Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie

Storczyk Dendrobium (Dendrobium) to jeden z najbardziej cenionych storczyków uprawianych w pomieszczeniach. Roślina należy do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). W środowisku naturalnym występuje od północnej Japonii przez południowo-wschodnie tereny Azji aż do Nowej Gwinei.

W warunkach pokojowych Dendrobium osiąga niewielkie rozmiary – zwykle ok. 30-50 cm. Zaczyna kwitnąć, gdy przekroczy wysokość 20 cm. Dzwonkowate kwiaty umieszczone na długim pędzie kwiatostanowym, mają różną barwę i mogą utrzymywać się na roślinie nawet przez kilka miesięcy. Okres kwitnienia zależy głównie od gatunku i warunków w mieszkaniu.

Wymagania i uprawa

Dendrobium lubi jasne stanowiska o rozproszonym świetle i dużej wilgotności powietrza (nawet powyżej 50%). Roślina wymaga więc częstego zraszania. Optymalna temperatura latem to 20-25ºC, a zimą 10-18ºC, w zależności od gatunku i odmiany.

Podlewanie obfite latem, oszczędne zimą. Trzeba pamiętać, aby podłoże dla storczyków nie było zbyt wilgotne. Storczyk można nawozić od wiosny do jesieni co 2 tygodnie, ale nawóz (specjalny, dla storczyków) powinien być rozcieńczony - przynajmniej połowa dawki zalecanej przez producenta.

Dendrobium należy przesadzać wiosna, co 2-3 lata. Użyte pojemniki powinny być nieznacznie większe od poprzednich. Rozmnażanie storczyka dendrobium w warunkach domowych jest trudne – czasem pojawiają się rośliny potomne, które można oddzielić.

Zastosowanie

Dendrobium często jest wykorzystywane do dekoracji nowoczesnych pomieszczeń. Roślina ze względu na wymagania może być ustawiana w dobrze oświetlonych łazienkach.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: rduta/flickr, flowercouncil.co.uk