Logo
Logo

Tego nie czyść octem! To 9 najczęstszych błędów w sprzątaniu z octem – mogą zniszczyć Twoje sprzęty

Ocet to produkt znany od tysięcy lat, który wciąż zaskakuje swoją uniwersalnością. Znajduje zastosowanie zarówno jako dodatek do najróżniejszych potraw, jak i środek o działaniu leczniczym czy też środek czyszczący. Co można, a czego nie powinno się czyścić octem, aby nie doprowadzić nie nieodwracalnych szkód? Poniżej znajduje się kilka praktycznych podpowiedzi.

Czym jest ocet i co zawiera?

Ocet to wodny roztwór kwasu octowego, który wyróżnia się charakterystycznym kwaśnym smakiem i ostrym zapachem. Zazwyczaj ma sześć lub dziesięć procent i jest efektem końcowym fermentacji octowej alkoholu. Wyróżnia się kilka rodzajów octu, a mianowicie ocet winny, owocowy, piwny słodowy, produkowany z melasy oraz ten najpopularniejszy i najpowszechniejszy, a mianowicie ocet spirytusowy. Jako produkt spożywczy wyróżnia się on bardzo niską kalorycznością, ponieważ nie zawiera tłuszczu i białka ani dużej ilości węglowodanów. Zawiera natomiast kwasy organiczne, do których zaliczamy kwas jabłkowy, octowy i cytrynowy.

Kwaśne pH octu i związki chemiczne wchodzące w reakcję z różnymi innymi związkami powodują, że stanowi bardzo skuteczny środek czyszczący, ale nie powinno się go stosować w każdym przypadku.

Czego nie wolno myć octem? Przestrzegamy przed tymi "trikami"

Powszechnie zakłada się, że ocet jest uniwersalnym środkiem do czyszczenia wszystkich powierzchni, ale jest to błędne założenie. W rzeczywistości istnieją przedmioty i tworzywa, które źle znoszą kontakt z octem. Na wielu stronach internetowych możemy znaleźć powielane informacje dotyczące wykorzystania octu w czyszczeniu różnorodnych rzeczy, ale nie jest to do końca bezpieczne. Tłumaczymy czego i dlaczego lepiej nie myć octem tych kilku rzeczy:

  1. Żelazko - Użycie octu do czyszczenia żelazka może prowadzić do korozji elementów grzejnych oraz trwałego uszkodzenia wnętrza urządzenia. Ocet, przez swoje właściwości kwasowe, może niszczyć zewnętrzne powłoki ochronne, co z kolei sprawia, że metalowe części są bardziej podatne na uszkodzenia. Zamiast octu, należy stosować metody czyszczenia zalecane przez producenta danego modelu żelazka, aby uniknąć ryzyka awarii.

  2. Blaty z kamienia - Ocet, działając na kamienne blaty, takie jak granit, marmur czy steatyt, może powodować ich zmatowienie i utratę naturalnego blasku. Kwas zawarty w occie reaguje z kamieniem, powodując drobne uszkodzenia powierzchni, które mogą być trudne do odwrócenia. Dla zachowania piękna i trwałości kamiennych blatów, zaleca się regularne wycieranie ich za pomocą łagodnego detergentu i wody.

  3. Zmywarki do naczyń - Stosowanie octu w zmywarkach do naczyń może prowadzić do uszkodzenia gumowych elementów, takich jak uszczelki, co może skutkować przeciekami i awariami. Ponadto, ocet nie zawsze skutecznie usuwa zacieki z twardej wody. Aby uniknąć problemów, lepiej jest używać specjalnych detergentów do zmywarek i rozważyć instalację zmiękczacza wody, który zapobiegnie osadzaniu się kamienia.

  4. Ekrany elektroniczne - Użycie octu na ekranach urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, tablety czy monitory, może uszkodzić ich powłokę antyodblaskową i wpłynąć na czułość ekranów dotykowych. Aby uniknąć ryzyka trwałego uszkodzenia, zaleca się czyszczenie ekranów miękką ściereczką zwilżoną wodą lub specjalnym roztworem do czyszczenia ekranów.

  5. Podłogi z drewna - Ocet może niszczyć ochronną warstwę wykończeniową na podłogach z drewna, co prowadzi do ich szybkiego matowienia i pojawienia się rys. Aby zachować piękno i trwałość drewnianych podłóg, zaleca się stosowanie specjalnych środków do pielęgnacji podłóg drewnianych, które są dostosowane do ich specyficznych potrzeb.

  6. Noże - Ocet może korodować metal i uszkadzać wykończenie noży kuchennych, a także negatywnie wpływać na ostrość ich krawędzi. Aby utrzymać noże w dobrym stanie, najlepiej myć je ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu do mycia naczyń, co zapewni ich długotrwałą ostrość i połysk.

  7. Kuchenka - Ocet nie jest skuteczny w usuwaniu tłustych zabrudzeń z powierzchni kuchenki, które wymagają zastosowania środków czyszczących o silniejszym działaniu. Alkaliczne środki czyszczące, zawierające na przykład amoniak, są bardziej odpowiednie do radzenia sobie z tłuszczem i innymi trudnymi do usunięcia zabrudzeniami.

  8. Małe urządzenia kuchenne - Użycie octu do czyszczenia małych urządzeń kuchennych może prowadzić do uszkodzenia ich gumowych i metalowych części. Aby uniknąć trwałego zniszczenia, zaleca się czyszczenie tych urządzeń za pomocą łagodnego detergentu, szczególnie w przypadku powierzchni wykonanych ze stali nierdzewnej, które mogą być wrażliwe na działanie kwasów.

  9. Pralka - Regularne stosowanie octu w pralce, na przykład jako zmiękczacza tkanin, może uszkodzić gumowe uszczelki i węże, co z czasem może prowadzić do nieszczelności i awarii. Zamiast octu, lepiej jest stosować specjalne produkty przeznaczone do pielęgnacji pralek, które są bezpieczne dla wszystkich jej komponentów.

Ocet spirytusowy, nawet po rozcieńczeniu z wodą, może zniszczyć niektóre powierzchnie i sprzęty, dlatego należy bardzo uważać i dobrze przemyśleć jego stosowanie w powyższych przypadkach. Zastanówmy się, czy warto podjąć się ryzyka.

 

 

Co można czyścić octem?

Ocet w niektórych przypadkach stanowi niezwykle skuteczny i bezpieczny środek czyszczący (szczególnie w połączeniu z innymi domowymi sposobami), który w przeciwieństwie do chemicznych odpowiedników nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Roztwór octu świetnie sprawdza się jako środek do mycia okien, ponieważ skutecznie usuwa tłuszcz i powoduje, że na szybach nie powstają zacieki. Ponadto octu można używać do czyszczenia zlewu, umywalki łazienkowej, wanny czy kabiny prysznicowej, ponieważ zachodzące wówczas reakcje chemiczne szybko usuwają kamień. Podobnie ocet zadziała na toaletę pokrytą kamieniem. Wystarczy wówczas wlać dużą ilość octu do muszli i pozostawić ją tam na całą noc, a rano przetrzeć wnętrze muszli i spłukać wodę.

Ocet z powodzeniem jest też wykorzystywany do czyszczenia czajników i ekspresów do kawy, zwłaszcza jeśli zgromadził się w nich kamień, co często ma miejsce w przypadku korzystania z twardej wody. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować ocet do czyszczenia płytek w łazience i kuchni, ponieważ żaden naturalny środek nie usunie tłuszczu równie skutecznie.

Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: daniele / AdobeStock

Autor
Tego nie czyść octem! To 9 najczęstszych błędów w sprzątaniu z octem – mogą zniszczyć Twoje sprzęty
Tego nie czyść octem! To 9 najczęstszych błędów w sprzątaniu z octem – mogą zniszczyć Twoje sprzęty
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
Porady ogrodnicze
Ocet + WSZYSTKIE TAGI
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl