Logo
Logo

Jak uratować przelanego lub przesuszonego storczyka? Wystarczy, że zrobisz 1 rzecz

Storczyki to wyjątkowo atrakcyjne rośliny, których wygląd może się bardzo różnić w zależności od gatunku i odmiany. Wspólną cechą jest to, że kwiaty utrzymują się bardzo długo, mają piękne, żywe barwy, a same rośliny są dość łatwe w uprawie, jeśli zna się ich wymagania. Najważniejsze w pielęgnacji jest ich odpowiednie podlewanie. Co jednak, gdy dojdzie do przesuszenia lub przelania storczyka? Jak go uratować? Po czym poznać, kiedy trzeba podlać storczyka?

Jak wygląda przelany storczyk i które objawy są najgroźniejsze? Jak go uratować?

W uprawie storczyków najważniejsze jest odpowiednie podlewanie. Zarówno niedobór, jak i nadmiar wody jest niekorzystny i może zahamować kwitnienie, a nawet doprowadzić do obumarcia rośliny. Najczęstsze objawy przelania to:

  • pomarszczone liście;
  • miękkie w dotyku korzenie i nowe pędy, które zaczynają gnić;
  • pleśń na podłożu.

Jeśli zareagujemy odpowiednio szybko, to jest duża szansa na uratowanie przelanego storczyka – wystarczy ją przesuszyć, nie podlewając rośliny przez około 2 tygodnie.

 

 

Jak wygląda przesuszony storczyk? Jak go uratować?

Wysuszony storczyk to ogromny problem, gdyż roślina nie jest w stanie prawidłowo pobierać tlenu i substancji pokarmowych, co prowadzi do stopniowego obumierania. Na szczęście w większości przypadków przesuszonego storczyka można uratować, ale trzeba działać od razu. Najbardziej charakterystycznym objawem przesuszenia są zwiędnięte, miękkie liście oraz suche korzenie. Jak uratować przesuszonego storczyka?

Przesuszonego storczyka trzeba jak najszybciej obficie podlać lub wstawić doniczkę do większego pojemnika wypełnionego wodą na 15 minut.

 

Korzenie storczyka, które całkowicie wyschły należy usunąć ostrym narzędziem, a podłoże trzeba sprawdzić, czy jest wystarczająco przepuszczalne i w razie czego wymienić na podłoże do storczyków. Można dodać keramzytu, który ułatwi utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Bardzo ważne jest, aby w doniczce były otwory drenażowe, umożliwiające odprowadzanie wody.

Po czym poznać, że już trzeba podlać storczyka? Zwróć uwagę na korzenie

Kontrola nawodnienia storczyka pomaga szybciej wyeliminować nieprawidłowości, co ma ogromne znaczenie dla kondycji rośliny i kwitnienia. Stopień nawodnienia można sprawdzać, wkładając palec w podłoże, które powinno być wilgotne, ale nie bardzo mokre ani suche. Jeszcze lepszym sposobem jest dokładne obejrzenie korzeni, które są widoczne nad podłożem. Zdrowe korzenie rośliny dobrze nawadnianej mają kolor jasnozielony. Jeśli ich kolor jest blady, a wręcz biały, to storczyk jest przesuszony. Kolor ciemnozielony to znak, że roślina była podlewana zbyt obficie.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Jak podlewać storczyki, żeby ładnie kwitły? 3 zasady

Niewątpliwie największą ozdobą storczyków są ich piękne, nietypowe kwiaty o bardzo zróżnicowanym wybarwieniu. Długie i obfite kwitnienie jest możliwe tylko przy odpowiedniej pielęgnacji – storczyki nie są bardzo wymagające, ale potrzebują precyzyjnego nawadniania. Przesuszone lub zalane mogą nie kwitnąć przez długi czas, a w skrajnych sytuacjach obumrą. Jak podlewać storczyki?

Sposób podlewania: najlepsza kąpiel wodna

Bardzo łatwa i przez to popularna metoda nawadniania storczyków to kąpiel wodna. Storczyka wyciągamy z osłonki lub ściągamy z podstawki (roślina pozostaje w doniczce z otworami) i wstawiamy do naczynia z wodą w taki sposób, by całe podłoże się w niej znajdowało. Zostawiamy tak roślinę na 20-30 minut, a potem odstawiamy w suche miejsce na 15-20 minut, aby nadmiar wody mógł odpłynąć.

Częstotliwość: rzadko, ale obficie

Storczyki podlewa się zazwyczaj raz w tygodniu, gdy podłoże przeschnie. Zimą może to być rzadziej, a latem, gdy jest gorąco – częściej, dlatego trzeba co kilka dni kontrolować stan podłoża i samych korzeni roślin.

Raz na kilka miesięcy (najlepiej wiosną i latem) można zastosować nawóz do storczyków w płynie. Dobrym rozwiązaniem są też pałeczki nawożące do storczyków, które stopniowo uwalniają składniki pokarmowe. Dzięki tym zabiegom storczyki będą kwitły regularnie, obsypując się licznymi pąkami, które utrzymają się przez długi czas.

 

Woda: najlepsza dla storczyka

Bardzo ważne jest również, aby do podlewania używać odpowiedniej wody. Zależnie od możliwości powinniśmy wybierać wodę przefiltrowaną przez filtr z odwróconą osmozą, przegotowaną i odstaną albo deszczówką. Można też używać wody mineralnej butelkowanej niegazowanej.

Woda nie powinna być też zbyt zimna – idealna będzie woda w temperaturze pokojowej. Doniczka storczyka musi mieć otwory odpływowe, a podłoże powinno być luźne i przepuszczalne – najlepiej wykorzystać gotowe podłoże do storczyków i wysokie doniczki dedykowane tym roślinom.

Jeśli w mieszkaniu jest suche powietrze, storczyki można dodatkowo zraszać omijając kwiaty.


Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: Valerii Honcharuk / AdobeStock

Autor
Jak uratować przelanego lub przesuszonego storczyka? Wystarczy, że zrobisz 1 rzecz
Jak uratować przelanego lub przesuszonego storczyka? Wystarczy, że zrobisz 1 rzecz
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl