Logo
Logo

Lawenda – jakie ma właściwości lecznicze i jak ją stosować?

Lawenda, znana ze swoich kwiatów o pięknym fioletowym kolorze i niepowtarzalnego zapachu, posiada również szereg właściwości leczniczych. Od stuleci wykorzystywana jest w medycynie naturalnej, pomagając w walce z bezsennością, nerwicą, a nawet problemami skórnymi. Dowiedz się, jak efektywnie wykorzystać lawendę w domowym zaciszu, jak ją stosować i jakie korzyści przyniesie Twojemu zdrowiu.

Streszczenie artykułu
Lawenda, znana głównie ze swojego pięknego zapachu i intensywnego koloru, jest rośliną o wielu zastosowaniach. Zawiera szereg cennych składników, takich jak olejki eteryczne, garbniki czy flawonoidy, które wykazują silne działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i uspokajające. Lawenda jest często stosowana w aromaterapii, pomagając w walce z bezsennością, nerwowością, a nawet depresją. Dodatkowo, jej właściwości antyseptyczne sprawiają, że jest skuteczna w leczeniu ran i oparzeń. Lawendę można stosować na wiele sposobów - jako dodatek do kąpieli, w postaci olejku do masażu, a nawet jako składnik herbaty. Warto jednak pamiętać, że lawenda jest rośliną silnie działającą, dlatego jej stosowanie powinno być umiarkowane i przemyślane. Przedawkowanie może prowadzić do bólów głowy, nudności czy wymiotów. Lawenda jest również popularna w kuchni, gdzie dodaje potrawom wyjątkowego smaku i aromatu. Jest składnikiem wielu dań, od deserów po dania główne, a jej kwiaty często są wykorzystywane do dekoracji.
Spis treści
Co zawiera lawenda? Jak działa lawenda? Lawenda w kosmetyce Kiedy unikać lawendy?

Lawendy ze względów dekoracyjnych często pojawiają się w naszych ogrodach czy na balkonach. Warto jednak pamiętać, że ta roślina o delikatnych, fioletowych kwiatach i pięknym zapachu kryje w sobie wiele prozdrowotnych właściwości. W medycynie naturalnej i kosmetyce stosowana jest od wieków, a wykorzystywane są niemal wszystkie jej części. Czytaj i poznaj moc lawendy.

Co zawiera lawenda?

Zanim poznamy dokładne zastosowanie lawendy (łac. Lavandula) i dowiemy się, w jakich sytuacjach może nam pomóc, warto wiedzieć, co w sobie kryje. Przecież to właśnie budujące ją składniki są źródłem jej szerokiego działania. Korzystać z nich możemy, przygotowując z suszonych kwiatów lawendy napar. Najcenniejszym składnikiem lawendy jest jednak olejek eteryczny. Warto wiedzieć, że dokładny skład olejku może się różnić w zależności od odmiany czy jakości rośliny.

  • Kwiaty lawendy zawierają: garbniki, kumaryny, triterpeny, antocyjany, fitosterole, a także kwasy organiczne i sole mineralne.
  • Olejek lawendowy zawiera : linalol, geraniol, furfurol, β-cymen, borneol, cyneol oraz α-terpineol.

Jak działa lawenda?

Lawenda pozytywnie wpływa na organizm, a jej dobroczynne efekty wykorzystuje się w domowych zabiegach leczniczych i kosmetycznych. Przekonaj się, jak proste metody z użyciem różnych surowców z lawendy mogą poprawić Twoje samopoczucie i zdrowie.

Działanie suszonych kwiatów lawendy

Napar z kwiatów lawendy jest przede wszystkim stosowany w przypadku dolegliwości ze strony układu trawiennego. Występujące w nim składniki pobudzają produkcję soków żołądkowych i żółci, zwiększają apetyt, przyspieszają trawienie i ruchy perystaltyczne jelit, a także dzięki działaniu rozkurczowemu łagodzą kolki oraz wzdęcia. Z tego względu napar z lawendy pomaga także łagodzić bóle miesiączkowe.

Suszone kwiaty lawendy można też dodać do relaksacyjnej i wyciszającej kąpieli, a w przypadku bezsenności saszetki wypełnione nimi umieścić w pobliżu poduszki.

Warto po niego sięgać również podczas zapalenia pęcherza, w stanie pobudzenia nerwowego czy w przypadku nerwobóli.

Działanie olejku lawendowego

Olejek lawendowy wykazuje jednocześnie działanie uspokajające oraz pobudzające. Ponadto działa antyseptyczne i przeciwbakteryjnie.

Zawarte w nim składniki wpływają na układ nerwowy i pomagają zmniejszyć napięcie nerwowe i pozbyć się uczucia niepokoju. Tym samym wpływają również pozytywnie na jakość snu. Podczas migrenowego bólu głowy lub spowodowanego stresem, ulgę przyniesie posmarowanie skroni kroplą olejku. Natomiast w przypadku zmęczenia aromat lawendy pobudza aktywność umysłową. Dlatego po męczącym i długim dniu można dodać kilka kropel olejku do kąpieli.

Olejek lawendowy
Fot. Christin Hume / Unsplash

Ze względu na działanie antybakteryjne olejek lawendowy wykorzystywany jest w produkcji maści zalecanych w przypadku trudno gojących się ran. Sam olejek lawendowy można wcierać między innymi po ugryzieniu komara. W ten sposób może być także stosowany w razie dolegliwości reumatycznych, kiedy to zadziała przeciwbólowo. Dzięki właściwościom antyseptycznym i bakteriobójczym olejek lawendowy jest także wsparciem podczas leczenia infekcji. Możemy wykorzystać go między innymi do płukania jamy ustnej i gardła, a także do inhalacji.

Olejek lawendowy, choć ma różne właściwości, najczęściej stosuje się jako środek uspokajający.

Lawenda w kosmetyce

Wykazywane przez olejek lawendowy właściwości antyseptyczne sprawiają, że pomocny jest w leczeniu trądziku. Ułatwia gojenie oraz regenerację naskórka. Z tego powodu jest także często składnikiem toników czy kremów przeznaczonych do skóry wrażliwej.

Jest to także cenny składnik kosmetyków do skóry głowy oraz włosów. Pomaga nawilżyć skórę i zwalczyć łupież. Przyspiesza porost włosów, a także je odżywia i nadaje im blasku.

Kiedy unikać lawendy?

Olejek lawendowy nie może być stosowany:

  • doustnie w przypadku wrzodów,
  • stanów zapalnych żołądka i jelit,
  • chorób wątroby, nerek,
  • a także w trakcie ciąży.

Przed przyjmowaniem syropów na bazie lawendy oraz naparów należy skonsultować się z lekarzem (szczególnie w przypadku używania jednocześnie barbituranów, benzodiazepiny, butabarbitalu, diazepamu, lorazepamu oraz leków na nadciśnienie). Natomiast przed zastosowaniem na skórę powinien zostać rozcieńczony olejem.

Decydując się na płukanie olejkiem lawendowym jamy ustnej oraz gardła, trzeba robić to ostrożnie, ponieważ doustne przyjęcia zbyt dużej dawki może skutkować stanem zapalnym błony śluzowej żołądka i jelit. Natomiast użycie zbyt dużej ilości do nacierania może powodować zaczerwienienia i zbytnie rozgrzanie skóry.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Botamochy / Depositphotos

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Co zawiera lawenda?

    Lawenda zawiera garbniki, kumaryny, triterpeny, antocyjany, fitosterole, kwasy organiczne i sole mineralne. Olejek lawendowy zawiera linalol, geraniol, furfurol, β-cymen, borneol, cyneol oraz α-terpineol.
  • Jakie są główne działania lawendy?

    Napar z kwiatów lawendy wspomaga układ trawienny, łagodzi kolki, wzdęcia oraz bóle miesiączkowe. Olejek lawendowy działa uspokajająco i pobudzająco, pomaga zmniejszyć napięcie nerwowe, poprawia jakość snu i jest używany jako środek przeciwbakteryjny w leczeniu ran oraz infekcji.
  • W jakich kosmetykach można znaleźć lawendę?

    Lawenda jest często składnikiem toników, kremów do skóry wrażliwej, a także kosmetyków do skóry głowy i włosów. Pomaga nawilżyć skórę, zwalczyć łupież, przyspiesza porost włosów i nadaje im blasku.
  • Kiedy należy unikać stosowania lawendy?

    Olejek lawendowy nie powinien być stosowany doustnie w przypadku wrzodów, stanów zapalnych żołądka i jelit, chorób wątroby, nerek oraz w ciąży. Przed zastosowaniem produktów na bazie lawendy warto skonsultować się z lekarzem.
Autor
Lawenda – jakie ma właściwości lecznicze i jak ją stosować?
Lawenda – jakie ma właściwości lecznicze i jak ją stosować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Mafioła

25-10-2021 11:33

Kocham lawendę! Oprócz olejków, polecam też wieszać jej ususzone kwiaty w garderobie lub szafie - nie dość, że nasze swetry będą pięknie pachnąć to lawenda odstrasza mole. Pozdrawiam!

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl