Logo
Logo

Dlaczego storczyk nie kwitnie? | Tak roślina wysyła sygnał, że coś zrobiłaś źle

Storczyki to niezwykle efektowne kwiaty o wspaniałych, egzotycznych kwiatach, które mogą mieć różne ubarwienie. Storczyki zyskały ogromną popularność nie tylko ze względu na swój niebanalny wygląd, ale również fakt, że kwiaty są niezwykle trwałe, a rośliny mogą kwitnąć przez długi czas, stanowiąc wspaniałą ozdobę domu. Zdarza się jednak, że mimo usilnych starań storczyk nie kwitnie. Dlaczego storczyk nie kwitnie?

Spis treści
Dlaczego storczyk nie kwitnie? Te powody mogą cię zaskoczyć! Podstawa to odpowiednie warunki. Dowiedz się, co robisz źle Jakie podłoże zapewni długie i obfite kwitnienie? Nie podlewaj za często! Sprawdź, jak robić to prawidłowo Gdzie rośnie twój storczyk? Upewnij się, czy wybrałeś dobre stanowisko Pamiętaj o nawożeniu!

Jakie mogą być powody braku kwiatów u storczyków?
Zahamowane kwitnienie orchidei

Niewłaściwe warunki

Najczęstszą przyczyną braku kwitnienia jest brak odpowiednich warunków w okresie spoczynku. Przy czym należy pamiętać, że okres ten nie musi przypadać na zimę. Okres spoczynku powinien nastąpić bezpośrednio po przekwitnięciu. W tym czasie należy przestawić roślinę do chłodniejszego pomieszczenia (10 – 18 stopni C) z mniejszą ilością światła.
Dowiedz się więcej

Niewłaściwe podłoże

Storczyki wymagają specjalnego, dobrze przepuszczalnego podłoża, które zazwyczaj wykonane jest z torfu, ziemi liściowej, korzeni i mchu. Umożliwia to swobodny przepływ wody, a jednocześnie utrzymuje znaczną wilgotność. Warto bowiem pamiętać, że korzenie i pędy storczyka nie powinny stać w wodzie, gdyż mogą zacząć gnić.
Dowiedz się więcej

Nieprawidłowe podlewanie

Wbrew pozorom storczyki nie lubią długiego kontaktu z wodą i nie wymagają częstego podlewania. Roślinę wystarczy podlać raz na tydzień, dbając, aby nadmiar wody mógł swobodnie spłynąć. Ważne jest, aby roślinę podlewać równomiernie ze wszystkich stron donicy. Najlepszym miejscem będzie zachodnie okno, które zapewni duży dostęp do światła.
Dowiedz się więcej

Zbyt mała ilość światła

Nie bez powodu storczyki uprawiane są zazwyczaj na parapetach. Są to rośliny, które potrzebują znacznego nasłonecznienia, aby wypuścić pąki kwiatów i zachwycać wspaniałym, długim kwitnieniem.
Dowiedz się więcej

Niewłaściwe nawożenie

Przyczyną braku kwitnienia może być również nieprawidłowe nawożenie, a roślinie zaszkodzi zarówno brak, jak i nadmiar nawozu. Do nawożenia najlepiej stosować nawóz do storczyków, którego skład został zbilansowany idealnie do potrzeb tych wspaniałych roślin. Najeży stosować niewielkie dawki co 2 lub 3 tygodnie. Innym rozwiązaniem, które zapewnia niezrównaną wygodę, są pałeczki nawozowe, stopniowo uwalniające niewielkie dawki składników pokarmowych nawet przez 6 miesięcy.
Dowiedz się więcej

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: larisikstefania / AdobeStock oraz Davide Ragusa / Unsplash

Autor
Dlaczego storczyk nie kwitnie? | Tak roślina wysyła sygnał, że coś zrobiłaś źle
Dlaczego storczyk nie kwitnie? | Tak roślina wysyła sygnał, że coś zrobiłaś źle
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl