Czy znasz najlepsze metody na czyste fugi? Sprawdź te proste, domowe rozwiązania

Czy znasz najlepsze metody na czyste fugi

Brudne fugi to nie tylko problem estetyczny, ale i higieniczny. Zbierające się zanieczyszczenia w połączeniu z wodą są idealnym miejscem rozwoju bakterii i pleśni, a dodatkowo fugi szybciej się niszczą i wymagają uzupełnienia. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie fug, do czego można wykorzystać gotowe środki dostępne w sklepach. Jednak są one drogie i niekorzystne dla zdrowia oraz środowiska. Warto więc wykorzystać domowe sposoby czyszczenia fug. Jak wyczyścić fugi domowymi środkami?

Posłuchaj
00:00
11

Jak wyczyścić fugi? Domowe sposoby

Sprzątanie domu domowymi sposobami jest bardzo skuteczne, a dodatkowo tańsze i lepsze dla środowiska niż wykorzystywanie środków czyszczących, które są dostępne w sklepach. Dodatkowo ostre narzędzia i mocne preparaty mogą uszkodzić same fugi, jak i płytki, powodując np. przebarwienia. Dlatego lepiej postawić na sprawdzone, domowe sposoby, zwłaszcza że większość potrzebnych składników można kupić w każdym sklepie i to za niewielką kwotę. Do czyszczenia najlepiej wykorzystać starą szczoteczkę do zębów, ale dobrze sprawdzi się też gąbka lub miękka ściereczka. Przed wykorzystaniem nowego sposobu, warto wypróbować go na niewielkiej powierzchni w mało widocznym miejscu, aby mieć pewność, że nie spowoduje on szkód na płytkach i fugach. Jak wyczyścić fugi domowymi sposobami? Oto najlepsze, babcine sposoby na czyste fugi!

Ocet i soda oczyszczona do czyszczenia fug

Ocet i soda to jedne z najczęściej wykorzystywanych składników przy domowych porządkach. Ocet ma działanie dezynfekujące i usuwa osady z mydła i kamienia, a soda oczyszczona czyści, wybiela i odkaża. Składniki te można wykorzystać na kilka sposobów.

  • Soda i woda – sodę oczyszczoną wsypać do miseczki i dodać wodą tak, aby powstała papka. Nałożyć ją na fugi, zostawić na 30 minut, a następnie spoiny dokładnie umyć.
  • Ocet i woda – płyny wymieszać w stosunku 1:1 i spryskać nimi fugi. Zostawić na 15 minut i dokładnie umyć. Ocet i woda sprawdzą się również do mycia większości płytek, ułatwiając usunięcie z nich osadu z kamienia i mydła.
  • Ocet, woda i soda – sposób na mocno zabrudzone lub zaniedbane fugi. Do miski wsypać duże opakowanie sody oczyszczonej i dodać po 100 ml wody i octu, gdy mieszanina przestanie bulgotać, nałożyć ją na fugi i zostawić na 40 minut. Następnie wyczyścić spoiny szczoteczką lub ściereczką.

Woda i płyn do WC na pleśń na fugach

Płyn do WC zawiera chlor i inne substancje o silnie czyszczących właściwościach, więc doskonale sprawdzi się też do umycia fug, ale w rozcieńczonej formie. Do miski wlać po 0,5 litra wody i środka do czyszczenia toalet i wymieszać. Szczoteczkę zanurzać w roztworze i szybkimi, zdecydowanymi ruchami czyścić fugi, uważając, aby nie zachlapać płytek. Na koniec przetrzeć wszystkie miejsca wilgotną ściereczką.

Pasta do zębów na plamy na fugach

To dobry sposób na umycie niewielkiego fragmentu ze względu na wysoką cenę pasty do mycia zębów. Zabrudzone miejsce umyć szczoteczką z nałożoną pastą do zębów i pozostawić na 15 minut. Po tym czasie fugi umyć ciepłą wodą, do której można dodać odrobinę płynu do mycia naczyń.

Sok z cytryny na jasne fugi

Sok z cytryny ma działanie wybielające, więc świetnie sprawdzi się do poszarzałych białych lub jasnych fug. Wyciśnięty sok nałożyć na fugi i zostawić na 10 minut. Następnie umyć fugi ciepłą wodą.

Para wodna do czyszczenia fug

Czyszczenie fug, gdy jest ich dużo ze względu na wielkość pomieszczenia lub użycie małych kafelek może być działaniem bardzo czasochłonnym i wymagać wiele pracy. W takiej sytuacji można posłużyć się parownicą. To niewielki urządzenie wyrzuca z siebie gorącą parę, która rozpuszcza brud, ułatwiając jego usunięcie. Dodatkowo gorąca para zabija większość drobnoustrojów.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: saintessays, Paweł Kacperek / AdobeStock 

Obserwuj
Autor
Dominika Nowak Dominika Nowak

Mama, blogerka, ekolożka, ogrodniczka amatorka. Dzieli się z Wami swoją pasją i wiedzą. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści