Jakie mogą być powody braku kwiatów u storczyków?
Zahamowane kwitnienie orchidei
Niewłaściwe warunki
Najczęstszą przyczyną braku kwitnienia jest brak odpowiednich warunków w okresie spoczynku. Przy czym należy pamiętać, że okres ten nie musi przypadać na zimę. Okres spoczynku powinien nastąpić bezpośrednio po przekwitnięciu. W tym czasie należy przestawić roślinę do chłodniejszego pomieszczenia (10 – 18 stopni C) z mniejszą ilością światła.
► Dowiedz się więcej
Niewłaściwe podłoże
Storczyki wymagają specjalnego, dobrze przepuszczalnego podłoża, które zazwyczaj wykonane jest z torfu, ziemi liściowej, korzeni i mchu. Umożliwia to swobodny przepływ wody, a jednocześnie utrzymuje znaczną wilgotność. Warto bowiem pamiętać, że korzenie i pędy storczyka nie powinny stać w wodzie, gdyż mogą zacząć gnić.
► Dowiedz się więcej
Nieprawidłowe podlewanie
Wbrew pozorom storczyki nie lubią długiego kontaktu z wodą i nie wymagają częstego podlewania. Roślinę wystarczy podlać raz na tydzień, dbając, aby nadmiar wody mógł swobodnie spłynąć. Ważne jest, aby roślinę podlewać równomiernie ze wszystkich stron donicy. Najlepszym miejscem będzie zachodnie okno, które zapewni duży dostęp do światła.
► Dowiedz się więcej
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Zbyt mała ilość światła
Nie bez powodu storczyki uprawiane są zazwyczaj na parapetach. Są to rośliny, które potrzebują znacznego nasłonecznienia, aby wypuścić pąki kwiatów i zachwycać wspaniałym, długim kwitnieniem.
► Dowiedz się więcej
Niewłaściwe nawożenie
Przyczyną braku kwitnienia może być również nieprawidłowe nawożenie, a roślinie zaszkodzi zarówno brak, jak i nadmiar nawozu. Do nawożenia najlepiej stosować nawóz do storczyków, którego skład został zbilansowany idealnie do potrzeb tych wspaniałych roślin. Najeży stosować niewielkie dawki co 2 lub 3 tygodnie. Innym rozwiązaniem, które zapewnia niezrównaną wygodę, są pałeczki nawozowe, stopniowo uwalniające niewielkie dawki składników pokarmowych nawet przez 6 miesięcy.
► Dowiedz się więcej
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: larisikstefania / AdobeStock oraz Davide Ragusa / Unsplash