Jak wygląda przelany storczyk i które objawy są najgroźniejsze? Jak go uratować?
W uprawie storczyków najważniejsze jest odpowiednie podlewanie. Zarówno niedobór, jak i nadmiar wody jest niekorzystny i może zahamować kwitnienie, a nawet doprowadzić do obumarcia rośliny. Najczęstsze objawy przelania to:
- pomarszczone liście;
- miękkie w dotyku korzenie i nowe pędy, które zaczynają gnić;
- pleśń na podłożu.
Jak wygląda przesuszony storczyk? Jak go uratować?
Wysuszony storczyk to ogromny problem, gdyż roślina nie jest w stanie prawidłowo pobierać tlenu i substancji pokarmowych, co prowadzi do stopniowego obumierania. Na szczęście w większości przypadków przesuszonego storczyka można uratować, ale trzeba działać od razu. Najbardziej charakterystycznym objawem przesuszenia są zwiędnięte, miękkie liście oraz suche korzenie. Jak uratować przesuszonego storczyka?
Korzenie storczyka, które całkowicie wyschły należy usunąć ostrym narzędziem, a podłoże trzeba sprawdzić, czy jest wystarczająco przepuszczalne i w razie czego wymienić na podłoże do storczyków. Można dodać keramzytu, który ułatwi utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Bardzo ważne jest, aby w doniczce były otwory drenażowe, umożliwiające odprowadzanie wody.
Po czym poznać, że już trzeba podlać storczyka? Zwróć uwagę na korzenie
Kontrola nawodnienia storczyka pomaga szybciej wyeliminować nieprawidłowości, co ma ogromne znaczenie dla kondycji rośliny i kwitnienia. Stopień nawodnienia można sprawdzać, wkładając palec w podłoże, które powinno być wilgotne, ale nie bardzo mokre ani suche. Jeszcze lepszym sposobem jest dokładne obejrzenie korzeni, które są widoczne nad podłożem. Zdrowe korzenie rośliny dobrze nawadnianej mają kolor jasnozielony. Jeśli ich kolor jest blady, a wręcz biały, to storczyk jest przesuszony. Kolor ciemnozielony to znak, że roślina była podlewana zbyt obficie.
Jak podlewać storczyki, żeby ładnie kwitły? 3 zasady
Niewątpliwie największą ozdobą storczyków są ich piękne, nietypowe kwiaty o bardzo zróżnicowanym wybarwieniu. Długie i obfite kwitnienie jest możliwe tylko przy odpowiedniej pielęgnacji – storczyki nie są bardzo wymagające, ale potrzebują precyzyjnego nawadniania. Przesuszone lub zalane mogą nie kwitnąć przez długi czas, a w skrajnych sytuacjach obumrą. Jak podlewać storczyki?
Sposób podlewania: najlepsza kąpiel wodna
Bardzo łatwa i przez to popularna metoda nawadniania storczyków to kąpiel wodna. Storczyka wyciągamy z osłonki lub ściągamy z podstawki (roślina pozostaje w doniczce z otworami) i wstawiamy do naczynia z wodą w taki sposób, by całe podłoże się w niej znajdowało. Zostawiamy tak roślinę na 20-30 minut, a potem odstawiamy w suche miejsce na 15-20 minut, aby nadmiar wody mógł odpłynąć.
Częstotliwość: rzadko, ale obficie
Storczyki podlewa się zazwyczaj raz w tygodniu, gdy podłoże przeschnie. Zimą może to być rzadziej, a latem, gdy jest gorąco – częściej, dlatego trzeba co kilka dni kontrolować stan podłoża i samych korzeni roślin.
Woda: najlepsza dla storczyka
Bardzo ważne jest również, aby do podlewania używać odpowiedniej wody. Zależnie od możliwości powinniśmy wybierać wodę przefiltrowaną przez filtr z odwróconą osmozą, przegotowaną i odstaną albo deszczówką. Można też używać wody mineralnej butelkowanej niegazowanej.
Woda nie powinna być też zbyt zimna – idealna będzie woda w temperaturze pokojowej. Doniczka storczyka musi mieć otwory odpływowe, a podłoże powinno być luźne i przepuszczalne – najlepiej wykorzystać gotowe podłoże do storczyków i wysokie doniczki dedykowane tym roślinom.
Jeśli w mieszkaniu jest suche powietrze, storczyki można dodatkowo zraszać omijając kwiaty.
Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: Valerii Honcharuk / AdobeStock