Logo
Logo
23
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycinanie storczyków – czy na pewno trzeba to robić?

Wielu posiadaczy storczyków zastanawia się, czy ich orchidee, gdy nadmiernie się rozrosną lub przestaną kwitnąć, wymagają cięcia. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania oraz kilka innych. Dowiedz się, jak prawidłowo je przycinać (lub nie!).

 

Czy storczyki w ogóle trzeba przycinać?

Warto przeczytać uważnie etykietę załączoną do rośliny lub dowiedzieć się czy nasz storczyk będzie wymagał cięcia. Część gatunków przycina się po przekwitnięciu pędów kwiatowych, inne gdy cały pęd uschnie, a niektóre w ogóle nie wymagają cięcia!

W przypadku storczyków stosuje się nie tylko cięcie pędów, ale też korzeni. Najpopularniejsze gatunki i odmiany z rodzaju Phalaenopsis, a także Paphiopedilum kwitną na jednym pędzie nawet przez kilka lat, dlatego przycina się je dopiero po całkowitym uschnięciu pędu.

Kiedy przycinać pędy storczyków?

Uprawiane w doniczkach storczyki przycinamy głównie w czasie uśpienia, czyli spoczynku po przekwitnięciu kwiatów. Dzięki temu pobudzimy roślinę do dalszego wzrostu i zawiązywania pąków kwiatowych. W większości przypadków czas ten przypada na okres jesienny (od początku października do końca listopada), zanim storczyki zaczną wykształcać młode pędy z pąkami kwiatowymi.

Jak przycinać storczyk po przekwitnięciu?

Po przekwitnięciu i opadnięciu kwiatów zaleca się cięcie pędu nad trzecim oczkiem (pąkiem), licząc od dołu. Zabieg ten ma na celu pobudzić roślinę do dalszego kwitnienia (kwitnienie wtórne), ale jeśli roślina nie będzie już miała na to energii, pęd zacznie się zasuszać. Kiedy wyschnie ścina się go, jak najniżej, przy korzeniu. Jeśli pęd zaschnie tylko w połowie (co często się zdarza), usuwamy tylko ten uschnięty fragment – bo z żywej części możliwe jest wypuszczenie bocznych pędów.

Jak przycinać korzenie storczyków?

Korzenie orchidei należy przyciąć w momencie, gdy zaschną i zbrązowieją. Odcinamy delikatnie tylko fragment martwego korzenia, aby nie uszkodzić zdrowych korzeni. Dzięki temu pobudzimy roślinę do wypuszczania nowych, świeżych korzeni.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: NewAfrica / Depositphotos

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Po 15 maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce, a balkony dekorujemy pelargoniami, surfiniami i innymi kwiatami.
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Regularnie podlewamy trawnik. Najlepiej rozproszonym strumieniem, wcześnie rano lub późnym popołudniem. Gleba powinna być wilgotna do głębokości 10-15 cm; gdy jej wierzchnia warstwa wyschnie na głębokość kilku centymetrów, wskazane jest podlewanie.
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost). Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia...
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i nienaganny wygląd. W maju można wykonać oprysk 2% roztworem Ogrowitu uniwersalnego – roztwór saletry wapniowo-magnezowej (około 5-10 l/100 m2). Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
 
Twoja strona ogrodu