Dendrobium to jeden z najbardziej cenionych storczyków uprawianych w pomieszczeniach. Roślina należy do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). W środowisku naturalnym występuje od północnej Japonii przez południowo-wschodnie tereny Azji aż do Nowej Gwinei. W warunkach pokojowych Dendrobium osiąga niewielkie rozmiary - zwykle ok. 30-50 cm.

Zaczyna kwitnąć, gdy przekroczy wysokość 20 cm. Dzwonkowate kwiaty umieszczone na długim pędzie kwiatostanowym mają różną barwę i mogą utrzymywać się na roślinie nawet przez kilka miesięcy. Okres kwitnienia zależy głównie od gatunku i warunków w mieszkaniu.

Warunki uprawy Dendrobium

Dendrobium lubi jasne stanowiska o rozproszonym świetle i dużej wilgotności powietrza (nawet powyżej 50%). Roślina wymaga więc częstego zraszania.

Optymalna temperatura latem to 20-25ºC a zimą 10-18ºC, w zależności od gatunku i odmiany.

Podlewania obfite latem, oszczędne zimą. Trzeba pamiętać, aby podłoże nie było zbyt wilgotne. Optymalna jest specjalistyczna, kwaśna ziemia dla storczyków z torfem i korzeniami paproci.

Dendrobium należy przesadzać wiosna, co 2-3 lata. Użyte pojemniki powinny być nieznacznie większe od poprzednich. Rozmnażanie storczyka w warunkach domowych jest trudne - czasem pojawiają się rośliny potomne, które można oddzielić.

Nawożenie storczyka

Storczyk można dokarmiać od wiosny do jesieni co 2 tygodnie, ale nawóz (dla storczyków lub roślin pokojowych kwitnących) powinien być rozcieńczony - przynajmniej połowa dawki zalecanej przez producenta.

Zastosowanie Dendrobium

Dendrobium często jest wykorzystywane do dekoracji nowoczesnych pomieszczeń. Roślina ze względu na wymagania może być ustawiana w dobrze oświetlonych łazienkach.

fot. Rduta (źródło: www.flickr.com)