Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
23
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycinanie storczyków – czy na pewno trzeba to robić?

Wielu posiadaczy storczyków zastanawia się, czy ich orchidee, gdy nadmiernie się rozrosną lub przestaną kwitnąć, wymagają cięcia. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania oraz kilka innych. Dowiedz się, jak prawidłowo je przycinać (lub nie!).

 

Czy storczyki w ogóle trzeba przycinać?

Warto przeczytać uważnie etykietę załączoną do rośliny lub dowiedzieć się czy nasz storczyk będzie wymagał cięcia. Część gatunków przycina się po przekwitnięciu pędów kwiatowych, inne gdy cały pęd uschnie, a niektóre w ogóle nie wymagają cięcia!

W przypadku storczyków stosuje się nie tylko cięcie pędów, ale też korzeni. Najpopularniejsze gatunki i odmiany z rodzaju Phalaenopsis, a także Paphiopedilum kwitną na jednym pędzie nawet przez kilka lat, dlatego przycina się je dopiero po całkowitym uschnięciu pędu.

Kiedy przycinać pędy storczyków?

Uprawiane w doniczkach storczyki przycinamy głównie w czasie uśpienia, czyli spoczynku po przekwitnięciu kwiatów. Dzięki temu pobudzimy roślinę do dalszego wzrostu i zawiązywania pąków kwiatowych. W większości przypadków czas ten przypada na okres jesienny (od początku października do końca listopada), zanim storczyki zaczną wykształcać młode pędy z pąkami kwiatowymi.

Jak przycinać storczyk po przekwitnięciu?

Po przekwitnięciu i opadnięciu kwiatów zaleca się cięcie pędu nad trzecim oczkiem (pąkiem), licząc od dołu. Zabieg ten ma na celu pobudzić roślinę do dalszego kwitnienia (kwitnienie wtórne), ale jeśli roślina nie będzie już miała na to energii, pęd zacznie się zasuszać. Kiedy wyschnie ścina się go, jak najniżej, przy korzeniu. Jeśli pęd zaschnie tylko w połowie (co często się zdarza), usuwamy tylko ten uschnięty fragment – bo z żywej części możliwe jest wypuszczenie bocznych pędów.

Jak przycinać korzenie storczyków?

Korzenie orchidei należy przyciąć w momencie, gdy zaschną i zbrązowieją. Odcinamy delikatnie tylko fragment martwego korzenia, aby nie uszkodzić zdrowych korzeni. Dzięki temu pobudzimy roślinę do wypuszczania nowych, świeżych korzeni.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: NewAfrica / Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je na pryzmie kompostowej, którą dokładnie przerzucamy. Ziemia kompostowa przyda nam się na przyszły rok.
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Przesadzamy drzewa i krzewy iglaste np. tuje, cisy, świerki i sosny. Zdążą się zaaklimatyzować w nowym miejscu przed nadejściem przymrozków.
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Do naszych roślin na balkonie i tarasie możemy dodać rośliny kwitnące jesienią (np. chryzantemy, wrzosy).
Tydzień 39, Sentencja nr:2
Tydzień 39, Sentencja nr:2
We wrześniu dalej działamy w warzywniku. Sadzimy czosnek i możemy wysiewać niektóre warzywa już na przyszłoroczny zbiór (np. szpinak, roszponkę, sałatę).
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Pod koniec września z ogrodu wykopujemy rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, które nie zimują w gruncie (begonie bulwiaste, dalie, galtonie, ismeny, kanny, krokosmie, tygrysówki, mieczyki – ścinamy ich liście na wysokości kilku centymetrów ponad bulwą).
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT