Storczyk po kwitnieniu: co zrobić, aby znowu zakwitł?

kwitnący storczyk

Pytanie czytelnika: Falenopsis kwitnie praktycznie bez przerwy, ale raz na jakiś czas przestaje. Tym razem trwa to już dość długo. Jak pielęgnować storczyk po kwitnieniu, aby zakwitł ponownie?

Posłuchaj
00:00
38

Dlaczego storczyk przestaje kwitnąć?

Storczyk po kwitnieniu wymaga zmiany dotychczasowej pielęgnacji – po długim okresie kwitnienia, storczyk przechodzi w stan spoczynku. W trakcie tego czasu zmieniają się jego potrzeby pokarmowe, jak i temperaturowe. Jeżeli będziemy go źle pielęgnować, możemy w ogóle stracić naszą orchideę.

Storczyk może przestać kwitnąć z różnych powodów. Oto kilka możliwych przyczyn:

  • Brak odpowiedniego oświetlenia
    Storczyki potrzebują dużo światła, aby kwitnąć obficie. Jeśli roślina otrzymuje za mało światła, może przestać kwitnąć lub kwitnienie może być słabe.
  • Niedobór lub nadmiar składników odżywczych
    Storczyki potrzebują odpowiednich ilości składników odżywczych, aby kwitnąć obficie. Niedobór lub nadmiar potasu, fosforu lub innych składników odżywczych może spowodować brak kwitnienia lub słabe kwitnienie.
  • Niewłaściwa temperatura
    Storczyki lepiej rosną i kwitną w temperaturach pomiędzy 60 a 70 stopniami Celsjusza w dzień i około 10 stopni niższych w nocy. Jeśli temperatura jest zbyt niska lub zbyt wysoka, może to spowodować brak kwitnienia.
  • Zbyt mało lub zbyt dużo wilgoci
    Storczyki potrzebują odpowiedniej ilości wilgoci, aby kwitnąć obficie. Zbyt mało wilgoci może spowodować brak kwitnienia lub słabe kwitnienie, podczas gdy zbyt duża wilgotność może prowadzić do gnicia korzeni i braku kwitnienia.
  • Starzenie się rośliny
    Storczyki są roślinami sezonowymi i po kilku latach mogą przestać kwitnąć. W takim przypadku warto rozmnożyć roślinę, aby uzyskać nowy, młody egzemplarz.

Jak zadbać o storczyka po kwitnieniu?

Po opadnięciu kwiatów storczyka podlewamy niewielką ilością wody raz na jakiś czas – roślina w czasie odpoczynku nie potrzebuje tyle wody co podczas kwitnienia. Zapewnijmy jej też niższą temperaturę powietrza. Najlepiej doniczkę ze storczykiem przenieś w chłodniejsze miejsce i zaprzestać nawożenia.

Zasady tych należy przestrzegać przez około 3 miesiące, aż do ponownego rozpoczęcia kwitnienia storczyka. Po tym czasie storczyka można wystawić z powrotem w jasne i cieplejsze miejsce, oraz rozpocząć równomierne podlewanie. W tym czasie możemy też zacząć go znowu nawozić specjalnymi nawozami do storczyków.

Źródło: Make Your Life Greener


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, Zdjęcie tytułowe: jiawei333/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Storczyk Cymbidium Cymbidium

Storczyk Falenopsis Phalaenopsis

Storczyk Dendrobium Dendrobium

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
04-07-2023 15:23
Komentarz dodany przez Ciekawska: Jakim cudem osiągnąć temperaturę pomiędzy 60 a 70 stopni Celsjusza, która jest idealna dla storczyków? Człowiek by się w takiej temperaturze upiekł, a co dopiero storczyk
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści