Logo
Logo

Moje storczyki uwielbiają tę odżywczą "kąpiel". Kwitną praktycznie non stop i uginają się od kwiatów

Storczyki są jednymi z najbardziej pożądanych kwiatów domowych, cenionych za ich spektakularne kwiaty i różnorodność barw. Jednak, aby cieszyć się ich urokiem przez cały rok, wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z zabiegów, które zapewniają sukces w uprawie tych roślin to odżywcze "kąpiele", które zapewnią im wszystko, czego potrzebują do zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia non stop. 

Poznaj naturę storczyków – to klucz do ich domowej pielęgnacji

Storczyki, z ich niezwykłą różnorodnością form i barw, są jednymi z najbardziej fascynujących roślin domowych. W ich naturalnym środowisku, głównie w tropikalnych lasach, te wyjątkowe rośliny przyjęły strategię życia jako epifity, co oznacza, że rosną na drzewach lub innych roślinach, nie będąc przy tym pasożytami. Ta niezwykła adaptacja pozwala im unikać konkurencji o światło na ziemskim podłożu i wykorzystywać bogactwo światła słonecznego w górnych partiach lasu.

Zamiast czerpać składniki odżywcze z ziemi, storczyki pobierają je bezpośrednio z otaczającego je powietrza i z opadów deszczu, które spływają po korze drzew, na których się osiedlają. Woda deszczowa, bogata w rozpuszczone składniki mineralne, jest dla nich głównym źródłem pokarmu. Ta unikalna metoda pobierania pokarmu ma bezpośrednie przełożenie na sposób, w jaki powinniśmy dbać o storczyki w warunkach domowych.

Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność
Przeczytaj także
Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność

Magiczna kąpiel dla storczyków – to przepis na sukces

Odżywcza kąpiel dla storczyków to metoda, która polega na regularnym dostarczaniu roślinom wody wzbogaconej o specjalnie dobrane nawozy. Kluczowym aspektem tej praktyki jest użycie produktów stworzonych z myślą o storczykach, które zapewniają zbilansowaną mieszankę składników odżywczych. Azot, fosfor, potas, a także szereg mikroelementów, takich jak magnez, żelazo czy mangan, są niezbędne do wspierania zdrowego wzrostu, prawidłowego rozwoju korzeni oraz obfitego i długotrwałego kwitnienia. Dzięki tej metodzie, storczyki mogą czerpać z wody dokładnie te substancje, które w naturalnych warunkach otrzymywałyby z opadów deszczu i otaczającego je środowiska.

Regularne stosowanie odżywczych kąpieli nie tylko przyczynia się do lepszego kwitnienia, ale również wzmacnia rośliny, czyniąc je bardziej odporne na choroby i niekorzystne warunki.

 

Jak przygotować odżywczą kąpiel krok po kroku

 1. Wybierz nawóz
  Wybierz nawóz przeznaczony specjalnie dla storczyków. Zwróć uwagę na skład, który powinien być zbilansowany i dostosowany do potrzeb tych roślin.

 2. Rozcieńcz nawóz do odpowiedniego stężenia
  Nawóz należy rozcieńczyć z wodą zgodnie z zaleceniami producenta. Zbyt silne stężenie może zaszkodzić roślinom. Jeśli chcemy zastosować nawóz sypki lub w innej formie trzeba całkowicie rozpuścić go w wodzie.

 3. Wykąp korzenie storczyków 
  Storczyki najlepiej podlewać metodą zanurzenia, inaczej nazwaną kąpielą wodną. Umieść doniczkę w naczyniu z przygotowanym roztworem na około 10-15 minut, aby roślina mogła nasiąknąć odżywczą wodą.

 4. Odpoczynek
  Po kąpieli pozwól storczykowi odcieknąć nadmiar wody. Ważne, aby nie dopuścić do zastania wody w podstawce, co mogłoby prowadzić do gnicia korzeni.

A może domowe nawozy? Jak zrobić kąpiel dla storczyka z kuchennych resztek?

W poszukiwaniu bardziej ekologicznych i dostępnych rozwiązań, wielu miłośników storczyków zwraca się ku domowym sposobom na przygotowanie odżywczych kąpieli. Wykorzystanie kuchennych resztek do stworzenia naturalnego nawozu to nie tylko sposób na zredukowanie odpadów, ale również na zapewnienie roślinom bogactwa składników odżywczych.

 • Jednym z prostych przepisów jest użycie fusów z kawy, które są źródłem azotu, fosforu i potasu. Fusy należy wysuszyć, a następnie rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:4 i użyć tej mieszanki jako kąpiel dla storczyka.
 • Inną metodą jest wykorzystanie skorupek jaj, bogatych w wapń, które po umyciu i wysuszeniu należy zmielić na proszek i rozmieszać w wodzie. Wodę z proszkiem zostawiamy na kilka godzin, by jak najwięcej odżywczych substancji przeszło do roztworu.
 • Ostatnim znanym sposobem jest roztwór ze skórek od banana, które powinny moczyć się w wodzie przez ok. dobę przed kąpielą storczyka.

W tym artykule dowiesz się o innych, dobrze działających, domowych przepisach na nawozy dla storczyków

Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu
Przeczytaj także
Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu

Jak często kąpać storczyki, by tworzyły wiele kwitów?

Odżywcze kąpiele dla storczyków najlepiej aplikować raz na 2-3 tygodnie, zwiększając częstotliwość podczas intensywnego wzrostu i kwitnienia. Idealną porą do podlewania jest poranek, co pozwala roślinie na efektywne wykorzystanie składników odżywczych w ciągu dnia oraz zapobiega zastojowi wody w nocy, co mogłoby prowadzić do rozwoju chorób.

Pamiętaj! Zwracaj uwagę na wygląd liści, korzeni oraz częstotliwość kwitnienia. Jeśli zauważysz, że storczyki kwitną rzadziej lub wyglądają na osłabione, może to być sygnał, że wymagają one intensywniejszej odżywczej kąpieli lub zmiany nawozu na bardziej odpowiedni.

Co dalej? Jak stworzyć idealne warunki dla kwitnących storczyków?

Oprócz kluczowych odżywczych kąpieli, niezwykle ważne jest zapewnienie storczykom odpowiedniej ilości światła i utrzymanie optymalnej temperatury, gdyż preferują one jasne, ale rozproszone światło oraz temperaturę w zakresie 18-25°C w ciągu dnia i nieco niższą w nocy. Te specyficzne warunki, połączone z regularnym nawożeniem, tworzą idealne środowisko dla kwitnienia storczyków. Dodatkowo, nie można zaniedbać regularnego przesadzania co 2-3 lata lub gdy korzenie wypełnią całą doniczkę, zwracając uwagę na stan korzeni i usuwając uszkodzone lub zgniłe. Wybór specjalnego podłoża do storczyków, które zapewnia odpowiednią przepuszczalność i dostęp powietrza do korzeni, jest równie istotny. Ostatnią rzeczą, którą należy systematycznie robić, jest regularna kontrola roślin pod kątem obecności nieproszonych gości, takich jak mszyce, wełnowce czy tarczniki, aby wczesne wykrycie i odpowiednie działanie mogły zapobiec rozprzestrzenianiu się problemu.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: dark_blade, Aleksandra Konoplya / AdobeStock

Autor
Moje storczyki uwielbiają tę odżywczą "kąpiel". Kwitną praktycznie non stop i uginają się od kwiatów
Moje storczyki uwielbiają tę odżywczą "kąpiel". Kwitną praktycznie non stop i uginają się od kwiatów
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)