Logo
Logo

Jak zrobić naturalny nawóz do storczyków? 3 proste przepisy!

Jak zrobić naturalny nawóz do storczyków? Domowe storczyki nie są łatwe w uprawie, ponieważ potrzebują odpowiedniego podłoża oraz właściwego nawadniania i pielęgnacji. Kwitnienie i barwę liści poprawia także zasilanie tych roślin, a nawozy możemy przygotować także domowymi sposobami. Jak zrobić naturalny nawóz do storczyków?

Domowe sposoby zasilania storczyków

Doniczkowe storczyki (orchidee) hodowane na domowych parapetach, wymagają specyficznych warunków uprawy (np. podłoża) oraz odpowiedniego nawadniania i zasilania. Można oczywiście zastosować dostępne powszechnie w sprzedaży nawozy mineralne (np. rozpuszczalne w odzie) do zasilania roślin doniczkowych, w tym storczyków, ale można wspomagać je także odżywkami, które każdy może przygotować sam w domu.

To tańsze, ekologiczne i bezpieczniejsze dla roślin rozwiązanie – nie ma ryzyka przenawożenia i zaszkodzenia roślinom. Nieskomplikowane odżywki do storczyków, ale też innych roślin doniczkowych można zrobić przy pomocy wielu produktów, które znajdziemy w każdej kuchni, np.: z fusów po kawie, skórek od bananów, wody mineralnej, czy roztworu wody z sokiem cytryny. Obok nawadniania, zasilanie orchidei jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym wpływającym na ich kondycję, wybarwienie liści i kwitnienie.

Choć naturalnymi (domowymi) nawozami ciężko przenawozić rośliny, zawsze warto jednak zachować umiar i zasilać je ostrożnie i tylko wtedy, gdy tego potrzebują.

Nawóz do storczyków z fusów po kawie

Fusy po kawie, to dobrze znany i sprawdzony sposób nawożenia wielu roślin – doniczkowych, jak i ogrodowych, ale w szczególności gatunków lubiących kwaśne podłoże, a więc także wielu storczyków. Bardzo często po prostu wyrzucamy fusy pozostałe po parzeniu kawy, a tymczasem zawierają one składniki niezbędne roślinom – przede wszystkim azot, fosfor i potas. Kawowe fusy można zastosować do zasilania roślin w różny sposób.

Jak zrobić i stosować?
Najprościej jest po prostu zalać fusy lub nawet niedopitą kawę wodą, odczekać chwile i takim roztworem po prostu podlewać rośliny (nie częściej niż co dwa tygodnie w sezonie). Zimą raczej ograniczamy zasilanie, a także nawadnianie storczyków.
Dowiedz się więcej o stosowaniu fusów po kawie do nawożenia roślin doniczkowych

Innym sposobem wykorzystania fusów kawy jest zmieszanie ich z wierzchnią warstwą podłoża w doniczce (jeśli to możliwe). Podobnie można wykorzystać fusy w czasie przesadzania wielu roślin doniczkowych – wystarczy zmieszać je z podłożem i dopiero później sadzić rośliny do pojemników. Dzięki temu nie tylko zasilimy rośliny, ale samo podłoże będzie miało lepszą strukturę i będzie lepiej magazynowało (zatrzymywało) wodę.

Ważne! Nie należy podsypywać roślin wilgotnymi fusami, ponieważ tak zastosowane szybko zaczną pleśnieć. Lepiej wcześniej wysypać fusy do płaskiego pojemnika lub rozsypać na innej suchej powierzchni, aby dobrze przeschły.

Odżywianie storczyków wodą z cytryną

Jednym najprostszych sposobów zasilania roślin kwasolubnych jest podlewanie ich odstaną wodą z dodatkiem soku cytryny.

Jak zrobić i stosować?
Przed podlewaniem wystarczy wcisnąć choćby kilka kropel soku do pojemnika (konewki) z wodą. Nie należy także zbyt często stosować takiej odżywki (wystarczy robić to w sezonie raz, dwa razy w miesiącu). W celu poprawienia kondycji roślin zaleca się także podlewanie ich wodą destylowaną lub deszczówką (pod warunkiem, że nie jest zanieczyszczona substancjami toksycznymi).

Naturalny nawóz do storczyków
Naturalny nawóz do storczyków
Biohumus Max to naturalny, organiczny środek poprawiający właściwości podłoży, powstały na bazie biohumusu przeznaczony do zasilania wszystkich rodzajów storczyków, zapewniający bujne kwitnienie.Biohumus to nawóz powstający w wyniku przetrawienia substancji organicznej przez dżdżownice kalifornijskie. Pobudza życie biologiczne gleby i podłoży. Zapewnia bujne kwitnienie. Nie istnieje niebezpieczeństwo przenawożenia.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Nawóz do storczyków ze skórki banana

Pożytecznym i także łatwym sposobem przygotowania odzywki do storczyków jest wykorzystanie skórek banana, które zawierają wiele składników odżywczych – przede wszystkim potasu.

Jak zrobić i stosować?
Po zjedzeniu banana, warto pozostawić skórki i pociąć je na mniejsze kawałki i podsuszyć. Następnie umieszczamy je w niedużym naczyniu (np. w litrowym słoiku), zalewamy wodą i pozostawiamy na około tydzień w zacienionym miejscu. Po tym czasie powstanie płynny nawóz, którym można bezpośrednio podlewać rośliny lub rozcieńczać go z wodą używaną w czasie podlewania.
Dowiedz się więcej o stosowaniu skórek bananów do nawożenia roślin doniczkowych

Innym sposobem uzyskania nawozu ze skórek bananów jest jej wysuszenie i następnie pokruszenie na bardzo drobne kawałki (lub nawet na proszek) i zmieszanie z podłożem. Aby dobrze wysuszyć skórki, można np. na krótki czas włożyć je do rozgrzanego piekarnika.

 Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe:  vitaliyborcovskiy / Depositphotos

Autor
Jak zrobić naturalny nawóz do storczyków? 3 proste przepisy!
Jak zrobić naturalny nawóz do storczyków? 3 proste przepisy!
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Twoja strona ogrodu