Logo
Logo

Jak skutecznie usunąć zapach octu z mieszkania i z rąk? Odkryj proste i działające triki

Ocet to wspaniały produkt, który jest wszechstronnie stosowany w kuchni i podczas domowych porządków. Dezynfekuje, czyści i usuwa kamień oraz osad z mydła, więc jest bardzo przydatny do czyszczenia wielu powierzchni i przygotowywania domowych płynów do czyszczenia. Jego jedyną wadą jest nieprzyjemny zapach. Czy zapach octu sam znika? Jak pozbyć się zapachu octu z dłoni i domu?

Jak pachnie ocet spirytusowy?

Ocet spirytusowy jest najtańszy z wszystkich dostępnych rodzajów octów, dlatego jest powszechnie i wszechstronnie stosowany w domach. Wadą jest jego przykry aromat. Zapach octu jest bardzo silny, kwaśny i niezwykle charakterystyczny – ciężko pomylić go z innymi aromatami. Zapach octu nie jest szkodliwy, ale jego długotrwałe wąchanie, czy nachylanie się nad octem może doprowadzić do podrażnienia błon śluzowych.

Czy zapach octu znika?

Zapach octu znika samoistnie na skutek wyparowania jego składników. Może to potrwać od kilku godzin do nawet dwóch dni – wpływ na to ma kilka czynników:

  • stężenie – rozcieńczony z wodą ocet nie pozostawia tak mocnego zapachu na długo, jak jego czysta forma;
  • ilość użytego octu;
  • sposób wietrzenia domu;
  • wielkość pomieszczenia.

Jak zneutralizować zapach octu?

Nie wszystkim osobom zapach octu przeszkadza, ale dla niektórych jest on bardzo drażniący. W takim przypadku nie trzeba rezygnować z korzystania z tego cudownego środka czyszczącego, gdyż w łatwy sposób można zneutralizować jego specyficzny zapach.

Najlepszą i najczęściej stosowaną metodą jest dodanie olejku eterycznego – wystarczy kilka kropli do przygotowanego płynu do czyszczenia, w którym jest ocet, aby zapach nie był wyczuwalny.

Drugim sposobem jest wykorzystanie skórek od cytrusów np. pomarańczy, grejpfrutów, czy pomarańczy lub mieszanki tych owoców. Słoik wypełnić skórkami co ¾ wysokości i wlać do pełna ocet. Zakręcić i odstawić na tydzień. Po tym czasie można standardowo wykorzystywać ocet, który nabierze przyjemnego, orzeźwiającego aromatu.

 

Jak pozbyć się zapachu octu z rąk?

Polanie skóry octem sprawia, że przez długi czas dłonie mają nieprzyjemny zapach, a jego usunięcie może być trudne. Pomocne w tym są ponownie skórki cytrusów, którymi należy natrzeć skórę, a potem umyć dłonie mydłem. Jeśli nie mamy w domu cytrusów, to można wykorzystać pastę do zębów, którą należy natrzeć dłonie (bez wody), zostawić na kilka minut po czym dokładnie spłukać. Nie ma znaczenia konsystencja ani rodzaj pasty, ale powinna być ona miętowa, gdyż to właśnie mięta zneutralizuje zapach octu.

Jak pozbyć się zapachu octu?

Co zrobić, gdy wykorzystaliśmy już ocet i w domu unosi się nieprzyjemny zapach? Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na zneutralizowanie zapachu octu w domu jest cynamon. Do garnka wsypać łyżeczkę cynamonu i wlać wodę. Gotować na wolnym ogniu, a zapach cynamonu rozniesie się na cały dom. Do cynamonu można dodać też skórkę pomarańczy i goździki, a mieszkanie wypełni się świątecznym zapachem. Jeśli w jakimś pomieszczeniu zapach octu jest szczególnie intensywny (np. po sprzątaniu, czy usuwaniu plam) to można wstawić tam garnek na 30 minut.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: gpointstudio, kues1 / AdobeStock

 

Autor
Jak skutecznie usunąć zapach octu z mieszkania i z rąk? Odkryj proste i działające triki
Jak skutecznie usunąć zapach octu z mieszkania i z rąk? Odkryj proste i działające triki
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
Porady ogrodnicze
Ocet + WSZYSTKIE TAGI
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl