Czy storczyki w ogóle trzeba przycinać?
Warto przeczytać uważnie etykietę załączoną do rośliny lub dowiedzieć się czy nasz storczyk będzie wymagał cięcia. Część gatunków przycina się po przekwitnięciu pędów kwiatowych, inne gdy cały pęd uschnie, a niektóre w ogóle nie wymagają cięcia!
W przypadku storczyków stosuje się nie tylko cięcie pędów, ale też korzeni. Najpopularniejsze gatunki i odmiany z rodzaju Phalaenopsis, a także Paphiopedilum kwitną na jednym pędzie nawet przez kilka lat, dlatego przycina się je dopiero po całkowitym uschnięciu pędu.
Kiedy przycinać pędy storczyków?
Uprawiane w doniczkach storczyki przycinamy głównie w czasie uśpienia, czyli spoczynku po przekwitnięciu kwiatów. Dzięki temu pobudzimy roślinę do dalszego wzrostu i zawiązywania pąków kwiatowych. W większości przypadków czas ten przypada na okres jesienny (od początku października do końca listopada), zanim storczyki zaczną wykształcać młode pędy z pąkami kwiatowymi.
Jak przycinać storczyk po przekwitnięciu?
Po przekwitnięciu i opadnięciu kwiatów zaleca się cięcie pędu nad trzecim oczkiem (pąkiem), licząc od dołu. Zabieg ten ma na celu pobudzić roślinę do dalszego kwitnienia (kwitnienie wtórne), ale jeśli roślina nie będzie już miała na to energii, pęd zacznie się zasuszać. Kiedy wyschnie ścina się go, jak najniżej, przy korzeniu. Jeśli pęd zaschnie tylko w połowie (co często się zdarza), usuwamy tylko ten uschnięty fragment – bo z żywej części możliwe jest wypuszczenie bocznych pędów.
Jak przycinać korzenie storczyków?
Korzenie orchidei należy przyciąć w momencie, gdy zaschną i zbrązowieją. Odcinamy delikatnie tylko fragment martwego korzenia, aby nie uszkodzić zdrowych korzeni. Dzięki temu pobudzimy roślinę do wypuszczania nowych, świeżych korzeni.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: NewAfrica / Depositphotos