Domowe sposoby zasilania storczyków
Doniczkowe storczyki (orchidee) hodowane na domowych parapetach, wymagają specyficznych warunków uprawy (np. podłoża) oraz odpowiedniego nawadniania i zasilania. Można oczywiście zastosować dostępne powszechnie w sprzedaży nawozy mineralne (np. rozpuszczalne w odzie) do zasilania roślin doniczkowych, w tym storczyków, ale można wspomagać je także odżywkami, które każdy może przygotować sam w domu.
To tańsze, ekologiczne i bezpieczniejsze dla roślin rozwiązanie – nie ma ryzyka przenawożenia i zaszkodzenia roślinom. Nieskomplikowane odżywki do storczyków, ale też innych roślin doniczkowych można zrobić przy pomocy wielu produktów, które znajdziemy w każdej kuchni, np.: z fusów po kawie, skórek od bananów, wody mineralnej, czy roztworu wody z sokiem cytryny. Obok nawadniania, zasilanie orchidei jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym wpływającym na ich kondycję, wybarwienie liści i kwitnienie.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Nawóz do storczyków z fusów po kawie
Fusy po kawie, to dobrze znany i sprawdzony sposób nawożenia wielu roślin – doniczkowych, jak i ogrodowych, ale w szczególności gatunków lubiących kwaśne podłoże, a więc także wielu storczyków. Bardzo często po prostu wyrzucamy fusy pozostałe po parzeniu kawy, a tymczasem zawierają one składniki niezbędne roślinom – przede wszystkim azot, fosfor i potas. Kawowe fusy można zastosować do zasilania roślin w różny sposób.
Jak zrobić i stosować?
Najprościej jest po prostu zalać fusy lub nawet niedopitą kawę wodą, odczekać chwile i takim roztworem po prostu podlewać rośliny (nie częściej niż co dwa tygodnie w sezonie). Zimą raczej ograniczamy zasilanie, a także nawadnianie storczyków.
▶ Dowiedz się więcej o stosowaniu fusów po kawie do nawożenia roślin doniczkowych
Innym sposobem wykorzystania fusów kawy jest zmieszanie ich z wierzchnią warstwą podłoża w doniczce (jeśli to możliwe). Podobnie można wykorzystać fusy w czasie przesadzania wielu roślin doniczkowych – wystarczy zmieszać je z podłożem i dopiero później sadzić rośliny do pojemników. Dzięki temu nie tylko zasilimy rośliny, ale samo podłoże będzie miało lepszą strukturę i będzie lepiej magazynowało (zatrzymywało) wodę.
Odżywianie storczyków wodą z cytryną
Jednym najprostszych sposobów zasilania roślin kwasolubnych jest podlewanie ich odstaną wodą z dodatkiem soku cytryny.
Jak zrobić i stosować?
Przed podlewaniem wystarczy wcisnąć choćby kilka kropel soku do pojemnika (konewki) z wodą. Nie należy także zbyt często stosować takiej odżywki (wystarczy robić to w sezonie raz, dwa razy w miesiącu). W celu poprawienia kondycji roślin zaleca się także podlewanie ich wodą destylowaną lub deszczówką (pod warunkiem, że nie jest zanieczyszczona substancjami toksycznymi).
Nawóz do storczyków ze skórki banana
Pożytecznym i także łatwym sposobem przygotowania odzywki do storczyków jest wykorzystanie skórek banana, które zawierają wiele składników odżywczych – przede wszystkim potasu.
Jak zrobić i stosować?
Po zjedzeniu banana, warto pozostawić skórki i pociąć je na mniejsze kawałki i podsuszyć. Następnie umieszczamy je w niedużym naczyniu (np. w litrowym słoiku), zalewamy wodą i pozostawiamy na około tydzień w zacienionym miejscu. Po tym czasie powstanie płynny nawóz, którym można bezpośrednio podlewać rośliny lub rozcieńczać go z wodą używaną w czasie podlewania.
▶ Dowiedz się więcej o stosowaniu skórek bananów do nawożenia roślin doniczkowych
Innym sposobem uzyskania nawozu ze skórek bananów jest jej wysuszenie i następnie pokruszenie na bardzo drobne kawałki (lub nawet na proszek) i zmieszanie z podłożem. Aby dobrze wysuszyć skórki, można np. na krótki czas włożyć je do rozgrzanego piekarnika.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: vitaliyborcovskiy / Depositphotos