Dlaczego warto sprzątać za pomocą ziół?
Wykorzystanie ziół do sprzątania przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim to doskonały sposób na wykorzystanie zwiędłych, czy chorych ziół, które zwykle się wyrzuca. Jest to więc świetna metoda, aby nic nie marnować kuchni. Dodatkowo wiele ziół ma właściwości antybakteryjne, czy odkażające, a także wzmacniają efekt czyszczenia, ułatwiając sprzątanie.
Jak wykorzystać zioła do sprzątania?
Większość ziół nie wykorzystuje się samodzielnie, a jako dodatek do bazy czyszczącej, czyli przez dodawanie do innych substancji o silnym działaniu czyszczącym. Zioła do porządków wykorzystuje się najczęściej w połączeniu z sodą oczyszczoną, sodą i sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym. Rośliny wzmocnią ich działanie, a dodatkowo nadadzą środkom czyszczącym wspaniałego zapachu. Dodatkowo częściowo zniwelują nieprzyjemny zapach octu, który może unosić się nawet na kilka godzin po sprzątaniu domu.
Których ziół używać do sprzątania?
Różne zioła wykazują inne właściwości, dlatego warto je znać, aby właściwie wykorzystywać je do sprzątania. Można je stosować w formie suszonej lub świeżej, a także z olejków eterycznych przygotowanych na bazie tych roślin.
- Działanie antybakteryjne: oregano, lawenda, eukaliptus, melisa, bazylia, majeranek, mięta, oregano, rozmaryn, szałwia, tymianek, werbena, rumianek, trawa cytrynowa, wawrzyn (warto też wymienić igły sosny czy skórki z cytryny).
- Działanie przeciwgrzybiczne: oregano, rumianek, lawenda, eukaliptus, tymianek, cząber, szałwia.
- Działanie antywirusowe: oregano, tymianek, lawenda, eukaliptus, melisa, bazylia, mięta.
- Odstraszanie insektów: mięta, lawenda, wawrzyn, bazylia, melisa, rozmaryn.
Czego potrzeba, by zrobić ziołowe preparaty do sprzątania?
Do sporządzenia ziołowych środków do sprzątania nie są potrzebne żadne specjalistyczne sprzęty. Wystarczą słoiki z dużym otworem, pojemniki do przechowywania, butelki z nakrętką do wyciskania (np. po płynie do mycia naczyń) i butelki z atomizerem (spryskiwaczem).
Oczywiście niezbędne są też zioła i produkty-bazy, czyli np. ocet spirytusowy, soda oczyszczona, sok z cytryny, czy kwasek cytrynowy.
Warto wiedzieć, że zioła można wykorzystywać nawet, nie znając ich właściwości – na pewno nie zaszkodzą, a będą pięknie pachnieć. Z dużym prawdopodobieństwem mają działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe lub antygrzybiczne. Większość z nich działa też odstraszająco na insekty: muchy, komary, muszki, czy mole.
Jak samodzielnie zrobić domowe ziołowe preparaty do sprzątania domu?
- Aromatyzowany ocet – do słoika włożyć trochę wybranych ziół (np. kilka gałązek tymianku, czy mięty) i zalać octem. Zakręcić i odstawić na 2-4 tygodnie, a następnie odcedzić i wykorzystać do przygotowania środków czyszczących. Dodatek ziół zniweluje przykry zapach octu, nadając mu przyjemny aromat i dodatkowo wzmocni działanie dezynfekujące. Do standardowych porządków (np. mycia blatu, okien, szyb, kafelek, czy armatury) wystarczy rozcieńczyć ocet wodą w proporcji 1:1 i przelać do butelki z atomizerem.
- Usuwanie pleśni w domu – pleśń często rozwija się w zakamarkach kabiny prysznicowej, przy ramach okiennych, czy w doniczkach, a świetnym rozwiązaniem jest rumianek. Naparem z rumianku można podlewać rośliny doniczkowe, co pomoże zlikwidować pleśń. Wykwity na ścianach bądź ramach można przetrzeć ściereczką namoczoną w naparze z rumianku lub torebką po robieniu naparu. Świetnym pomysłem jest też połączenie działania octu i rumianku. Do butelki z atomizerem wlać ocet i mocny napar z rumianku (3 torebki na szklankę) w proporcji 1:1) i wykorzystać do mycia pleśni i miejsc narażonych na jej wykwit. Trzeba jednak pamiętać, że na ścianach rumianek zostawi plamy, więc nie należy go na nich używać.
- Odstraszanie moli – do tego najlepiej sprawdzi się lawenda i liście laurowe, które (mocno wysuszone) można włożyć do woreczków i umieścić w szafie, pojemniku na pościel, czy we wnętrzu rzadko używanych butów.
- Odświeżacz powietrza – w tym przypadku najlepiej wykorzystać ziołowe olejki eteryczne o ulubionym zapachu (np. lawendowy). Wystarczy wlać wodę do butelki z atomizerem i dodać kilka kropli olejku, a następnie wymieszać. Odświeżacz można wykorzystywać, gdy jest taka potrzeba lub co kilka dni spryskać nim firanki, czy zasłony, aby w domu unosił się piękny zapach.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: StockPhotoPro, exclusive-design / AdobeStock