Logo
Logo
10
Do góry
Słownik
Poprzednie hasło Następne hasło
Wybierz literę

Storczykowate

Rodzina storczykowate (Orchidaceae) to druga pod względem liczebności gatunkowej rodzina roślin kwiatowych (po astrowatych). Należą do niej wyłącznie rośliny zielne, rosnące głównie w tropikach, często na innych roślinach (epifity).

Kwiaty zaawansowane ewolucyjnie, przystosowane do owadopylności. Prawie zawsze grzbieciste, często o wymyślnej budowie. Kwiat ma sześć płatków, oraz 1 lub 2 pręciki zrośnięte z 1 słupkiem w tzw. prętosłup. Do tej rodziny zaliczamy tropikalną wanilię, dostarczającą cennej przyprawy.

22 rodzaje w Polsce - obuwik, dwulistnik, storczyca, storczyk, potrostek, miodokwiat, ozorka, gółka, gołek, kukuczka, podkolan, kruszczyk, buławnik, storzan, kręczynka, listera, gnieźnik, tajęża, lipiennik, wątlik, wyblin, żłobik.

Pozostałe hasła na literę "S"
Szkółkarstwo

Dział ogrodnictwa i leśnictwa zajmujący się produkcją sadzonek drzew, krzewów i innych roślin. Miejsca gdzie uprawiane są młode rośliny ...

Więcej →
Skaryfikacja nasion

Uszkadzanie okrywy nasiennej w celu ułatwienia i przyspieszenia pobierania wody. Celem skaryfikacji jest przyspieszenie kiełkowania nasion.

Więcej →
Sadownictwo

Dział ogrodnictwa zajmujący się hodowlą i uprawą roślin owocowych.

Więcej →
Sukulenty

Rośliny z mięsistymi, grubymi liśćmi, łodygami lub korzeniami w których magazynują wodę. Sukulenty przystosowane są do życia w środowisku ...

Więcej →
Szkodnik

Każde zwierzę, które w wyniku swojej działalności, uszkadza roślinę uprawna. Szkodnikami mogą być owady, przędziorki, ptaki lub gryzonie.

Więcej →
Systematyka

Nauka zajmująca się klasyfikacją, opisywaniem i katalogowaniem organizmów (zwierząt i roślin) oraz opisywaniem podobieństwa i pokrewieństwa ...

Więcej →
Twoja strona ogrodu