Palczatka cytrynowa (Cymbopogon citratus) nazywana też trawą cytrynową to bylina z rodziny wiechlinowatych. Jej ojczyzną są tropikalne rejony Południowo-Wschodniej Azji, ale jest też uprawiana w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna i użytkowa.

Trawa cytrynowa może dorastać do ok. 0,8-1,5 m wys. Rozwija długie, trawiaste, wąskie, łukowato przewieszające się na zewnątrz i szorstkie na brzegach, zielone liście. Tworzą one małe kępki z kremowo-białym zgrubieniem u podstawy, zebrane ponad ziemią w okazałą, rozłożystą kępę. Liście po potarciu wydzielają przyjemny, cytrusowy aromat.

Roślina zakwita latem, wydając liczne, drobne, czerwonawe kwiaty, zebrane na szczytach pędów w złożony, luźny, kłosowy kwiatostan.

Trawa wytwarza dość grube, podziemne kłącza.

 
 

Wymagania i uprawa

Palczatka cytrynowa w naturalnym środowisku jest byliną, ale ze względu na brak mrozoodporności w chłodniejszym klimacie uprawiana jest zwykle jako roślina jednoroczna. W ogrodzie oczekuje ciepłego, zacisznego, słonecznego stanowiska i żyznego, próchniczego, przepuszczalnego, lekko wilgotnego podłoża.

Chcąc w pełni cieszyć się jej walorami ozdobnymi, wiosną warto zaopatrzyć się w podrośniętą sadzonkę na targu lub u producenta, gdyż w naszym klimacie roślina potrzebuje trochę czasu, aby rozwinąć ładną kępę. Ponieważ jest wybitnie ciepłolubna, znacznie lepiej niż w gruncie czuje się pod osłonami, gdzie w krótkim czasie rozwija ładną, dużą, gęstą kępę. Roślinę można też uprawiać w doniczkach, przechowywanych przez zimę w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (min. 5°C).

Palczatkę cytrynową najczęściej rozmnaża się przez wysiew nasion (II - III/IV) do doniczek umieszczonych w jasnym, ciepłym pomieszczeniu (temp. 18-24°C, siewki wymagają pikowania), ale młode egzemplarze można też pozyskać dzieląc wiosną dorosłe kępy.

Polecany produkt

Nasiona trawy cytrynowej

Trawa cytrynowa 'East Indian' to efektowna trawa tworząca gęste kępy zielonych, lancetowatych liści, które wydzielają aromatyczny, cytrynowy zapach. Dorasta do 1,5 m wysokości. Kwiaty tej ozdobnej trawy cytrynowej 'East Indian' są zielonkawo-czerwone, drobne, zebrane w kłosy. Chociaż jest byliną, to jednak w naszym klimacie ta roślina nie nadaje się do uprawy w gruncie przez cały rok i jest traktowana jako roślina jednoroczna. Można ją też przezimować w doniczkach w szklarni lub w ogrodzie zimowym.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Zastosowanie

Palczatka cytrynowa to piękna trawa o atrakcyjnym, fontannowym pokroju. W ogrodzie, wspaniale prezentuje się w kompozycjach japońskich oraz w ogródkach żwirowych. Egzemplarze uprawiane w donicach w sezonie letnim mogą być ozdobą ogrodowego patio, tarasu lub balkonu, tym bardziej, że ich zapachu nie lubią uciążliwe owady takie jak komary czy kleszcze.

 
 

Ze względu na wyrazisty, cytrusowo-korzenny smak, palczatka jest też traktowana jako roślina przyprawowa, chętnie wykorzystywana w kuchni wschodniej i śródziemnomorskiej (częścią użytkową są dolne, białe, bulwiaste zgrubienia). Dobrze komponuje się z rybami i owocami morza, ale może też poprawiać smak potraw z drobiu lub warzyw, a także zup (trawa cytrynowa to niezastąpiony dodatek do zupy tajskiej). Z rośliny można przygotowywać też herbaty, napary, nalewki i napoje orzeźwiające. Sugeruje się nawet, że napary i nalewki z palczatki wykazują działanie antynowotworowe i lecznicze (poprawiają trawienie, łagodzą stres, wspomagają pamięć i obniżają ciśnienie krwi).

Także pozyskiwany z rośliny olejek eteryczny (w tym. min. cytronelowego), posiada właściwości lecznicze (min. łagodzi bóle głowy) oraz kosmetyczne (min. przeciwtrądzikowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne).

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Nannie_iiuu/Depositphotos, Cymbopogon citratus Vakona/Maria Vorontsova/CC0 1.0.