Jak soda oczyszczona może zmienić Twoje podejście do sprzątania? Poznaj 25 sposobów na jej wykorzystanie

25 sposobow na wykorzystanie sody oczyszczonej jako srodka czyszczacego i nie tylko

Czy wiesz, że ten prosty, tani produkt, który masz prawdopodobnie w swojej kuchni, może być kluczem do rozwiązania wielu codziennych problemów? Od czyszczenia, przez pielęgnację roślin, aż po odświeżanie ubrań – soda oczyszczona to prawdziwy multitasker w Twoim domu. W tym artykule przedstawiamy aż 25 niesamowitych sposobów, aby wykorzystać jej pełny potencjał. Czy jesteś gotowy, aby odkryć, jak soda oczyszczona może ułatwić Twoje życie i uczynić Twój dom czystszym, zdrowszym i bardziej ekologicznym? Dowiedz się z naszego artykułu.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
10

Soda to bardzo tani i powszechnie dostępny produkt, który od lat wykorzystywany jest w kuchni głównie do pieczenia ciast. Jednak soda oczyszczona może mieć o wiele więcej zastosować, a szczególnie przydatna jest podczas domowych porządków. Jest bezpieczna i w pełni ekologiczna. Czym jest soda? Jak można wykorzystać sodę oczyszczoną w domu? Oto 25 najlepszych sposobów wykorzystywania sody. 

Czym jest soda?

Soda oczyszczona to potoczna nazwa wodorowęglanu sodu. Pozyskuje się ją z kopalnianego minerału (sody śnieżniej), który składa się z węglanu sodu i dwuwęglanu trójsodowego. Po wydobyciu na powierzchnię zostaje ona zgnieciona, wymyta, a na koniec podgrzana. W efekcie powstaje soda oczyszczona, która ma wiele zastosować w przemyśle spożywczym, chemicznym, kosmetycznym oraz w gospodarstwach domowych.

Jak wykorzystać sodę w domu na 25 sposobów?

Jak już wspomniano, soda przede wszystkim wykorzystywana jest do pieczenia ciast, ale jest też doskonałym środkiem czystości. Co najważniejsze jest bezpieczna dla powierzchni, ludzi i zwierząt domowych, a przy tym tania i skuteczna. Oto 25 pomysłów na wykorzystanie sody w domu.

1. Mycie naczyń

W przypadku braku płynu do mycia naczyń można do 0,5 litra wody dodać 0,5 łyżeczki sody i roztworem umyć naczynia. Soda doskonale usuwa zabrudzenia i dezynfekuje.

2. Czyszczenie desek do krojenia

Drewniane deski do krojenia mogą być siedliskiem bakterii, dlatego raz w tygodniu warto wyczyścić je sodą. Mokrą deskę posypać sodą, zostawić na 10 minut i dokładnie wypłukać.

3. Usuwanie osadu z herbaty i kawy

Przebarwione miejsca (np. zlew, termos) można wyczyścić za pomocą przygotowanej pasty z sody i wody.

4. Czyszczenie piekarnika

Mieszaniną sody i octu przetrzeć piekarnik, zostawić na kilka minut, a następnie wyczyścić. Duże i stare zabrudzenia najpierw dodatkowo posypać sodą i pozostawić na 30 minut. Soda nie tylko rozpuści tłuszcz, ułatwiając sprzątanie, ale też usunie przykre zapachy.

5. Czyszczenie zmywarki i pralki

Do pustej zmywarki lub pralki wsypać 3 łyżki sody oczyszczonej, a następnie ustawić intensywny program zmywania / prania w wysokiej temperaturze.

3 tanie i ekologiczne sposoby na czyszczenie pralki

6. Czyszczenie mikrofalówki

Do szklanki wsypać 3 łyżki sody, dolać wody do pełna i wstawić do mikrofalówki. Podgrzewać na najwyższej mocy przez 4 minuty, ostudzić wnętrze i umyć delikatną ściereczką oraz wodą. W przypadku trudnych zabrudzeń mikrofalówkę można dodatkowo umyć przygotowanym wcześniej roztworem sody i octu.

7. Czyszczenie przypalonych garnków

Do przypalonego naczynia wlać ocet z wodą w proporcji 2:1 i zagotować. Zdjąć z palnika i wsypać sodę oczyszczoną. Pozostawić na kilka minut, a potem naczynia umyć płynem do naczyń.

Przypalony garnek nie będzie problemem. Wystarczy odrobina kuchennego specyfiku

8. Odkamienianie czajnika

Do czajnika wsypać 2 łyżki sody i zalać gorącą wody. Pozostawić na godzinę, a potem naczynie dokładnie wypłukać.

9. Wybielanie ubrań

Poszarzałe i pożółkłe ubrania można wyprać, dodając sodę oczyszczoną, która ma działanie wybielające. Mocno zabrudzone, białe tkaniny (np. firanki) można przed praniem namoczyć w wodzie z sodą.

10. Zmiękczanie tkanin

0,5 szklanki sody oczyszczonej dodanej do prania zadziała, jak płyn zmiękczający tkaniny. Sodę warto też dodawać do prania odzieży sportowej, gdyż ma działanie dezynfekujące.

11. Usuwanie trudnych plam

Pastę z sody wetrzeć w plamy na ubraniach, a następnie standardowo wyprać. Tak samo można usunąć plamy z tapicerki i dywanów – pastę dać na plamę i pozostawić do wyschnięcia, a na koniec usunąć resztki sody.

Jak wyczyścić białe buty z trudnych plam? Zobacz, jak stosować domową pastę z sodą

12. Niwelowanie brzydkich zapachów

Soda pochłania nieprzyjemne zapachy, dlatego można ją nasypać do butów, wstawić do lodówki lub roztwór z wody i sody wstawić do piekarnika bądź mikrofalówki i podgrzać.

13. Usuwanie zapachu z kuwety

Na dno czystej kuwety wsypać sodę i dodać żwirek. Brzydkie zapachy zostaną zniwelowane.

14. Udrażnianie rur

Soda to bardzo skuteczny i bezpieczny środek udrażniający rury, który dodatkowo zniweluje brzydkie zapachy. Odpływ zalać gorącą wodą, a po kilku minutach wsypać 0,5 szklanki sody. Na koniec wlać szklankę wody z octem (w proporcji 1:1). Po 15 minutach spłukać całość gorącą wodą.

Tak odetkasz zlew bez "kreta". Domowy sposób z sodą, który działa za każdym razem

15. Usuwanie trudnych zabrudzeń ze zlewu, wanny lub brodzika

Z płynu do mycia naczyń i sody oczyszczonej przygotować gęstą pastę i wyczyścić nią zabrudzone miejsca.

16. Usuwanie kamienia i osadów w łazience

Muszlę klozetową lub kafelki posypać sodą i wyszorować szczotką. Duży osad i kamień w toalecie można wyczyścić za pomocą sody, soli i octu: wsypać po 3 łyżki sody i soli, a następnie dodać 0,5 szklanki octu i zostawić na 30 minut. Na koniec całość zalać gorącą wodą.

Ula Pedantula / Youtube

  

17. Usuwanie kamienia ze słuchawki prysznicowej

Do worka lub torebki foliowej wsypać 1/4 szklanki sody i dolać szklankę wody. Następnie do mieszanki włożyć słuchawkę prysznicową i zabezpieczyć przed rozlaniem. Po godzinie wyjąć słuchawkę i dobrze wypłukać. To też dobry sposób na usunięcie pleśni ze słuchawki prysznicowej.

18. Czyszczenie żelazka

Zabrudzenia ze stopy żelazka można usunąć w bardzo prosty sposób. Przygotować mieszaninę octu i wody, zamoczyć w niej delikatną ściereczką i przecierać stopę żelazka.

19. Czyszczenie fug

Na mocno zabrudzone fugi nałożyć pastę z sody i wody, a następnie spryskać je wodą z dodatkiem octu lub soku z cytryny. Fugi umyć szczoteczką.

Czyszczenie fug sodą? Tanie i skuteczne – sprawdź jak to robić

20. Czyszczenie zabawek

Soda ułatwi umycie zabawek, a dodatkowo je zdezynfekuje. Co ważne, soda oczyszczona jest całkowicie bezpieczna, dlatego można jej używać nawet do czyszczenia zabawek młodszych dzieci. Do 1 litra wody dodać 1/4 szklanki sody oczyszczonej, a następnie umyć wszystkie zabawki.

21. Czyszczenie srebra

Srebrne przedmioty odzyskają blask, jeśli zostaną wyczyszczone szczoteczką lub ściereczką z sodą.

22. Pielęgnacja roślin

Soda jest bardzo pomocna w zwalczaniu chorób grzybowych u roślin – roztworem wody i sody przecierać zainfekowane liście. Zabieg powtarzać co kilka dni. Soda oczyszczona pomaga również zwalczać szkodniki (mszyce, mączliki, przędziorki). Na szkodniki używa się roztworu wody z sodą, którym należy spryskać zielone części roślin.

Soda oczyszczona na mszyce – jak zrobić preparat do oprysku?

23. Kwiaty cięte

Wsypanie do wazonu z wodą odrobiny sody sprawi, że kwiaty na dłużej zachowają swój piękny wygląd i świeżość.

24. Odstraszanie mrówek

Mrówki nie lubią sody, dlatego warto wysypać ją w miejscach ich bytowania oraz na ścieżkach. Ułatwi to pozbycie się szkodników.

 Soda na mrówki, a może sól? Wybieramy najlepszy domowy środek

25. Odchwaszczanie

Po usunięciu chwastów z podłoża, miejsca można posypać sodą oczyszczoną, co osłabi rośliny i zmniejszy problem z niechcianymi roślinami w ogrodzie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe/kolaż: eskay lim, icarmen13, FotoHelin, ThamKC / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Granulat na myszy i szczury – 150 g Target
Granulat na myszy i szczury – 150 g Target
Obserwuj
Autor
Dominika Nowak Dominika Nowak

Mama, blogerka, ekolożka, ogrodniczka amatorka. Dzieli się z Wami swoją pasją i wiedzą. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści