Herbata / napar z lawendy
Lawenda to roślina należąca do rodziny jasnotowatych. Charakterystyczny zapach będący mieszanką kwiatów, nut drzewnych i ziół przynosi prawdziwe ukojenie. Nic zatem dziwnego w tym, że od dawna lawenda cieszy się sporym zainteresowaniem w branży kosmetycznej. Popularnością cieszą się również fantastyczne olejki na bazie lawendy, które stanowią dodatek do relaksującej kąpieli. Pomagają się odprężyć po całym intensywnym dniu wypełnionym szeregiem obowiązków. Warto mieć świadomość, że lawenda może być serwowana również w postaci naparu.
Co zawiera?
Lawenda jest bardzo dobrym źródłem garbników, a te z kolei są elementem ochronnym dla organizmu. Doskonale niwelują skutki zatruć pokarmowych. Cieszą się również działaniem bakteriostatycznym, antyoksydacyjnym oraz przeciwzapalnym. Lawenda zawiera również różnego rodzaju sole mineralne, antocyjany, fitosterole, kwasy organiczne oraz kumaryny i triterpeny.
Jak przygotować herbatkę? Przepis na napar ze skrzypu
Przygotowanie zdrowego naparu z lawendy nie jest trudne. Wystarczy jedynie wykonać kilka czynności w odpowiedniej kolejności. Najpierw wsypujemy jedną łyżeczkę suszonej i rozdrobnionej lawendy do kubka, wlewamy około 150ml wrzątku i odstawiamy napar pod przykryciem na niespełna dwie minuty. Po upływie tego czasu wlewamy 100ml gorącej wody i znowu odstawiamy kubek, choć tym razem na 5 minut. Po upływie tego czasu napar będzie gotowy do spożycia.
Właściwości zdrowotne | Kiedy najlepiej robić herbatę z lawendy?
- Napar z lawendy jest w szczególności zalecany osobom, które borykają się z różnego rodzaju problemami układu pokarmowego.
- Lawenda w naturalny i bezpieczny dla organizmu sposób pobudza wydzielanie soków żołądkowych i tym samym przyspiesza procesy trawienne. To doskonała propozycja dla osób, które pragną znacząco usprawnić metabolizm.
- Warto stosować napary również w przypadku dokuczliwych kolek.
- Badania dowodzą, że lawenda wykazuje również silne właściwości rozluźniające mięśnie. To dobra wiadomość dla kobiet, które muszą zmagać się z bolesnymi miesiączkami.
- Działanie antyseptyczne sprawia z kolei, że warto sięgać po lawendę w sezonie jesienno-zimowym, kiedy zwalczanie przeziębień oraz różnego rodzaju infekcji staje się niemal naszą codziennością.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: MadeleineSteinbach / Depositphotos