt, który można kupić praktycznie w każdym sklepie.

Jak wykorzystać ocet w domu na 25 sposobów?

Jak wspomniano wcześniej, ocet ma bardzo szerokie zastosowanie w domu i można go wykorzystywać nie tylko w kuchni. Jest nie tylko tani, ale i ekologiczny, a co najważniejsze bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Należy jednak pamiętać, że ocet musi być odpowiednio przechowywany, aby nie tracił swoich właściwości. Butelka powinna być szklana lub plastikowa, a miejsce zacienione. Wykorzystując ocet do sprzątania, można dodać do niego kilka kropli olejku eterycznego lub płynu do mycia naczyń, aby częściowo zneutralizować nieprzyjemny zapach. Oto najlepsze sposoby na wykorzystanie octu w domu.

1. Odkamienianie czajnika

To najbardziej znane zastosowanie octu, którym można łatwo i szybko wyczyścić naczynie. Wystarczy wlać do czajnika wodę z octem w proporcji 1:1, zagotować i pozostawić na 1 godzinę. Po tym czasie należy wylać miksturę i dokładnie wypłukać czajnik. W ten sposób można umyć zarówno czajnik tradycyjny, jak i elektryczny.

Obejrzyj film o czyszczeniu czajnika octem

2. Mycie i dezynfekowanie

Roztwór octu i wody w proporcji 1:1 można wykorzystać do mycia desek do krojenia, blatów, czy stołów. Ocet nie tylko usunie zabrudzenia, ale też zdezynfekuje powierzchnie, a efekt antybakteryjny można wzmocnić, dodając do roztworu kilka kropli olejku herbacianego. Taki roztwór można wlać do atomizera i trzymać w szafce do codziennych porządków.

3. Mycie naczyń

Często naczynia tracą swój blask i piękny wygląd przez niewielką warstwę kamienia. W takim przypadku należy moczyć naczynia w ciepłej wodzie z octem (proporcje 1:1), a następnie umyć i wypolerować delikatną ściereczką.

4. Mycie termosów i kubków termicznych

Ocet usunie osad z herbaty i kawy oraz nieprzyjemny zapach. Do termosu wlać 1/4 szklanki octu i dopełnić ciepłą wodą, dorzucić kilka ziaren ryżu, zamknąć naczynie porządnie wstrząsnąć. Zostawić na noc, a następnie wylać płyn i dokładnie wypłukać termos.

5. Czyszczenie fug

Przebarwione i mocno zabrudzone fugi można wyszorować czystym octem i małą szczoteczką (np. do zębów). Czyszcząc białe fugi, warto do octu dodać sodę, która ma właściwości wybielające.

6. Mycie i dezynfekcja pralki

Pralka wymaga regularnego czyszczenia, które wydłuży jej żywotność i pomoże zniwelować przykre zapachy. Można to zrobić za pomocą octu, wlewając do pojemnika na proszek ocet z wodą (1:1) i wstawiając program prania na 95 stopni.

Take Look / Youtube

 

7. Odkamienianie toalety

Do muszli należy wsypać po 3 łyżki sody oczyszczonej i soli, a następnie zalać połową szklanki octu. Pozostawić na 30 minut i spłukać gorącą wodą. W ten sam sposób można przygotować roztwór i za pomocą szczotki nałożyć go na trudno dostępne miejsca.

8. Czyszczenie łazienki

Roztworem octu i ciepłej wody (1:1) można też wyczyścić kabinę prysznicową, płytki i lustra, które będą lśniły, jak nigdy.

9. Udrażnianie rur

Ocet to bezpieczny i bardzo skuteczny środek do usuwania zatorów w rurach. Do odpływu wsypać pół szklani sody oczyszczonej i zalać szklanką gorącego octu. Zostawić na 30 minut i spłukać ciepłą wodą...

Obejrzyj film o przetykaniu mocno zatkanych rur octem i sodą

10. Czyszczenie kuchenki mikrofalowej

Do szklanki wlać 6 łyżek octu i dolać do pełna wody. Ustawić mikrofalówkę na najwyższą moc na 2 minuty i pozostawić do wystygnięcia, a następnie roztworem ze szklanki umyć mikrofalówkę. To dobry sposób na trudne zabrudzenia i przykre zapachy.

11. Czyszczenie piekarnika

Szybę przetrzeć roztworem wody z octem (1:1) i zostawić na 30 minut, a potem umyć. Ruszt i blachę można wymoczyć w occie z wodą, a potem łatwo usunąć nawet stare zabrudzenia.

12. Czyszczenie zmywarki

Do pustej zmywarki wlać szklankę octu i ustawić standardowe zmywanie. Zmywarka będzie czysta, odkamieniona i świeża.

13. Czyszczenie żelazka

Do 0,5 szklanki octu wsypać 0,5 szklanki sody oczyszczonej i zaczekać aż roztwór przestanie się pienić. Następnie zamoczyć w nim delikatną ściereczkę i umyć stopę żelazka. Roztworem można też odkamienić zbiornik na wodę i otwory parowe – roztwór wlać do zbiornika, rozgrzać żelazko i włączyć najwyższy poziom parowania na kilka minut. Następnie do zbiornika wlać wodę i powtórzyć czynność.

14. Czyszczenie drewnianych mebli

Meble czyste i błyszczące? Przygotuj roztwór z 2 łyżek oliwy, 2 łyżek ciepłej wody i 4 łyżek octu i przetrzyj nim meble.

15. Czyszczenie wolier, klatek dla zwierząt i kuwet

Kuwetę można umyć roztworem wody z octem, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Natomiast w klatce gryzonia trudne plamy można polać octem, zostawić na kilka minut i umyć wodą z płynem do naczyń.

16. Usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Do 1 litra wody wlać 5 łyżek octu i umyć roztworem wnętrze lodówki lub zmywarki, a brzydkie zapachy znikną.

17. Mycie okien

Ocet to świetny środek do czyszczenia okien – nie pozostawia smug i sprawia, że szyby błyszczą, jak nigdy. Ocet należy wymieszać z wodą w proporcji 1:4.

18. Mycie podłóg

Do 5 litrów wody dodać 2 łyżki wody i umyć podłogi. Powierzchnia będzie czysta, zdezynfekowana i bez smug.

19. Usuwanie plam

Nieestetyczne plamy z tapicerki, wykładziny, czy dywanu można usunąć za pomocą octu i mąki ziemniaczanej (po 1 łyżce). Papkę trzeba wetrzeć plamę i zostawić na ok. godzinę, a potem ściągnąć pozostałości mąki za pomocą szczotki.

20. Pranie ubrań

Do prania, a konkretniej pojemnika na płyn do płukania, można wlać szklankę octu, który zmniejsza elektryzowanie się ubrań i niweluje ryzyko farbowania. Dodatkowo ocet ułatwia usuwanie sierści z tkanin i ma działanie zmiękczające.

21. Wybielanie tkanin

Białe, a poszarzałe lub pożółkłe ubrania można wymoczyć w wodzie z octem (1:1), a potem wyprać.

22. Usuwanie rdzy

Do naczynia z octem włożyć zardzewiały przedmiot i zostawić go na 24 godziny.

23. Usuwanie soli z butów

Szmatkę namoczyć w roztworze wody z octem (1:1) i przetrzeć nią buty zabrudzone solą.

24. Odstraszanie mrówek i innych owadów

Owady nie lubią zapachu octu. By poradzić sobie np. z mrówkami, które pojawiły się w miejscu, w którym ich nie chcemy warto spryskać lub umyć octem miejsca, gdzie zrobiły sobie ścieżki.

25. Usuwanie naklejek

Wacik namoczony octem przyłożyć na kilka minut do naklejki, co ułatwi jej usunięcie.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe/kolaż: Paweł Kacperek, Marcin, Elizabeth Fernandez, Pixel-Shot / AdobeStock

Autor
Czy Twój dom może błyszczeć bez chemii? Odkryj 25 niezwykłych zastosowań octu w codziennym sprzątaniu
Czy Twój dom może błyszczeć bez chemii? Odkryj 25 niezwykłych zastosowań octu w codziennym sprzątaniu
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi